duman dedektörü

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
selam ustalarım
duman dedektörü ve siren ekleyeceğim sisteme.3 dedektor 1 siren.
yangın panelinde 12 zon var.bunlardan 7 tanesi dolu.geri kalanlara direnç takılmış.
şimdi ben 8. zondan +,- çıkıp 3 adet dedektör ve 1 siren daha eklemek istiyorum sisteme.
bunun için 8.zondaki dirençi çıkarıp +,- ucu buraya girip detektörleremi gitmem gerekiyor?
hat sonu direnci diye bir şey varmış.Nedir bu?..nereye bağlanacak?
2.sorum.yangın panelinin altında siren yazan klemens var.24 volt kırmızı siyah kablo gidiyor kanala doğru.
ben bu ekleyeceğim sireni nereye bağlamalıyım?dedektörlere serimi olacak yoksa kartta siren yaza yere paralel mi gireceğim.?

selam ustalarım
duman dedektörü ve siren ekleyeceğim sisteme.3 dedektor 1 siren.
yangın panelinde 12 zon var.bunlardan 7 tanesi dolu.geri kalanlara direnç takılmış.
şimdi ben 8. zondan +,- çıkıp 3 adet dedektör ve 1 siren daha eklemek istiyorum sisteme.
bunun için 8.zondaki dirençi çıkarıp +,- ucu buraya girip detektörleremi gitmem gerekiyor?
hat sonu direnci diye bir şey varmış.Nedir bu?..nereye bağlanacak?
2.sorum.yangın panelinin altında siren yazan klemens var.24 volt kırmızı siyah kablo gidiyor kanala doğru.
ben bu ekleyeceğim sireni nereye bağlamalıyım?dedektörlere serimi olacak yoksa kartta siren yaza yere paralel mi gireceğim.?

Örneğin; 5 katlı bir binanın her katında 8 dedektör, 2 ihbar butonu ve 1 siren olsun.
Klasik sistem yapısına göre her katı 1 zone olarak tasarlarsak, her zone için kontrol panelinden çıkan bir kablo, o zone üzerindeki tüm dedektörleri ve butonları dolaşır ve son elemana geldiğinde bir hat sonu direnci ile sonlandırılır. Böylece, panelden 5 zone için toplam 5 kablo çıkar. Sirenler için ayrı bir çıkış vardır ve buradan çıkan bir kablo ile binadaki tüm sirenleri dolaşıp, son elemanda yine bir hat sonu direnci ile sonlandırılır.Hat sonu direnc hattın kopması halinde alarm paneline hat kopuk sinyali gondermek icindir...

Umarim aradigin sorulara cevap verebilmisimdir bu ornekle. Baska sorularin olursa cevap vermeye calisacagim. Iyi Calismalar...

Son düzenleme:
Tesekkur ederim ustam.@ macero ustamda saolsun ozelden yardimci oluyor..kendisine de ayni seyi sordum sizede sarayim.
Panelde siren yazan bir klemens var..buraya kirmizi siyah kablo girmis ve kablo kanalina dogru gitmis..ben son sirenin nerde oldugunu bilmiyorum.sisteme ekleyecegim sireni paneldeki siren yazan klemense, yani mevcut kablolarin ustune paralel olarak girsem benim siren sorunsuz calisirmi?. Ya da sireni hic baglamasam 8. Zona ekledigim dedektorler O katta zaten var olan siren de calar mi?..
Diger husus hat sonu direnci ile alakali.
8.zondaki bagli olan direnci sokup +- yi alip 3 dedektorede dolastrdim..bu hat sonu direncini son dedektore +- ile birlikte paralelmi baglamam gerekiyor.?.yani direncin bir ayagi + diger ayagi - ye baglayip isi sonlandiracakmiyim?

Tesekkur ederim ustam.@ macero ustamda saolsun ozelden yardimci oluyor..kendisine de ayni seyi sordum sizede sarayim.
Panelde siren yazan bir klemens var..buraya kirmizi siyah kablo girmis ve kablo kanalina dogru gitmis..ben son sirenin nerde oldugunu bilmiyorum.sisteme ekleyecegim sireni paneldeki siren yazan klemense, yani mevcut kablolarin ustune paralel olarak girsem benim siren sorunsuz calisirmi?. Ya da sireni hic baglamasam 8. Zona ekledigim dedektorler O katta zaten var olan siren de calar mi?..
Diger husus hat sonu direnci ile alakali.
8.zondaki bagli olan direnci sokup +- yi alip 3 dedektorede dolastrdim..bu hat sonu direncini son dedektore +- ile birlikte paralelmi baglamam gerekiyor.?.yani direncin bir ayagi + diger ayagi - ye baglayip isi sonlandiracakmiyim?

Asagidaki baglanti semalarini inceleyebilir misin ; Ayrica kullanacaginiz panelin kullanma kilavuzunu da okuyunuz lutfen.

upload_2016-8-25_23-6-28.png

upload_2016-8-25_23-6-28.png upload_2016-8-25_23-14-38.png
upload_2016-8-25_23-14-38.png

ustam şekilde sorun yok.oraya kadar tamam.bu hat sonu direnci nereye bağlanıyor?onu öğrenmem yeterli.??

Resimde gayet açık, boşta da durabilr son cihazın klemensine bir bacağı da tutturabilirsin.

son dedektörün + ucu ile - ucu arasına bağlamalısın

Arkadaşlar direnç takmaya gerek var mı?

Bazı kaynaklarda takılı bazılarında direkt bağlı gösteriyor.

Paradox sp4000 sisteme direkt bağladım. Dumanı verdim alarm çaldı... Şifre girip susturdum... Alarm enerji kesip verince sistemi kurmadan alarm çalmaya başlıyor... Halbuki duman tehditi de kalmadı.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri