El yapımı hoparlörde kabloları birleştirme sorunu

Yinemi sen ve cilgin projelerin... :mad::mad::p:D

Tavsiye istersen yukarida yorum yapan degerli arkadaslarimin fikirlerine %100 katiliyorum. Yapmis oldugunuz hoparlorun empedansi cok dusuktur. Omajcdusuk olunca bir anfi ile surmeniz gerekecek. Bu isin teknik kismi.

Gelelim sorunuza. Stereo soketleri biliyorum ama bu tip mikrofon ucu olanlari denemedim. Soyle bir taktik vereyim. Soketin kablo tarafina en yakin pin noktasi gnd ucudur. Bu ucun pinin hangi kablo oldugunu tesbit ediniz olcu aleti ile.

Bu ucu hoparlorun eksi ucuna irtibatlayiniz. Sonra soketi telefona takip bir muzik aciniz. Sonra hoparlorun diger ucunu kalan kablolari dokundurarak ses gelen uclari tesbit ediniz. Bu kadar basit.

Not gnd ucu iki kulakliga gidecegi icin iki tane olabilir. Iki tanede ses sinyali 4 eder. Biride mikrofon ucudur. Eder 5.

Ikinci not: hoparlorun ic direnci dusuk oldugu icin telefonunuza zarar verebilir. Kulaklıkların ic direnci 30 yada 60 ohm diye biliyorum. Sizin bu hoparlorunuzun ic direnci cok dusuktur. Sipir sayinizi cok daha fazla yapsaydiniz iyi olurdu kanimca.

Deneyip bilgi verirsenizsevinirim.

Bir sonraki cilgin projenizde gorusm3k üzere. . :):):););)o_Oo_O

Yinemi sen ve cilgin projelerin... :mad::mad::p:D
Hocam bunuda diğer projenin yanıda şarkılar çalması için yapıyorum böylece sergideki en dikkat çekici proje benimki olcak :cool: :D:D

Eğer uygunsa birde mikrafonsuz kulaklığım vardı biraz bozuk denebilir.
Az önce onuda kestim içinden üç tane kablo çıktı;
5VmPgL.jpg

Bu renklerin evrensel bir anlamı yok mudur acaba? o_O
Şuan yapmam gereken bir ödevim var akşama kadar bitebilirsem dediklerinizi uygulamaya çalışacağım.:)

Eğer gerçekten lazımsa şu hazır anfi devresindende temin etmeye çalişabilirim.

Son resimde sari ortak uc kirmizi ve mavi sag sol kulaklik uclari. Diye hatirliyorum.

Hocam bunuda diğer projenin yanıda şarkılar çalması için yapıyorum böylece sergideki en dikkat çekici proje benimki olcak :cool: :D:D

Eğer uygunsa birde mikrafonsuz kulaklığım vardı biraz bozuk denebilir.
Az önce onuda kestim içinden üç tane kablo çıktı;
5VmPgL.jpg

Bu renklerin evrensel bir anlamı yok mudur acaba? o_O
Şuan yapmam gereken bir ödevim var akşama kadar bitebilirsem dediklerinizi uygulamaya çalışacağım.:)
ölçü aletiniz yokmu canım kardeşim,soketin sivri ucu ve devamı sağ ve sol kanal (canlı) dip kısım ortak (şase) uç.buzzer ile çok rahat bulursun artık

Proje üstünde henüz bir şeyler yapamadım ancak az önce youtubede gezinirken şöyle bir videoya rastladım;
Onun hoparlörü hazır ancak bana lazım olan onun kabloları birleştirme şekli bunun içinde bir devre(?) kullanmış. Böyle birşey acaba projeme katkı sağlar mı?
Yoksa aradığım kan bu mu? o_O

Hazır anfi devresi bu mu yoksa?:confused:

Merhabalar,
Bugün okulumun ve evinin çevresindeki tüm elektrik, elektronik mağazalarını gezdim; şu anfi devresinden aradım ancak bir sonuç elde edemedim. Baktığım mağazalardan 2si devreyi istersem yapabileceğini söyledi fakat fiyatları biraz uçuktu. Sanırım onlar büyük anfiler için (?) olan devrelerden sandı.
Daha öncede sormuştum internette şöyle bir devre bulmuştum zaten ama uygun olur mu bilmiyorum buna acaba bakar mısınız?
Bu daha önceden bulmuş olduğum;
http://urun.gittigidiyor.com/ses-goruntu/amfi-devresi-tda7297-ses-devresi-2x15-watt-hizli-222754304
Buda daha sonra bulduğum;
http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/3w-mini-amfi-devresi-2-kanal-stereo-pam8403-224882838

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri