ELEKTRİK ENERJİ SARFİYATI YARDIM

melekkula

Üye
Arkadaşlar ben bir kurumda elektrik mühendisiyim.Kurumumuza bağlı

150 adet küçük işletme,
Toplam 15kW'lık pompa istasyonu
20 adet 1000W'lık metal halideli aydınlatma direği var.

Kuruma tek bir elektrik faturası geliyor.(işletmeler tedaş'a abone değil.Enerji sarfiyatlarını biz aylık olarak sayaçlarından okuyup tahsil ediyoruz.
Ancak işletmelerin sayaçlarından okuyup tahsil ettiğimiz miktar bize gelen faturaya kıyasla çok düşük.
Şöyleki son fatura (10/2008) 2200 Ytl, işletmelerden tahsil edilen 900 YTL
aydınlatma direkleri ve pompa istasyonu aylık 1300 YTL'lik enerji sarfeder mi?

Sarfetmezse bu tüketilen enerji nereye gidiyor?

yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Panolarda,sayaçlara ilaveten enerji analizörlü takip sistemi kurmadığınız sürece,bu sorunun cevabı,dene-
me yanılma metodu ile bulunamaz.Sistemlerin,kaçar saat çalıştıklarını biliyor olsanız bile,özellikle motor-
ların ne kadar yüklendiğini bilemeyeceiniz için,sağlıklı bir sonuca gitmeniz zor olacaktır.Anladığım kadariy-
le,TEDAŞ'a siz ana girişten ödeme yapıp,süzme sayaçlardan tahsilat yapıyorsunuz.Söylemiş olduğum öl-
çümleri yapmış olsanız bile,tüketimlerin ,tam olarak birbirini tutması imkansızdır.Aradaki fark,hatlardaki
enerji kayıpları olup % 1-2 den farklı olmaması gerekir.15 kw lık motorların ve 1000 w'lık lambaların ça-
lışma sürelerini sağlıklı takip eder iseniz,yaklaşık bir yaklaşım sağlayabilirsiniz.Bana göre,bahsettiğiniz
aygıtlar,bu tüketimi yapıyor olabilir.Meşhur söz,ölçülemeyen şey,kontrol edilemez.Öncelikle,ölçüm yapma-
nın yollarını aramalısınız.

Sn.melekkula ,sizin anlattığınız olayı tam olarak anlamadım.Bu tesislerin hepsi bir arada mı?Yine de sorunuza benzer olaylarda şunlarla karşılaşılabilir;Tedaş'a ödeme yapan taraf,TR kaybı,reaktif bedel ödüyordur.Diğer süzme kullanıcılardan sadece aktif tüketimleri alınıyordur.Tüketimin az mı,çok mu olduğunu takdir edersiniz ki bizler buradan bilemeyiz.Alıcılarınızın gücüne ve devrede kalma süresine göre değişir.

İyi akşamlar;
Siz tahsilatı yaparken hesaplamayı nasıl yapıyorsunuz?
Eğer faturada yazan birim fiyatla onların tüketimini çarpıyorsanız,işin içinde kdv , trt payı , kaşının altında gözün var vergisi vesaireleri hesaba katmamış oluyorsunuz.
Bir diğer ihtimal de , süzme sayaçlar için kullandığınız akım trafolarının oranını göz önünde bulunduruyor musunuz( belki bir veya bir kaç tanesi akım trafoludur ve siz hepsini normal endekse göre,akım trafosu oranı ile çarpmadan hesaplıyorsunuzdur.Yine ne kadar etkilidir bilmem de,süzme sayaçlar için kullandığınız akım trafoları class3 ise sizin sayacınızın ki ise class 0,5 ise,fark olabilir diye düşünüyorum.
Bir ihtimal de şu var.Eski sayaçlarda, 2.8.0 hanesi vardır.Bu hane , ağer akım trafolarında ters bağlantı olduysa, ters bağlanan akım trafosuna ait sarfedilen gücü buraya yazıyor.Ve bunun diğer aktif güçle toplanması gerekiyor.Fakat endeksleri alan kişi bunu bilmiyorsa,sadece 180,181,182 ve 183 hanesini hesaplıyorsa bu da faturanın düşük çıkmasının nedenlerinden birisi olabilir.
Bir ihtimal de,acaba siz sayaçların punat tarifesine göre hesaplamasını yapmıyor olabilir misiniz?ya da içlerinden birinde mekanik sayaç varsa ve o sayaca bağlı olan yükler,enerjinin pahalı olduğu saatlerde ağırlıklı çalışıyorsa ve siz bunu gündüz tarifesinden hesaplıyorsanız, bu da o abonenize gereğinden daha düşük bir fatura çıkarmanızın nedenlerinden birisi olabilir.
Bir ihtimal de , sizin faturanıza teknisyen arkadaşımızın bahsettiği gibi, kompanzasyondan ötürü ceza geliyorsa( aslında ceza değil,reaktif güç tüketim bedeli) siz bunu abonelerinize yansıtmıyor olabilir misiniz( aslolan aboneye yansıtmak değil,kompanzasyonu düzeltmektir)
Baktınız olmuyor, sizin TEDAŞtan ne eksiğiniz var.TEDAŞ malumunuz, kaçak elektriktrikten doğan kayıplarını fatuyra ödeyen vatandaşa bölüştürüyor.Yani dürüstten alıp,hırsıza veriyor :)

Kolay gelsin. Belirttiginiz tüketimi günlük 8 saat ve bugün elektrik tüketim bedelini 0.160 YTL olarak kabul ederseniz aylık pompa istasyonu ve metal halideler için fatura bedeliniz 1344YTL olmaktadır.

Arkadaşlar biraz geç oldu ama,ben konuyla ilgilenen
umutcan 18
m-usta-fa
tknsyn
fahri yetiş
arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
benim için faydalı oldu.
herkese iyi çalışmalar

.......................................................

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri