Elektrik ark ocağı güç kaynağı

I_Mor_I

Üye
Arkadaşlar merhabalar,

Benim bir proje için döküm yapmam gerekiyor ve bu dökümde çelik eriticem.Ben de bunu yapabileceğini düşündüğüm ark ocağını yapacağım çünkü diğer ocaklar bu ocağın vereceği ısıya ulaşamıyorlar.Ark ocağı için girişi alternatif akım (220-40/10) bana yaklaşık 40-50 Volt,350-500 Amper doğru akım çıkışı verebilecek bir güç ünitesi gerekiyor eğer aklınızda varsa çok basit bir şekilde anlatır mısınız?

Konu ile ilgili forumda konu başlığı bulamadım.Bu yüzden yüksek gerilime açtım.
Teşekkür ederim...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar merhabalar,

Benim bir proje için döküm yapmam gerekiyor ve bu dökümde çelik eriticem.Ben de bunu yapabileceğini düşündüğüm ark ocağını yapacağım çünkü diğer ocaklar bu ocağın vereceği ısıya ulaşamıyorlar.Ark ocağı için girişi alternatif akım (220-40/10) bana yaklaşık 40-50 Volt,350-500 Amper doğru akım çıkışı verebilecek bir güç ünitesi gerekiyor eğer aklınızda varsa çok basit bir şekilde anlatır mısınız?

Teşekkür ederim...
400 amp dc guc uretebilen kaynak makineleri var onlari kullana bilirsin guc unitesi yerine kanimca bi dene derim

Arkadaşlar merhabalar,

Teşekkür ederim...
Efendim bunun için bir Thrıstor ihtiyacınız var en doğru seçim bu olur piyasada 20bin ampere kadarda bulunur.En bilindik marka olarak VİSHAY markasının VS-ST280CH serisi işinizi fazlasıyla görür.
Ancak; 50 v çıkış ve ortalama 400 amper dediğiniz zaman böyle bir trafo SARDIRAMAZSINIZ.Bunun nedeni sargı tel kalınlığının işlenebilecek ölçüde olmayışıdır.Ayrıca ark ocaklarında karbon yada grafit elektrodlar olur ve herşey den önce bu akımda bir elektrod temin etmeniz çok zor.
Bunlar yerine neden indiksiyon ocağını düşünmüyorsunuz,hazırlaması ark ocağına göre daha kolay olabilir diye tahmin ediyorum.

Yorumlara katılmakla beraber çıkmak istediğiniz sıcaklık kaç derecedir ve eriteceğiniz kütlenin ne kadar olduğunu öğrenebilir miyiz?

Verdiğiniz değerler 50 volt 500 amper aşağı yukarı 25 kW gücünde bir güç kaynağı demek. Azımsanmayacak bir güç. Öyle her yerde bu gücü çekemezsiniz. ( yani hobi olarak evde falan olmaz. Bir atölye olması lazım elektrik tesisatı buna uygun olmalıdır )

Efendim bunun için bir Thrıstor ihtiyacınız var en doğru seçim bu olur piyasada 20bin ampere kadarda bulunur.En bilindik marka olarak VİSHAY markasının VS-ST280CH serisi işinizi fazlasıyla görür.
Ancak; 50 v çıkış ve ortalama 400 amper dediğiniz zaman böyle bir trafo SARDIRAMAZSINIZ.Bunun nedeni sargı tel kalınlığının işlenebilecek ölçüde olmayışıdır.Ayrıca ark ocaklarında karbon yada grafit elektrodlar olur ve herşey den önce bu akımda bir elektrod temin etmeniz çok zor.
Bunlar yerine neden indiksiyon ocağını düşünmüyorsunuz,hazırlaması ark ocağına göre daha kolay olabilir diye tahmin ediyorum.
Elbette rodlara ihtiyacım var 10mm lik grafit çubuk buldum 450 amper bu çubuğun sınırı.Ark ocakları malzemeyi daha fazla ısıtabiliyor böylelikle döküm esnasında dökümü yapabilmek için daha fazla zaman oluyor,ayrıca daha hızlı yapıyor.

Yorumlara katılmakla beraber çıkmak istediğiniz sıcaklık kaç derecedir ve eriteceğiniz kütlenin ne kadar olduğunu öğrenebilir miyiz?

Verdiğiniz değerler 50 volt 500 amper aşağı yukarı 25 kW gücünde bir güç kaynağı demek. Azımsanmayacak bir güç. Öyle her yerde bu gücü çekemezsiniz. ( yani hobi olarak evde falan olmaz. Bir atölye olması lazım elektrik tesisatı buna uygun olmalıdır )
Çıkmak istediğim sıcaklık yaklaşık 1500-1700 derece eriteceğim en ağır şey 1200 gram civarında ,bana yeterli olan 38 volt 350-400 civarı diye düşünüyorum yine fazla ama bunu birkaç kişinin Mikrodalga trafosu ile yaptığı videolar falan var.

çelik eritmek ve döküm yapmak. video seyretmekle olacak bir sistem deyil.
çelik döküm yapan dökümhaneleri gezip bilgi alman daha iyi olur.

Elbette rodlara ihtiyacım var 10mm lik grafit çubuk buldum 450 amper bu çubuğun sınırı.Ark ocakları malzemeyi daha fazla ısıtabiliyor böylelikle döküm esnasında dökümü yapabilmek için daha fazla zaman oluyor,ayrıca daha hızlı yapıyor.
Grafit çubuk bulmanız güzel ama asıl önemli olan 50 voltluk bir çıkışta 450 amper seviyelerine çıkabileceğiniz trafoyu bulmak olacak.Boyle bir trafoda sekonder sargılarının fazla kalın olacak olması bu gerilim ve akim seviyeleri için sarımı imkansız kılıyor.Ayrica 450 amper ve ark ocagi tehlikeli geliyor bana (canskkalede bunu yerinde gorme imkanim olmustu o yuzden diyorum) ve bunu nasil hesapladiniz ysni bu akimin celigi eritebilecek isi yarattigini yada eritebilecegini bende bunu ogrenmek isterdim dogrusu.
Induksyon yöntemi son yılların en bilindik eritme yontemidir ve 3500 derecelere cikabilir.Ben sizin açınızdan daha masrafsız,uygulanabilir ve güvenli olduğunu düşündüğüm için bu yöntemi önermiştim.

grafit çubuklar seri bağlanabilirse 4-5 tane çubuk seri bağlanır ve 220 volt üzerinden dimmer ile güç kontrolu yapılabilir. böylece çekilen akımda azalmış olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri