Ekipman ekipman nasıl topraklama ölçülür

rotork

Üye
Benim çalişdıgım yerde 700 adet ekipman var motor pompa vana güçleri farklı ana toprakla yani ana bara ile ekipman arasında 100veya 150 metre oluyor toprak megeriyle nasıl ölçülür bilgisi olan aydınlatırmı beni sagolun

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Meger cihazıyla bu gibi durumlarda ölçüm yapabilmek için özel iletkenlik sıvıları var. Onlardan temin etmen gerekli arkadasım. Biz sürekli onu kullanıyoruz fabrika ölçümlerinde.

Nasıl bi sıvı ve ne işe yarıyor

Olcum kazigi cakilacak yere mi dokuyorsunuz

Benim çalişdıgım yerde 700 adet ekipman var motor pompa vana güçleri farklı ana toprakla yani ana bara ile ekipman arasında 100veya 150 metre oluyor toprak megeriyle nasıl ölçülür bilgisi olan aydınlatırmı beni sagolun
Meger bir markadir. Ismi topraklama olcum cihazidir. Once topraga toprakla noktanizla dogrusal olacak sekilde iki kazik cakiyorsunuz. Yeterli miktarda eksiz 2x kabloya ihtiyac var. Cihazin iki ucunu kablo ile bu kaziklara bagliyoruz. Cihazin hangi ucu olacagi cihaza gore degisiyor. Sonra bir ucunu da prob ile topraklamasini olceceginiz cihazin govdesine temas ettirip topraklama olcum cihazini calistirirz. 700 olcum noktasini tek tek gezerek uygulamayi tekrarlariz. Cihazin bagli oldugu sigortaya gore olcum yapilip sinir direnc degeri hesaplanir

Tamam megerin kazıklarını panonun topraklandıgı yeremi cakacam yada cihaza yakın topragamı cakacam bazı ekipman ana toprakdan 150 metre uzakda

Tamam megerin kazıklarını panonun topraklandıgı yeremi cakacam yada cihaza yakın topragamı cakacam bazı ekipman ana toprakdan 150 metre uzakda
Yanina cakmaya gerek yok. Hatta oyle bir sey yok. Istediginiz yere cakabilirsiniz. Yeterki dolgu toprak olmasin.

Topraklama megeri ile ölçüm yapılırken sıvı falan kullanılmaz. Topraklama direnci düşürücü kimyasal toz yada sıvıların çoğu aldatmaca olup etkisi kısa sürer. Hele hele Ölçüm için topraklama direnci düşürmek aldatmacadan ibarettir.
Sistem topraklaması ölçümü için topraklama megeri referans toprağa ihtiyaç duyar. Bu da topraklama direnci ölçülecek sisteme ne kadar uzak olursa o kadar sağlıklı olur. Etkileşim olmaması için en az 20m.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri