Elektrik üretimi bedava olursa...

Çatıya güneş paneli kurulmasının dezavantajı var mıdır?

• Kullanılan toplam oy
    15
Merhaba @by lent Hocam,
MPPT inverterler var. Hatta biz fizibilite raporlarında kullanılması ve kullanılmaması durumu için ayrı ayrı hesaplamalar yapıyoruz. Bazen arada çok ciddi farklar çıkıyor. Bu tür sistemler genelde yaz aylarında çok daha etkili. Kış aylarında çok fazla etkili değil. Birde panel ile akü arasındaki mesafeye görede etkisi artıyor (Verim üzerindeki). Temel mantiğında voltaj ve amperi değiştirerek maksimum güç ile aküyü şarj etmek.
İyi çalışmalar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba @by lent Hocam,
MPPT inverterler var. Hatta biz fizibilite raporlarında kullanılması ve kullanılmaması durumu için ayrı ayrı hesaplamalar yapıyoruz. Bazen arada çok ciddi farklar çıkıyor. Bu tür sistemler genelde yaz aylarında çok daha etkili. Kış aylarında çok fazla etkili değil. Birde panel ile akü arasındaki mesafeye görede etkisi artıyor (Verim üzerindeki). Temel mantiğında voltaj ve amperi değiştirerek maksimum güç ile aküyü şarj etmek.
İyi çalışmalar.
mppt şarj cihazını tarif ediyorsunuz, benim sorum bu değil, teşekkürler.

Hocam açıkcası bu kısımın uzmanı ben değilim. Elektronikçi arkdaş hesaplamayı yapıyor. Bana gelen son kısımda maliyet, işletme maliyeti, amortisman vs. gibi durumlara göre raporu tamamlıyorum. Yatırım açısında fizibıl olup olmadığını değerlendiriyorum. Ama uzman arkadaşa durumu sorarım.
İyi çalışmalar.

@fatatug Mesaj yazarken en son mesaj size ait ise ve 1 dakika gibi bir sürede yazacaksanız en sonki mesajınızı editlerseniz iyi olur. Bir kaç dakika ara ile mesaj göndermek forumlarda hem yasak hemde iyi karşılanmaz.

Bakınız forum kuralları ;

3.10 ) Üst üste aynı konuya mesaj atmak yasaktır. İlave etmek istediğiniz yazıyı son mesajınızı düzenleyerek ekleyiniz.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...n-Önce-lütfen-forum-kurallarını-okuyunuz.213/

Son düzenleme:
Bu sistem TEDAŞ'a bağlı sistemdir. Yani panel inverter'a, o da şebekeye bağlıdır. Solar paneldeki elektrik üretim düşüşlerini optimize eder. İngilizce dokümandaki güç artışı aşağıda anlatılmıştır.
"Increased energy production
OptiTrac™ Global Peak, SMA’s shadetolerant MPP tracking algorithm, quickly adjusts to changes in solar irradiation, which mitigates the effects of shade and results in higher total power output. And, with two MPP trackers, the TL-US series can ably handle complex roofs with multiple orientations or string lengths."

@fatatug size bir sorum olacak hazır bahsi geçmişken. Mppt cihazlarının verim artışına yazın daha fazla katkısı olduğunu söylemişsiniz. Sebebi acaba Voc ve Vmp voltajları ısıdan dolayı düştüğü içinmidir. mppt cihazı düşen panel voltajını yükselterek şarzı devam ettirdiği içinmi verimi artırıyor. Eğer öyleyse panel üreticileri neden panel voltahını biraz daha yüksek tasarlamıyorlar. Araştırmalarıma göre eski panellerin voltajları sanki biraz daha yüksek fakat akımları biraz daha az. Ne düşünüyorsunuz.

sn fatatug
Siz evinize yaptırdınızmı yoksa pazarlamasını yapıyorsunuz.
her yazınızda TEDAŞ a satarsınız diyorsun. bunu nasıl yapıyorsunuz açıklarsanız bizde öğrenmiş oluruz. çünkü ben 408 daieli sitede oturuyorum. elektrik kesilince jeneratör çalışıyor ve sayaçlardan geçiyor bu kendimiz üretiğimiz ve kulandığımız elektrik enerjisini birde TEDAŞ. a ödüyoruz.
iyimiş :))))

@fatatug size bir sorum olacak hazır bahsi geçmişken. Mppt cihazlarının verim artışına yazın daha fazla katkısı olduğunu söylemişsiniz. Sebebi acaba Voc ve Vmp voltajları ısıdan dolayı düştüğü içinmidir. mppt cihazı düşen panel voltajını yükselterek şarzı devam ettirdiği içinmi verimi artırıyor. Eğer öyleyse panel üreticileri neden panel voltahını biraz daha yüksek tasarlamıyorlar. Araştırmalarıma göre eski panellerin voltajları sanki biraz daha yüksek fakat akımları biraz daha az. Ne düşünüyorsunuz.
MPPT diye forumda araştırın mantıgını anlatan yorumlar vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri