Elektirik enerjisini roket yakıtı yerine kullanılabilir mi?

blade538

Üye
Elektirik enerjisini roket yakıtı yerine kullanılabilr mi?

bir örnek vereyim bir filmden

İronmandeki gibi ama ironmandeki gibi abartılı değil tabiki, ben bir proje üzerinde çalışıyorum roket tarzı ağır şeyleri uçuran bir şeyler arıyorum normal yakıtlı roket oldumu hemen bitiyor. Bana elektirik enerjisine baglı bir roket lazım. tüm güçünü enerjiden alan

böyle bir şey olurmu olmazmı lütfen yardım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
çok yüksek devirli bir bir kaç motorla alttan hava ile itme etkisi oluşturabilmen lazım... elektrikli çalışabilmesi için çok hafif olması lazım ama... sistemin içine birde havadan çok hafif bir gaz doldurursan belki onunda kaldırma kuvvetinden faydalabilirsin...

biraz abarttım belki ama roketlerdeki o patlama etkisiyle oluşan itme kuvveti bence çok az değil...

ama piyasadaki şu 30-40 liralık küçük bir dc motorla yapılan helikopterleri bir incele derim... önemli olan havayı yönlendirmek...

Dünyayı dönecek güneş enerjisiyle çalışan bir uçak şu anda semada buna bir bak internetten tabi uçak kağıt uçaklar gibi, kanat uzunluğu çok geniş, bir nevi havada süzülüyor. Senin projen için mesela elektrikli bir yayın vb, sıkıştırma mekanizması kurup, roketi fırlatması daha kolay olur, yoksa arkadaşın dediği gibi çok hafif bir kasası motoru ve güç kaynağı (pili) olan bir roket hazırlaman gerek buda roket gibi yüksek hız isteyen bir sistemi istenen hızlara çıkarmak için bahsettiğim gerekli parçaların çok özenle-direk bu iş için tasarlanmış olmasını gerektirir ki buda maliyetli ve normal tasarımcıların kolaylıkla ulaşamayacağı anlamına geliyor.

Roket yakıtı yerine elektrik enerjisi kullanmak için kullanılacak şey bir pil veya akü olabilir. En gelişmiş pilleri bile karşılaştırsanız depolanan enerji yoğunluğu kimyasal enerji kaynaklarının çok çok altında..
Yani direk olarak kullanılamaz diyebilirim..
Kullanmak bir şekilde mümkün ama uçuş süresi çok daha az olur, kalkış ağırlığıda çok daha fazla..
Yine de bakmak isterseniz EFT veya ducted fan denen cinsden motorlara bakabilirsiniz.

Arkadaşlar hiç Demir adam (İronman) filmine bakan yokmu?
ironman deki gibi sanki roket gibi çıkcak ama yakıtı enerji olacak elektirik enerjisi pervane olmayacak

Verdiğim resimdeki gibi sanki yakıtlı roket gibi ama benim istediğim Elektiriği ile roket güçü yapmak
Verdiğim resimdekide aynen öğle elektirik enerjisini roket gibi kullanması

elektrikle bu kadar yüksek itme hızını nasıl elde edersin bilmiyorum.. demin arkadaşımızın dediği gibi mekanik bir tasarımla yaylı fırlatma yapabilirsin ama o da ne kadar etkili olur... elektriği sadece ateşleme sisteminde kullanıp bi kimyasal tepkime oluşturmalısınki hava basıncı ile yüksek bi itme kuvveti oluşsun...

şu an meraktan bu konuyla ilgili google amcaya danışıyorum... cevap alınca döneceğim...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri