Elektirik Saati ve Kaçak Elektirik...

Merhaba...

Arkadaşlar benim sigortası zayıf olduğu için sigortasını değiştirmek için baktığım bir saat ile ilgili sizin fikrinizi alayım dedim. Yok ne olduğunu anlamak için alim olmaya gerek yok ama "ne kadar bilirsen bir bilene danış" dimi.

Şimi mesele şu : Saate gelen iki, çıkan iki kablo ( :D ) ama ne gelen nede çıkan kabloların hiç birinde kontrol kalemi yanmıyo. Ki kontrol kalemini aynı evin içinde pirizlerde denedim sorun yok. Sanırım bu evin elektrik tesisatı gayri resmi işliyo dimi ?

Not: küçük bir video var ama dailymotion.com dan onay maili gelmediği için şuan yükleyemiyorum. Maili alınca onuda eklerim....

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Slm arkadaşım , Sağlıklı bir yaşam hayırlı günler ve işler .

elektrik tesisatno ( abone no ) varmı ?
yoksa direk kaçak ister sayaç olsun ( hayali )
aboneliği varsa sayaç numarası faturada vardır sayaç bilğileri doğrumu ?
baktığın sayaç başkasının olmasın .
her şey tutuyor ( sayaç bilğileri ) o zaman sayaçtan girişinde enerji yoksa direk bir yerden bağlanmıştır kaçaktır .
yapacağın işlem elektrik nereden geliyor ev kabloları takip et nereye varacaksın . uygun yerden enerjiyi kes yoksa ceza yer .ve eskiye dönük faturalandırma çıkar . ( güç tesbiti ile kullanım bulunur ) hiç bu zamana kadar fatura yatırılmamış mı ? daha önce anlaşılırdı sorun olduğu veya ödüyorsa başkasını faturasını ödüyor olabilir . olay yerinde tesbit gerekli . tam bilgi vermeniz gerekli . madem böyle durum var tesbit edilirse ceza işlemi yapılır .
Sayğılarımla...

Teşekkürler, arkaplan...

Evet fatura vs. var ve saat çalışıyo; kablolar görünen çatıya kadar merdiven istedim yokmuş! Ben bu evin altında oturuyorum ve benim elektirik te bu saaten geliyo. Resmi olarak benim evin saati, adresi vs... yok. Ben eve gelen faturayı alıp kendi evimdeki saate harcanmışı hesaplıyorum ve ona göre bu aileye para veriyorum. Sürekli gelen faturada benimki fazla çıkıyo mesala 100 lira gelmişse 70 lira benim oluyo ki yukarıda 4 kişilik bir aile var ben tek başıma yaşıyorum. Benim evde sadece bir pc var birde ara sıra taktığım su ısıtıcısı. Ama bunlarda buzdolabında tut da tv ye kadar herşey var ken benim yarım elektrik harcıyorlar. Bir kere 100 lira fatura geldi benim harcadığımı hesapladım 110 lira tutuyo :) Kimseye iftira atmak istemedim bişi de demedim. Geçen sigortadaki sorunu çözmek isteyince iyi net oldu. Şu görüntüyü izleyin ona göre sizin yorumlarınız ile yapmam gerekeni yapayım diyom....

[video=dailymotion;xjbfct]http://www.dailymotion.com/embed/video/xjbfct[/video]

Slm arkadaşım , video daha hazır değil , konuyu tam anlatman gerekli !!! normal ( kayıtlı sayaç ) var , birde süzme sayaç
normal sayaç üst katta , süzme sayaç sizde altta .
birde şu durum olabilir normal sayaç ( faturası olan ) normal işler bu sayaçdan çıkan enerji sizin süzme sayacınıza gider ve üst kata geri döner normal sayaçın çıkışı üst kat giden enerjide ara sıra engeleme yaparak sizin süzme sayaçtan enerji alımı olabilir üst kata
yani dönüşüm olabilir süzme sayaçtan .
sonuçta uygunsuz kullanım vardır normal kayıtlı sayaçta tüm enerjiyi kayıt ediyorsa . bu iç meseledir . eger kayıtlı sayaçta uygunsuz bir durum varsa kaçaktır . yapılacak işlem tüm kablolar kontrol edilerek uygun yerlerden iptal edilerek . bu sizin kata enerji i talebi açılıp sayaçlı enerji alınacak . eskiden olsa idi sorun olmazdı simdi enerji almak için bir sürü prosüdür var . durumunuza göre araştırmak gerekli ,
bu enerji bence sizin alt kat için alınmıştır alt yere enerji vermeden üst kata nasıl enerji verilmiş . bence sizin eviniz içinden merdivenlimi sonra bu merdiven iptal edilmiş ayrı kapımı açılmış . ( iki ayrıı giriş kapısı )

SONUÇ : ( resmi ) normal sayaç çıkışıdan ( endex yazıp fatura çıkan ) sizin süzme giriş yaparak sayaçtan endex yazıp geçtikten sonra dönüşüm var üst kata enerjiyi sizden almış olabilir . sizin sayaç ( süzme ) yukarı kata giden kablo varmı bakın buatlardan gizli dönüşüm olabilir . sizin süzme sayaçtaki siğortadan enerji kes üst kata enerji kesiliyormu ? her iki taraftanda enerji alımı olabilir enerji kesilmeyebilir üst katta . kuşkulandığın zamanlarda çok deneme yap . bir kezde anlayamasın. Saygılarımla..

Video da olan sorun düzeltildi!

Benim anladığım mesele şu : Adamlar kaçak kullanıyor ve bende gelen faturaya göre hesap yapıp kw başına göre para verince ben normal ödüyorum onlar kaçak :) buda 4 kişilik bir aileyi tek başına iki odada yaşayan birinden yarı yarıya aşşağı çekiyor.

Düşünün ya adamlara 100 lira fatura geldi ben o ay biraz yüklenmiştim 110 lira çıktı hesabımda ve ben o parayı adamlara verince de aldılar :mad: yok kaçak kullanmak bir yandan bana yalan bir yandan bir yandan da beni dolandırmak.

Aslında anlaşılması zor değilde ben yapmayacaklarını düşündüm, hadi kaçak olsa bile bana kazık atamazlar dedim; bazı nedenlerden. Ama yanıldığım yaşaşana başka olaylar ilede orataya çıktı. Neyse...

arkadaşım videonu izledim sayaçta faz görünmüyor şöyle birşey olabilir tedaşın çalışması sırasında kablolarımız yeraltı!nda olmadıgından dış hattan gelen enerji kablosu faz yerine nötr ölmuş olabilir tabiiki benim gözlemlediğim kadarıyla siyah kabloda faz görünmüyorsa muhtemelen faz mavi renkli uçtadır direk ev sahibini suçlamak yerinde olmaz . fakat her iki uçtada faz yoksa o halde kaçak var denebilir saygılar.

EĞer fazla toprak karışmışsa veya nebilyim şebekese sorun var ise içerideki piriz neden doğru çalışıyor yadalambalar neden yanıyor vs... Ki ben Kontrol kalemi ile saate geleln ve saatte çıkan tüm kabloları kontrol ettim ve hiç birinde faz yok. Ama içerideki pirizlerde faz var. Hem saatte mühür falan yok. Faturalar habire değişiyor. Düşünün elimde 45 tl lik fatura var ben harcamamı hiç değiştirmedim ama gelen toplam fatura 45 tl. Bence mesele kesin artık... Tabi şimdi ne yapmam gerektiği meselesi var. neticede onların suçunun cezasını bende çekeceğim gibi duruyo. En asgarisi şikayet edince elektirikler bir süre kesilir ven bende elketiriksiz kalırım :S

saatte faz yoksa saat dönmez bence....
böyle bi ihtimal yok

arkadaşım bu sayaça giren kablolardan birinde MUTLAKA faz olması lazım (yani kontrol kalemini tuttuğunda ışık yanması lazım ) faz olmadan sayaç zaten dönmez .girişlere bak 2 kablo girip 2 kablo çıkar 4 tane kablodada hiç elektrik yoksa o zaman kaçak elektrik kullanıyorsun . eğer diyorsan sigortamı kapatığım anda elektriğim kesiliyor o zaman dışarıdan gelen faz ve nötr ün faz yerine nötürüne bağlanmıştır. faz sayaca girmeden direk bağlanmıştır .yani kaçak :) bir elektrik idaresi çalışanı olarak sana tavsiyem kaçak kullanma sonra bizim cebimizden çıkıyor :)))))))))))))

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri