ekovat değişimi

jevix

Üye
cümleten tüm foruma merhaba

sorum yine merak sorun veya sıkıntı yok çok şükür başımda ne yaparsınız biz de bu işin hastasıyız işde:) her neyse sorum şöyle ekovat değişiminde kullanılan birçok ekipmanı bilirim işde emme manometresi basınç manometresi vakum kompresörü gibi sorum şöyle xxx model xxx marka dolabın ekovatını değiştirceğimi farzedelim elimde tüm ekipmanlar mevcut anahtarlarım aletlerim uygun ekovat gazım vede gazla aynı özellikte yağım da mevcut

tüm hazırlıklarım tamam dielim şimdi önce sorunlu ekovatı sökme işlemi için sorularımı sorayım madde madde ;

1 sorunlu ekovatın servis subabından gazı vakum kompresörü ile boşaltırken içindeki yağ kompresöre kaçmazmı yani ekovattaki yağ

2 sorunlu ekovatı sökerken özenle dikkat edilcek püf noktaları varmıdır

şimdi takma işlemini sorayım sıfır motorumuz yine misalen hazır elimizin altında
güzelce içindeki tüm basıncıda son zerresine kadar vakumladık herşey hazır takma soruma geçeyim;

1 gaz servis subabından verilirken özel bi gaz verme ekipmanı kullanılıyomu
2 ekovata verilcek yağ miktarı nasıl ayarlanıyo yani kaç litre gaza kaç litre yağ bu nasıl hesaplanıyo
3 gaz varilirken malum ekovatın yağı gaz ile birlikte nasıl veriliyo bunu hep bu şekilde duydum yanlışsa düzeltin

bu son madde de ben hep şöyle düşünürdüm ekovatın içerisine yeni olanın sisteme takılmadan önce içi açılır yağ konur sonra gaz basılır diye biliyodum ama yanlışmış gaz ile birlikte veriliyomuş ama nasıl veriliyo o tabiki bu işi yapan insanların bildiği bişeydir sorularım bunlar

umarım fazla ağır sorular sormamışımdır

beni bilgilendircek herkeze şimdiden teşekkürler

sen ne tip bir cihaza ekovat değiştireceksin.... sanayi tipi bir cihazmı yoksa ev tipi bir buzdolabımı...

sorunlu ekovatı sökerken gazı vakumlamana gerek yok servis borusundan boşaltıyorsun böylece atmosferi deliyorsun :) onunla ilgili eğitimler çalışmalar var eski gazlar gaz toplama ekipmanları ile tekrar toplanacak ve geri dönüşüme kazandırılacak. sorunlu ekovatı sökerken bağlantı borularını zedelememeniz gerekiyor ki yeni ekovatta sorun yaşamayın.

Yeni gaz şarjı yaparken özel bi ekipman yok. Önemli olan kompresör ile uyumlu gazı şarj etmeniz. Yeni kompresörlerde zaten yağ ile ilgili sorununuz yok fabrikada yağ şarjı yapılmış olarak geliyor. ve etiketinde çalışması gerektiği gaz yazıyor. (R134a gibi) . Siz sadece kompresörü montaj edip Gerekli miktarda gaz şarjı yapıyorsunuz. Gaz şarjının en sağlıklısı Etiket değerindeki gramaja göre gaz vermek. Her buzdolabının etiketinde mutlaka yazar ( Soğutucu Akışkan R134a Gaz miktarı 185 gr gibi ) Ama her kompresör değişiminde mutlaka drayeri ( kurutucu , filtre ) değiştirilmelidir. Birde kompresörün kalori değeri eyse aynı güçte bir kompresör takmanız gerekir. yani yağ işini düşünmeyin her kompresör yağ şarjı yapılmış olarak gelir.

gerçekten verdiğin bilgi için çok teşekkür ederim bende hep gazla birlikte nasıl yağı veriyolar diye düşünürdüm bu arada bildiğim kadarı ile vakumlama kompresörünün kullanılması şart diye biliyorum bunu bana bi usta söylemişti yeni ekovat takılmadan önce içerisinde bulunan tüm hava vakumlanır daha sonra çok az bi ara gazı verilir tekrar vakumlanır ondan sonra esas gaz verilir diye söylemişti bu nede derece doğru görmediğim bişey olduğu için sadece duyduğum için tartışılır verdiğin bilgilere teşekkürler

vakum illaki şart. Sistemin en büyük düşmanı nem dir. onun iiçin sistemin sağlıklı çalışıp soğutması için, içinde hava (nem) kalmaması için çok iyi vakum yapılmalı. ustanızın dediği şeyi hiç duymadım ara gazı ve esas gaz da kulağa komik geliyor.

aslında şöyle anlattı bana örneğin yeni bir ekovat takılcağı zaman sisteme ekovataa gaz verilmeden önce vakumlama yapılır daha sonra ufak miktar gaz verilir ekovat tekrar vakumlanır bu şekilde tam vakumlama sağlanırmış benim duyduğum şekil bu ama dediğim gibi doğruluğu tartışılır bi bilgi

saygılarımla

benim anlamadığım bu adam bu soruları neden sorar usta yada bu işi yapmadığı belli ki bu işi yapıyosa bu bilgiyle nasıl napıyo burda okuduklarıylamı yapacak bu işleri

5 yil olmus ogrenip yapmistir.

arkadaslar r600 gaz 1/4motor kullanılmış nofrost buzdoabına yeni motor 1/4 134 gaz motora kaç bar gaz veya kaç grm gaz verilmelidir işin ustalarından cevap bekliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri