ELEKTRİK STANDARTLARI MI, MÜTEAHİTLERİN KAR AMAÇLI İSTEKLERİ Mİ?

SİZCE USTALAR.

• STANDART DIŞI İŞLER

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    3

GUNAY ELEKTRIK

Paylaşımcı üye
Elektrikçiler mesleklerini icra ederken, iş verenlerin kar amaçlı isteklerine mi uyacaklar? Bu konu hakkında görüşlerinizi rica edıyorum. işverenler daha çok nasıl kar ederim duygusuyla elektrik işlerini yapanlardan anormal isteklerde bulunuluyorlar. FİKİRLERİNİZİ BELİRTİRSENİZ MEMNUN OLURUM.

rıskı veren mevlamdır, müteahit değil.

o isteklere uydugunuzda oluşacak kötü bir durumdan müteahit sorumlu olmaz, sizin başınız ağırır.

Elektrik ciddi bir iştir ihmale gelmez.yapılan işlerin müteahitin isteklerine göre değil yönetmeliklerde yazanlara göre yapılması gerekir. bu yönetmelikler hadi böyle yapalım yaptım oldu diyerek yapılmıyor. uzun uğraşlar sonucunda ortaya çıkıyor.uygulamada ki aksaklıklara, eksiklere göre zamanla şekilleniyor.

elektrik standartları asgari şartları belirler ve buna da uyulmak zorunludur. hukuki bir durumda teknisyen-mühendis doğrudan sorumludur.

Elektrikçiler mesleklerini icra ederken, iş verenlerin kar amaçlı isteklerine mi uyacaklar? Bu konu hakkında görüşlerinizi rica edıyorum. işverenler daha çok nasıl kar ederim duygusuyla elektrik işlerini yapanlardan anormal isteklerde bulunuluyorlar. FİKİRLERİNİZİ BELİRTİRSENİZ MEMNUN OLURUM.
Yıllar önce başıma bir olay geldi bir kompanzasyon panosunda para konusunda işverenle anlaşamadık ben diyorum 1200 tl o diyor 800 tl.Dedim ki ben o paraya bu işi yapmam için çin malı sigorta kullanmalıyım çin malı kondansatör kullanmalıyım.Sen bu işi o paraya başkasına yaptır ben yapamam dedim!Adam 1000 tl parayı saydı git panoyu topla dedi.Eğer 800 tl de ısrar etseydi ben yapmayacaktım.Ben bu işi yaparken para kazanırken hem kullanıcıyı hem de iş ahlalakını düşünürüm.

Emin değilim. Sağlık Bakanlığı gibi resmi kurumlar bile, hiçbir uluslararası veya Türk standardı olmayan, yapılan deneylerde de hiçbir özel koruyuculuğu olmadığı ispatlanmış ve de yabancı mahkemelerce de dava konusu olan bu araştırma sonuçları onaylanmışken... aktif paratoner adı verilen, koruyucu olamayan yıldırımdan korunma sistemini yapılarında kullanıyorlar. Bu iş sadece çıkar işi değil; ülkemizde bilgisizlik de sorunlara yol açıyor. Elektrik projelerinde bu türden çok sayıda standart dışı uygulama ülkemizde yaygın olarak mevcut.

Yanlış bilgilendirme yapılıpta cevap gelmeyince forumdan ayrılmama rağmen cevap yazmayı üzerime vazife görüyorum.
Aktif paratoner ile ilgili TSE belgelendirme kriterleri;
http://www.3eelectrotech.com.tr/arsiv/yazi/tse-k-122-aktif-paratonerlerin-belgelendirme-kriterleri
Aktif paratoner çevre ve şehircilik bakanlığı birim fiyat tarifi;
http://birimfiyat.net/pozdetay.php?fpozsno=89157

Yanlış bilgilendirme yapmak için mi? Belgelendirme kriteri standart değildir; ayrıca, o belgelendirme kriteri dahi iptal edilmiştir. İster bakanlık birim fiyat koysun, ister başka bir ad; standardı veya yasal dayanağı olmayan bir ürünün kullanımını isteyemez, ki bu ürünlerin doğal olarak CE sertifikası bile yoktur.

her elektrikçi mütahite değil prosüdüre uymalı

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri