Elektrik ark ocağı güç kaynağı

Grafit çubuk bulmanız güzel ama asıl önemli olan 50 voltluk bir çıkışta 450 amper seviyelerine çıkabileceğiniz trafoyu bulmak olacak.Boyle bir trafoda sekonder sargılarının fazla kalın olacak olması bu gerilim ve akim seviyeleri için sarımı imkansız kılıyor.Ayrica 450 amper ve ark ocagi tehlikeli geliyor bana (canskkalede bunu yerinde gorme imkanim olmustu o yuzden diyorum) ve bunu nasil hesapladiniz ysni bu akimin celigi eritebilecek isi yarattigini yada eritebilecegini bende bunu ogrenmek isterdim dogrusu.
Induksyon yöntemi son yılların en bilindik eritme yontemidir ve 3500 derecelere cikabilir.Ben sizin açınızdan daha masrafsız,uygulanabilir ve güvenli olduğunu düşündüğüm için bu yöntemi önermiştim.
eriten şey akım veya gerilim değilki anot ve katot arsındaki oluşan plazma(ark) plazmaların bir çoğu stabil 500 derece taşıyorlar zaten, ama güçlü arkta termal ışıma noktaları yani anot ve katodun en yakın olduğu yerde sıcaklık 5000 derecelere dahi çıkabiliyorlar.Ben induksiyonun uğraştırıcı olduğunu düşünüyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
eriten şey akım veya gerilim değilki anot ve katot arsındaki oluşan plazma(ark) plazmaların bir çoğu stabil 500 derece taşıyorlar zaten, ama güçlü arkta termal ışıma noktaları yani anot ve katodun en yakın olduğu yerde sıcaklık 5000 derecelere dahi çıkabiliyorlar.Ben induksiyonun uğraştırıcı olduğunu düşünüyorum.
Madem kesen şey gerilim yada Akım değil o halde size bir adaptör yeter.
Plazmadan bahsettmişsiniz;bu yöntemde gaz da tatbik edilir ve gazı iyonlaştıran nozul ile elektrod arasındaki yüksek frekanslı ark sağlar.İyonize olan gaz kesilen parçaya ulaşıncada frekanslama kapanır ve
Gazın sürekli olarak iyonizasyonu (arkın sürekliliği) doğru akım devresinden gelen enerji ile sağlanır.
Bu şekilde elde edilen plazma metoduna "taşınan ark (transferred arc method) denir.Gördüğünüz gibi bir güç kaynağından bahsediyor.Ben size söyleyim bu güç kaynakları Yüksek frekans (HF) ateşleme devresi,
2MHz de 5000 ile 10000 volt arası alternatif akım yaratan bir devredir.Ama siz bunları zaten biliyorsunuz.
Gelelim ARK kısmına;Ark taki enerji uygulanan GERİLİM ile AKIMIN Çarpımıdır.Bu AC yada DC gerilim için geçerlidir. Ark enerjisini " P " ile gösterirsek Güç ile enerji arasındaki ilişki 1 WATT = 1 JOULE/s olduğundan şu denilebilir; Gerilim uygulandığı ve Akım söz konusu olduğu sürece Ark noktasında P J/s hızında ısı üretilir.
Yani sizin o kesme yada eritme işini yapan sisteminizin arkasında GERİLİM VE AKIM yatar.Bunun dışında 5000 dereceye çıkan bir ark ısı noktası için 1 santigrat derece = 1899.1 Joule olduğundan Yukarıdaki bağıntıya göre; 10000 volt ile mümkündür ve iyonlaşan gazın taşıdığı akım miktarıda 950 Ampere yakındır.Benim size 400 Amperin ergime için yeterli olup olmayacağını sormamdaki neden de budur.

Madem kesen şey gerilim yada Akım değil o halde size bir adaptör yeter.
Plazmadan bahsettmişsiniz;bu yöntemde gaz da tatbik edilir ve gazı iyonlaştıran nozul ile elektrod arasındaki yüksek frekanslı ark sağlar.İyonize olan gaz kesilen parçaya ulaşıncada frekanslama kapanır ve
Gazın sürekli olarak iyonizasyonu (arkın sürekliliği) doğru akım devresinden gelen enerji ile sağlanır.
Bu şekilde elde edilen plazma metoduna "taşınan ark (transferred arc method) denir.Gördüğünüz gibi bir güç kaynağından bahsediyor.Ben size söyleyim bu güç kaynakları Yüksek frekans (HF) ateşleme devresi,
2MHz de 5000 ile 10000 volt arası alternatif akım yaratan bir devredir.Ama siz bunları zaten biliyorsunuz.
Gelelim ARK kısmına;Ark taki enerji uygulanan GERİLİM ile AKIMIN Çarpımıdır.Bu AC yada DC gerilim için geçerlidir. Ark enerjisini " P " ile gösterirsek Güç ile enerji arasındaki ilişki 1 WATT = 1 JOULE/s olduğundan şu denilebilir; Gerilim uygulandığı ve Akım söz konusu olduğu sürece Ark noktasında P J/s hızında ısı üretilir.
Yani sizin o kesme yada eritme işini yapan sisteminizin arkasında GERİLİM VE AKIM yatar.Bunun dışında 5000 dereceye çıkan bir ark ısı noktası için 1 santigrat derece = 1899.1 Joule olduğundan Yukarıdaki bağıntıya göre; 10000 volt ile mümkündür ve iyonlaşan gazın taşıdığı akım miktarıda 950 Ampere yakındır.Benim size 400 Amperin ergime için yeterli olup olmayacağını sormamdaki neden de budur.
14kV luk ateşleme trafosu ile bunu yapabilirmiyim ?

14kV luk ateşleme trafosu ile bunu yapabilirmiyim ?
Valla ne yalan söyleyim; hani şu tv lerdeki trafo aklımdan geçiyordu yani bu kadar tesadüf olur.Bu trafo güçleri hakkında net fikrim yok ama teknik olarak olacak gibi görünsede pratikte olamayacağı kanısındayım.
Ancak;bu trafonun ateşleme frekansı yükseltilirse (örneğin 10 KHz gibi) sonuç alınabileceğini düşünüyorum

Valla ne yalan söyleyim; hani şu tv lerdeki trafo aklımdan geçiyordu yani bu kadar tesadüf olur.Bu trafo güçleri hakkında net fikrim yok ama teknik olarak olacak gibi görünsede pratikte olamayacağı kanısındayım.
Ancak;bu trafonun ateşleme frekansı yükseltilirse (örneğin 10 KHz gibi) sonuç alınabileceğini düşünüyorum
http://www.ledsatisi.com/Elektronik-Trafo-4000V,PR-81.html rica etsem şu linke bir bakabilir misiniz?
Eğer bununla gaz kullanacaksam o gaz olayına da girmeyi pek istemiyorum.Gaz olmadan nasıl halledebilirim?

Ekli dosyalar

• en basit indüksyon devresi.png
    en basit indüksyon devresi.png
    5.7 KB · Görüntüleme: 16
Elektroniten anlıyorsanız ekteki devreyi yapın.bu devre bildiğiniz metrik 10 civatayı eritebiliyor.Devre geliştirilebilir olduğu için istediğinizi yapabilirsiniz diye düşünüyorum.
burada yaptığını aynı şekilde ark ocağınada uygulamış bu şekilde olmaz mı?

Videodaki modifiyeli trafo ile aynı değil, linktekinin sekonderi çok ince dolayısıyla 30mA verebilmekte vidyodaki epey kalın dolayısıyla amperi arttırıyor. Muhtemelen izlemişsindir diğer videolarda da aynı düzeneği kullanıyor Uğur arkadaşımızın dediği gibi ark kaynağını elektrotlarlarla sağlıyor ki kısa devre ederek bu sağlanıyor sonrasında hava iyonlaşarak plazma elde ediliyor. Tehlikeli yanıcı gazlar çıkıyor döküm anında döküldüğü yerden sıçrama hatta patlama (taş veya mermer yüzeylerde) ihtimali gibi riskleri var.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri