ELEKTRİK AKIŞI DURDURULABİLİR Mİ ?

Merhaba Arkadaşlar,

Sizce elektrik ile çalışan bir sistemde elektrik akışı durdurulabilir mi? Sormak istediğim şeye lütfen stopa bas dursun demeyelim:) Burda sorduğum iletken bir cismin üzerinden elektrik akışı elektron hareketiyle gerçekleşir.Peki elektronları durdurmak mümkün müdür ? ya da bir cismin iletkenliğini yok etmek mümkün müdür ?

Herkese İyi Akşamlar

Bir iletkeninde ömrü vardır bu ömür bitince iletkenliği gider ama bu 10 yıl olur veya 100 yıl olur bunu bilemeyiz.Ama bir iletkenden ne kadar çok amper geçerse o kadar çok ömrü tükenir.
Şimdi elektrik güç kaynağı var jeneratör veya elektrik santrali iletken tel var ve birde alıcı var.Böyle bir devrede bir kesici olmadan elektrik akımını durduramazsın bu anahtar olur şalter olur veya sigorta olur.

Sormak istediği iletkenlerdeki akım iletim mekanizmasının bir şekilde frenlenebileceği veya bloke edilip edilmeyeceği galiba?Yani şalter vs. ile değil.

Selam,

Bir iletkendeki akışı zayıflatmanın yolu nedir iletkendeki direnci arttırmak. Devre hakkındaki detay verilmemiş ama AC bir devre düşünürsek devreye triyak koyup elektron akışını kesebiliriz.

Olaya bilimsel bakarsak ,

Fizik kurallarına göre mutlak sıfırda atom hareketleri neredeyse durma derecesine gelir. Siz kabloyu mutlak sıfır sıcaklığına indirirseniz elektrik akışı o noktada zayıflayacaktır. Komple atom hareketini durduramayacağımıza göre büyük oranda akış duracağını düşünüyorum. Yani orada kablo direnci çok yükselecektir. Not : Mutlak sıfır -273C derecedir.

Denemediğim için teorik olarak düşünüyorum.

Teorisini ileri düzeyde soruyor ,bunun için iletkenlerdeki elektron hareketini irdelemesi gerekecek,mutlak sıfır kelvin derecesi olayın bir çözümü zaten,veya değişik süperiletkenlerin ortam ısındaki davranışlarını irdelemesi gerek.(Belki Halleffekt?)

Bir kaynağa bağlı iletken deki elektron hareketini durdurmak için kaynağa eşdeğer ve zıt yönlü bir elektromotor kuvvet gerekir. Ya da mutlak sıfır sıcaklığına ulaşmak.
Tüm elementler kararlı hale gelene dek elektron alışverişi olacak ve biz de bu alışverişten ekmek yemeye devam edeceğiz.

Mesela aklımda şöyle bir şey var ;

Bomba olayları ,şüpheli paketler vs. Bunlar uzaktan kontrol edilebilen veya kendi üzerindeki zamanlayıcı ile çalışan mekanizmalardır.Bomba içerisinde mutlak sistemi aktive eden ve mA cinsinden de olsa ufak akımlar geçen sistemler mevcut olduğunu tahmin ediyorum.(net bir bilgim yok)Eğer dışardan oradaki akışı iletimi kesersek bu olayları daha rahat ve sorunsuz çözmüş olmaz mıyız?Sizce bu nasıl yapılabilir?

serkan_48 hocamdan güzel bir açıklama geldi.Başka neler olabilir veya neler yapılabilir.

Bomba imha yöntemlerinde bombanın elektronik aksamına müdahale edemediklerinde tepkimeyi yavaşlatmak için sıvı nitrojen kullanıldığını biliyorum. şöyleki,

Patlama yakın ise zaman ayarı filan varsa elektronik aksama müdahale edemiyorlarsa bombanın patlayıcı kısmı bu tnt kısmı sıvı fazdaki nitrojen ile inilebilen en düşük sıcaklığa düşürülerek patlama yavaşlatılıyor.

Bu nasıl oluyor derseniz aslında patlayıcı patlamıyor. Madde çok hızlı şekilde yanıyor. Bir kibritin yanmasını düşünün yaktığınızda tamamen yanması 10 saniyeyi alır. Bir kömür 3 saat yanabilir. Bir tnt ise saniyeninde altında yani milisaniye yada mikrosaniyemertebelerinde yanıyor. Bu yanma esnasında oksijenle birleştiği için hacmi kütlesinin misli katına ulaşıyor.

Bu durum insanlar için çok kısa sürede meydana geldiği için bu yanma dışarı doğru basıncın artmasına neden oluyor.

Sonuçta tnt soğutulunca ( -200 C derece gibi mesela ) bu yanma reaksiyonu yavaşlıyor ve tahrip gücü azaltılmış oluyor.

Selam,

Bir iletkendeki akışı zayıflatmanın yolu nedir iletkendeki direnci arttırmak. Devre hakkındaki detay verilmemiş ama AC bir devre düşünürsek devreye triyak koyup elektron akışını kesebiliriz.

Olaya bilimsel bakarsak ,

Fizik kurallarına göre mutlak sıfırda atom hareketleri neredeyse durma derecesine gelir. Siz kabloyu mutlak sıfır sıcaklığına indirirseniz elektrik akışı o noktada zayıflayacaktır. Komple atom hareketini durduramayacağımıza göre büyük oranda akış duracağını düşünüyorum. Yani orada kablo direnci çok yükselecektir. Not : Mutlak sıfır -273C derecedir.

Denemediğim için teorik olarak düşünüyorum.
Mutlak sıfır noktasında direnç sıfır olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri