elektrik aboneliği talep acma projesi

rehsen

Üye
iyi gunler,

simdi diyelim ki bir konut yapılır, bunun elektrik projesi filan hersey yapılmıstır,
bu konutumuz 5 daireli olsun, 4 daire de elektrik ini almış, 5.daire boş, yeni biri gelip
5.daire için elektrik almak istediğinde, neler yapması gerekir, az cok gerekli evrakları sıtede gordum,ama anlamadıgım yer bu proje nasıl olucak, hali hazırda proje yı nasıl bulucak muhendıs cızmıs ıdareye vermıs, burada gereklı evraklarda elektrık projesı dıyor, buradakı ne projesi

tek hat seması mı cızılecek,
yoksa 1 katlık daırenın plan projesı mı cızılecek
veya bılmedıgım bırseyse rica etsem acıklayabılırmısınız,
ne projesi çizeceğimi bilmiyorum,

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Eğer halihazırda boş olan 5. daire için takılı bir sayaç var ise zaten daire için talep daha önceden alınmıştır. Sadece sözleşme yapılması yeterlidir.

Eğer daireye talep açılmamışsa daire sahibinin talep açma gibi bir yetkisi bulunmamaktadır.

Talep açma yetkisi Elektrik Teknisyenleri Odasına bağlı Elektrik Teknisyenlerinin işidir.

Projeyi elektrik teknisyeni çizer ve kim oturacaksa o kişi adına sözleşmeyi de o yapar.

Elektrik Teknisyenleri önce var olan panoya gelir. Uygun olup olmadığına bakar. Yazar çizer. Elektrik direğine bakar. En yakın trafoyu bulur ve evrakları ister. Belediyeden temiz kağıdını sorar ve talep yapılacak kişiyi imza atması için bağlı olduğu kuruma çağırır.

Ortalama talep ücreti 700-800 lira civarındadır ve bu paraya kuruma verilecek ücrette dahildir.

Elektrik talep işini yapan kişi sayaç, sigorta, pano içi elektrik işçiliğine karışmaz. Yani bunlar talep dışı ücretlendirilecek giderlerdir. Eğer elektrik işi yapıyorsa sayacı da takar.

Kurumun bağlamış olduğu sayaç yerine Makel veya Köhler marka sayaç tavsiye ediyorum. Zaten mekanik sayaç artık takılmıyor. Dijital alınması gerekiyor.

Talep için dairenin projesinin çizilmesine gerek yoktur. Sizin işiniz Kofre ve panoyla sınırlıdır.

1. Sadece teknısyenlerın ısı mı dedınız, muhendislerın yetkısı yokmu ?
  2. Diyelımkı talep acılacak sayac ile panosu takılacak bunun ıcın ıdareye proje verılıyor bu ne projesi, sı

Elektrik idaresine başvuru yaptınız mı, size elektrikçi ye gidin talep açtırın mı dediler..
böyle demişler ise 4 daireye nasıl elektrik bağladınız diye sorun bakalım ne cevap verecekler..

ya ben tuketıcı deılım, ben bilgi almak istiyorum,tabi bilgilerinizi paylaşırsanız, paylasmasanız da canınız sagolsun, ben talep ıslerı yapmayı planlıyorum, sıfır bınanın elektrıgı deılde, bır su sayac panosu, sayac takılacak, kacak akım, basıt bır talep acma ıslemınden bahsedıyorum,
eski bınaya gore, burada bır talep projesı var bu talep projesi tek hat semasından mı ıbaret, ben resmı proseduru bılıyorum,sadece ogrenmek ıstedıgım, bu talep projesı nedır ?
bır dairenin projesı demıyorum, bu talep projesı nedır ?

Sayın Rehsen

Sizi anlıyorum. Elektrik Mühendisi iseniz teorik olarak bilgi sahibisinizdir zaten fakat işin pratik kısmını kendiniz öğrenmek istiyorsanız size tavsiyem; Önce talep işleri yapan elektrikçilere danışmalısınız ya da direk Elektrik kurumuna gidip talep açmak istiyorum derseniz size yardımcı olurlar. Elektrik kurumunda Fen servisiyle, bu işlerle ilgili bir iki sohbet etmeniz size yol gösterecektir. Hatta evrak listesi bile düzenleyeceklerdir.

Fakat bana sorarsanız bu işi önce bir elektrikçiyle ortak yapıp deneyim kazanmalısınız ve inanın ne kadar çok Elektrik firma sahipleriyle tanışırsanız o kadar size iş gelecektir çünkü bir çok elektrikçi işi yapar fakat imza yetkisi için Mühendis'e ihtiyaç duyar.

Sorunuza gelirsek;

Talep Projesi nedir?

Talep projesi, kabaca, yetki sahibi bir Teknisyen veya Mühendis kişinin sayaç panosunu bir yere takmadan önce Elektrik Kurumunun belirlediği kriterlere uymak anlamını taşır.

Tanım olarak Proje,

Yapılması planlanan tesise ait şema, plan ve resimlerle bunların düzenlenmesine dayanak olan standart, şartname, hesap ve teknik özellikleridir.

Proje, bu kriterlere uymak için çizilir. Mesela bir sayaç panosunu gidip doğalgaz borusunun hemen yanına ya da kurum çalışanlarının ulaşamayacağı yükseklik veya alçaklığa veya bir tahta duvara montaj yapamazsınız. Talep açacağınız yer için bağlı bulunduğu trafoda yer olup olmadığını araştırmadan talep için kuruma başvuramazsınız. Proje, bu yazdıklarım ve daha bir çok belirlenmiş kuralların ışığında çizilmiş evrak niteliğinde kağıttır. Talep işinin projeye göre yapılıp yapılmadığını denetleyen kurum memurları vardır ve uygun olduğunda gelip sayacı mühürler. Değilse eksikleri söyler ve tamamlandığında mühürler. En basiti sayacın girişine ve çıkışına kaçak akım rölesi takılmayan projeyi kurum kabul etmez ve mühürlemez.

İnternetten şu mevzuatı incelemenizi tavsiye ederim.

Elektrik iç tesisleri proje hazırlama yönetmeliği ve Elektrik
Tesisleri Proje ve Kabul Yonetmeliği Taslağı

Son düzenleme:
iyi gunler,

simdi diyelim ki bir konut yapılır, bunun elektrik projesi filan hersey yapılmıstır,
bu konutumuz 5 daireli olsun, 4 daire de elektrik ini almış, 5.daire boş, yeni biri gelip
5.daire için elektrik almak istediğinde, neler yapması gerekir, az cok gerekli evrakları sıtede gordum,ama anlamadıgım yer bu proje nasıl olucak, hali hazırda proje yı nasıl bulucak muhendıs cızmıs ıdareye vermıs, burada gereklı evraklarda elektrık projesı dıyor, buradakı ne projesi

tek hat seması mı cızılecek,
yoksa 1 katlık daırenın plan projesı mı cızılecek
veya bılmedıgım bırseyse rica etsem acıklayabılırmısınız,
ne projesi çizeceğimi bilmiyorum,

Söz konusu proje 5. dairenin enerjilendirilmeye uygun olup olmadığını gösteren son durum projesidir,
Dairenin krokisi üzerine kuvvet tesisatı ayrıntılı olarak çizilir, gerekli evraklar (www.alkinmuhendislik.com adresinden evrakların ayrıntılı listesine ulaşabilirsiniz)dosyaya eklenir ve enerji talep dilekçesi ile ilgili kuruma başvurulur.

Eğer halihazırda boş olan 5. daire için takılı bir sayaç var ise zaten daire için talep daha önceden alınmıştır. Sadece sözleşme yapılması yeterlidir.

Eğer daireye talep açılmamışsa daire sahibinin talep açma gibi bir yetkisi bulunmamaktadır.

Talep açma yetkisi Elektrik Teknisyenleri Odasına bağlı Elektrik Teknisyenlerinin işidir.

Projeyi elektrik teknisyeni çizer ve kim oturacaksa o kişi adına sözleşmeyi de o yapar.

Elektrik Teknisyenleri önce var olan panoya gelir. Uygun olup olmadığına bakar. Yazar çizer. Elektrik direğine bakar. En yakın trafoyu bulur ve evrakları ister. Belediyeden temiz kağıdını sorar ve talep yapılacak kişiyi imza atması için bağlı olduğu kuruma çağırır.

Ortalama talep ücreti 700-800 lira civarındadır ve bu paraya kuruma verilecek ücrette dahildir.

Elektrik talep işini yapan kişi sayaç, sigorta, pano içi elektrik işçiliğine karışmaz. Yani bunlar talep dışı ücretlendirilecek giderlerdir. Eğer elektrik işi yapıyorsa sayacı da takar.

Kurumun bağlamış olduğu sayaç yerine Makel veya Köhler marka sayaç tavsiye ediyorum. Zaten mekanik sayaç artık takılmıyor. Dijital alınması gerekiyor.

Talep için dairenin projesinin çizilmesine gerek yoktur. Sizin işiniz Kofre ve panoyla sınırlıdır.

Öncelikle şunu belirteyim, yazınızdan bu işi sanki sadece elektrik teknisyenleri yapar gibi bir sonuç çıkıyor, Enerji Talep işi 16kw a kadar teknisyenlerin yapabildi bir iştir, Enerji Talebi aslında Elektrik Mühendislerinin işidir, çünkü elektrik teknisyenleri, talep dosyasında bulunması gereken topraklama ölçümünü yapmaya yetkili değillerdir, ayrıntılı bilgi ve gerekirse yardım için www.alkinmuhendislik.com adresinden arkadaşlara danışabilirsiniz..

1. Sadece teknısyenlerın ısı mı dedınız, muhendislerın yetkısı yokmu ?
  2. Diyelımkı talep acılacak sayac ile panosu takılacak bunun ıcın ıdareye proje verılıyor bu ne projesi, sı

Bu iş aslında sadece Elektrik Mühendislerinin işidir, Çünkü elektrik teknisyenlerinin topraklama ölçüm yetkisi yoktur, projeyle ilgili ayrıntılı bilgiye www.alkinmuhendislik.com adresinden ulaşabilirsiniz, arkadaşlar Talep hakkında sorularınıza cevap vereceklerdir, ben de zamanında onlardan öğrendim prosedürü. zaten bütün olay prosedür, gerisi kolay..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri