duty cycle, motor hızı ve alacağı yok arasındaki ilişki ?

hocam sımdı kafama oturdu hersey ! :) . bı yerden hız kontrolu ıcın kodları bulmustum ama o dedıgınız gıbı pwm sınyalı uretıyordu ben bıraz daha arastırayım emınım ornek kod bulabılırım o kadar yardımcı oldunuz kı. smdı kafamda yapacaklarımı oturttum ama sanırım once ısıste bır deneyeyım devremı sonra gerceklemesnı yapayım. bu surecte sıze tekrar danısabılırım degıl mı hocam ? Allah razı olsun sızden :)

hocam sımdı kafama oturdu hersey ! :) . bı yerden hız kontrolu ıcın kodları bulmustum ama o dedıgınız gıbı pwm sınyalı uretıyordu ben bıraz daha arastırayım emınım ornek kod bulabılırım o kadar yardımcı oldunuz kı. smdı kafamda yapacaklarımı oturttum ama sanırım once ısıste bır deneyeyım devremı sonra gerceklemesnı yapayım. bu surecte sıze tekrar danısabılırım degıl mı hocam ? Allah razı olsun sızden :)
hocam absolute ve ıncrementalı arastırdım calısma olarak bırbırlerınden farklı ama kullanım olarak ne farkları var cozemedım. sankı absolutele daha ısıme gelıyor gıbı

Şİmdi sen, yazılım ile pwm i oluşturup motoru istediğin hızda ileri-geri dön start-stop yapabiliyorsun. Burada sıkıntı yok.

Sıkıntı start-stop u gideceğin mesafeden alacağın uzunluk bilgisi ile yaptıracasın, burada encoderden alacağın puls sayısı ile senin işlemcide yazdığın (istedğin) puls sayısına ulaşatığında start veya stop pinini atif / pasip etmek kalıyor.
Hangi encoder i kullanacağın senin tasarrufunda, ile enerji verdiğimde başlangıç noktasına butonla götürürüm dersen maliyetin biraz daha ucuz olur .(pdf. dosyasında okumuşsundur).
Esas sıkındı, encoderden alduğın bilgiyi işlemcide nasıl yorumlatırsın, gereken kod-kodlar nedir nasıl yazılır bilmiyorum. yoksa 3 gündür post yazacağıma kodları yazar verirdim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri