EEG Cihazı

kamil318

Üye
ufak bir eeg cihazı yapmak istiyorum. ama nasıl başlamam konusunda hiçbir fikrim yok. yardmcı olabilecek var mı?

Merhaba kamil318,

Analog sinyaller ile tecrübeniz nedir?

Merhaba kamil318,

Analog sinyaller ile tecrübeniz nedir?

Kusura bakmayın hocam cevap gelince e-posta ile uyarı geleceğini sanıyordum, o yüzden cevabım gecikti.

Ben elektrik elektronik müh. 3. sınıf öğrencisiyim. sinyaller ve sistemler dersini bu dönem alıyorum fakat analog sinyaller işlenmedi.
Ama önümüz ara tatil konuyla ilgili daha detaylı bilgiler öğrenebileceğimi umuyorum.

Bitirme projesi için EEG cihazıyla robot kontrol etmek istiyorum. Araştırmalarım sonucu mümkün olabileceğini öğrendim.
Tıp mühendisliğinden hocamla görüştüm detay kısmını bilemem ama cihazın firmasından biriyle görüşme ayarlayabiliriz dedi.
Ben de bir şeyler yapıp gitmek isterim boş gitmek istemem.

Cevabınız için teşekkür ederim.

diy EEG (ECG) yazıp arat vidyo foto üzerinden ana sitelere ulaşabilirsin, kolay gelsin.

diy EEG (ECG) yazıp arat vidyo foto üzerinden ana sitelere ulaşabilirsin, kolay gelsin.

evet hocam birkaç devre örneği buldum. diyelim ki bunu yaptık cihaz sinyalleri aldı bunları nasıl komuta dönüştürebilirim?
yani bu cihaz yalnızca alfa beta... dalgalarını algılıyor. benim ileri git dediğimi nasıl anlayacak?

Araştırmanızın kapsamı nedir?

Bir insan hareket etmek istediği zaman Delta, Theta, Alfa, Beta ve Gamma sinyallerden hangisi ya da hangileri oluşuyormuş?

Araştırmanızın kapsamı nedir?

Bir insan hareket etmek istediği zaman Delta, Theta, Alfa, Beta ve Gamma sinyallerden hangisi ya da hangileri oluşuyormuş?

Delta0,5-3,5 HzYetişkinlerde:Uyku Modunda Oluşur
Teta4–7 HzYetişkinlerde aurosal ,Tembellik etme
Alfa8–12 HzRahat yansı gözleri kapatış
SMR12–15 HzSMR
Beta12–38 Hzuyarı çalışmasında, meşgul aktif ya da endişeli düşünme, etkin konsantrasyonu
Beta (Orta)15–21 Hzuyarı çalışmasında, meşgul aktif ya da endişeli düşünme, etkin konsantrasyonu, normal konsantrasyon
Beta (Yüksek)21–38 HzStres, anksiyete
Gamma34-100+ HzBelirli motor beyin işlevleri

beyin bu dalgaları yayıyor. yani ben ileri gitsin diye düşündüğümde bunlardan farklı bir dalga yaymıyor. asıl mesele bu dalgalardan ileri git komutunu ayırmakta. komutu ayırıp bilgisayara attıktan sonra komutu robota aktarma kısmı daha basittir.

Yazılım kısmı çok fazla problem olmayabilir. Analog kısmı için de size önerim aşağıdaki linkte de yer alan final çözüm ürünleri kullanmanız olur.

Aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

Analog Front End (AFE) - Medical Analog Front End - ADS1198 - TI.com
http://www.analog.com/static/imported-files/data_sheets/AD7716.pdf

Ayrıca;

Search Results - TI.com
Search

hocam sizin yolladıklarınız çok karışık geldi. şöyle bir şey işimi görmez mi?

Brain-Computer Interface Using Single-Channel Electroencephalography

Benim gönderdiklerim başlangıç için yardımcı olacak şeylerdi ama siz zaten projeyi bulmuşsunuz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri