EKTS Kumanda devre problemi yardım.

kosnül

Üye
Merhaba arkadaşlar hocamız kumanda problemi sordu işin içinden bir türlü çıkamadım yardımcı olursanız memnun olurum.

problem şöyle:

Yanlız 1 stop,yanlız 1 start ve yanlızca bir de düz zaman rölesi kullanacağız , istediğimiz kadarda kontaktör ve yardımcı kontak kullanabileceğiz ve bu sistemle 7 tane motoru çalıştıracağız.Bu kumanda devresini EKTS de yapabilirmisiniz.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Soruyu tam olarak yazın, 7 tane motorun devreye girme biçimi nedir? Tek sırayla mı, ikişerli mi?

Zaman rölesi ne için kullanılacak?

Önce soru tam anlaşılmalı.:)

Merhaba arkadaşlar hocamız kumanda problemi sordu işin içinden bir türlü çıkamadım yardımcı olursanız memnun olurum.

problem şöyle:

Yanlız 1 stop,yanlız 1 start ve yanlızca bir de düz zaman rölesi kullanacağız , istediğimiz kadarda kontaktör ve yardımcı kontak kullanabileceğiz ve bu sistemle 7 tane motoru çalıştıracağız.Bu kumanda devresini EKTS de yapabilirmisiniz.[/QUO arkadaşa katılıyorum zaman rölesi neden startla aynı anda 7 kontaktörü çektir zaman rölesiylede stop ettir zaman rölesinide kullanmış olursun

Doğru haklısın eksik yazdım zaman rölesi 5 sn ara ile motorları sıra ile çalıştıracak mesela 1. motor 5sn,2.motor 5 sn gibi peş peşe çalıştıracak.Stop butonuna basınca hepsi birden duracak.

Tek zaman rölesimi var yoksa birden fazla zaman röleis kullanabiyormuyuz. Güzel Bir soru hosuma gitti ?

Doğru haklısın eksik yazdım zaman rölesi 5 sn ara ile motorları sıra ile çalıştıracak mesela 1. motor 5sn,2.motor 5 sn gibi peş peşe çalıştıracak.Stop butonuna basınca hepsi birden duracak.

Öncelikle hocanızı kutlamak gerek, güzel bir ödev sorusu vermiş ve sizi araştırmaya, kafa yormaya itmiş.

Sizi de kutlamak gerek, hocanızın verdiği ödeve forumlardan cevap istemeyi akıl edebilecek kadar zeki olduğunuz için.

Bir de anlatımınız güzel olsaydı da tam olarak ne istediğinizi anlayabilseydik.
(Edebiyat öğretmenlerinizin zamanında size ödev olarak verdiği hikayeleri-romanları okumadığınız için derdinizi tam olarak anlatmada veya yazmada sorun yaşıyorsunuz. :) )

Yazdıklarınızdan şunu anladım:
"Start butonuna basınca zaman rölesi çalışmaya başlayacak, 5 sn sonra 1. motoru devreye alacak, 1. motor devreye girdikten 5 sn sonra 2. motor devreye girecek........ en son 7. motor devreye girecek ve stop butonuna basana kadar 7 motor birlikte çalışacak. "

Anladığım şekliyle sorunuzu çözdüm ama hocanıza da saygısızlık olmasın diye eksik çözdüm.:)

Yani 7 motor değil, 3 motor 5 saniye arayla devreye giriyor. :)

Kalan kısmını siz de rahatça tamamlayabilirsiniz. :)

( Zaman rölesinin bobin uçlarına seri olarak, 7. motoru çalıştıran kontaktörün kapalı kontağını eklemeyi unutmayınız.)

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• 5 sn arayla devreye giren motorlar.JPG
    5 sn arayla devreye giren motorlar.JPG
    18.6 KB · Görüntüleme: 78
Sitenin logosu resmin alt kısmını kapatmış, yeniden yüklüyorum.

Ekli dosyalar

• motorlar2.JPG
    motorlar2.JPG
    21.2 KB · Görüntüleme: 64
Bu da EKTS dosyası....

Ekli dosyalar

• 5 sn arayla devreye giren motorlar.rar
    4.3 KB · Görüntüleme: 47
Öncelikle teşekkürler dostum yardımcı olduğun için,okulda sistemin mantığı öğretilmediği için ilk başta mantığı çözene kadar biraz zorlandım bir kaç gün uğraştıktak sonra mantığını çözdüm foruma yazmamın amacı mantığını kavrama bakımından önemliydi bu arada kinayeli bir şekilde giydirmenide yaptın olsun ona da bir şey demiyorum beşeriz şaşarız bende yazarken eksik yazmışım önemli olan kırmadan dökmeden yapacağımız yardımı yapmaktır yoksa bir anlamı olurmu ?

Öncelikle teşekkürler dostum yardımcı olduğun için,okulda sistemin mantığı öğretilmediği için ilk başta mantığı çözene kadar biraz zorlandım bir kaç gün uğraştıktak sonra mantığını çözdüm foruma yazmamın amacı mantığını kavrama bakımından önemliydi bu arada kinayeli bir şekilde giydirmenide yaptın olsun ona da bir şey demiyorum beşeriz şaşarız bende yazarken eksik yazmışım önemli olan kırmadan dökmeden yapacağımız yardımı yapmaktır yoksa bir anlamı olurmu ?

Sayın Kosnül,

Yaptığım açıklamalardan faydalanmanıza ve devre mantığını anlamış olmanıza çok sevindim.

Son yazdığınızla yine zeki olduğunuzu gösterdiniz, hem teşekkür ediyorsunuz hem de benim tatlı-sert verdiğim mesajları çok net aldığınızı yazıyorsunuz ve daha da önemlisi alınganlık-kırılganlık göstermiyorsunuz. Bunlar olayın iyi tarafları, bir de benim çok haklı olduğumu gösteren kötü taraflar var; lütfen kendiniz yazdıklarınızı tekrar okuyunuz, yukarıda kaç cümle kurdunuz, kaç nokta (.), kaç virgül (,)kullandınız? Cümleye başlarken kaç kez büyük harf kullandınız?

Benim bu konuda biraz hassasiyetim var, amacım sizi incitmek değil, çok gençsiniz, eksikliklerinizi görünüz ve vaktiniz varken eksikliklerinizi tamamlayınız. Bir iş yaparken, yazarken, çizerken, okurken hep daha iyiyi hedefleyiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri