Elektriğin Taşınması ???

Selam.. Elektrik trafolarla ilk 380 kv sonra yüksek gerilim hatlarıyla 154 ve 34.5 kv'a geliyormus. ve sehir merkezlerinde son kez evlere gelmeden önce 0.4 kv 'ye indiriyormus. Anlamadıgım nokta evlere 220 V gelmiyor mu burdaki 0.4 kV ne oluyor ?? ve ilk basta yuksek gerilim hattıyla sonrada alcak gerilim hatlarıyla gidiyor peki bu orta gerilim hatları nerede kullanıyor? Bu 2 soruyu cevaplarsanız sevinirim arkadaslar...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Barajdan itibaren Enerji nakil hatları yani iletim hatlarında 380kV - 154kV gibi yüksek gerilimler bulunup, indirici merkezlerden sonra işin dağıtım kısmında bu 34,5kV ve daha düşük gerilimlerde (eski tabirle orta gerilimlerde) yapılıp son trafoda fazlar arası gerilim olan 0,4kV yani 400V'a düşer buda faz-nötr 230V'a tekabül eder.
Yönetmelikte 1kV üzeri "Yüksek gerilim" olarak geçmektedir.

Barajdan itibaren Enerji nakil hatları yani iletim hatlarında 380kV - 154kV gibi yüksek gerilimler bulunup, indirici merkezlerden sonra işin dağıtım kısmında bu 34,5kV ve daha düşük gerilimlerde (eski tabirle orta gerilimlerde) yapılıp son trafoda fazlar arası gerilim olan 0,4kV yani 400V'a düşer buda faz-nötr 230V'a tekabül eder.
Yönetmelikte 1kV üzeri "Yüksek gerilim" olarak geçmektedir.

peki bu 220 V neden diyoruz?

Trafo çıkışı yaklaşık olarak Fazlar arası 400V Faz-Nötr 230V'tur. Dağıtım hattındaki gerilim düşümleriyle evinize tek faz beslemeyse yaklaşık 220v gelir, üç faz besleme ise yaklaşık 380v gelir.

Trafo çıkışı yaklaşık olarak Fazlar arası 400V Faz-Nötr 230V'tur. Dağıtım hattındaki gerilim düşümleriyle evinize tek faz beslemeyse yaklaşık 220v gelir, üç faz besleme ise yaklaşık 380v gelir.

tesekkurler son sorum 400V faz notr 230 dediniz onun formülü nedir acaba?

Fazlar arası gerilim faz-nötr geriliminin kök3 yani 1,732 katıdır. Dağıtım sisteminde fazlar yıldız bağlantı şeklinde olup aralarında 120'şer derece faz farkı vardır.

verdiğiniz formulu uyguladıgım zaman 230 V cıkmıyor ama neyse sonuc olarak amacını anladım işin...​

1 V'u benden olsun :)

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri