duman&ısı sensörlü açma kapama devresi

notyetktu

Üye
arkadaşlar eşimin okul projesi için basit bir yangın sistemi yapmak istiyorum. İhtiyacım olan şey ısı ve duman sensörleri ile çıkışına bağlayacağım motoru (oyuncak araba motoru) çalıştırabileceğim bir devre.
Isı sensörü sıcaklık algıladığında veya duman sensörü duman algıladığında motorun çalışmasını istiyorum. Gerekli devre elemanlarını Ankara'da oturduğum için bulabileceğimi düşünüyorum. Bana devre elemanları ve devre konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
bir duman dedektörü alsam mesela bununla oyuncak araba motorunu çalıştırabilir miyim. dumanı algılayınca motorun çalışması için led çıkışlarına veya ses çıkışlarına motoru bağlasam mesela, olur mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
bir duman dedektörü alsam mesela bununla oyuncak araba motorunu çalıştırabilir miyim. dumanı algılayınca motorun çalışması için led çıkışlarına veya ses çıkışlarına motoru bağlasam mesela, olur mu?
röle çıkışa sahipse motoru çalıştırabilir. ancak besleme voltajı ve akımı motoru sürebilirse çalıştırabilir.

röle çıkışı yoksa çalıştırmaz mı? duman dedektörleri 9v luk pille çalışıyorlar. oyuncak arabaladan çıkan motorları çalıştıracağını düşünüyorum.

Merhaba role çıkışlı yangın duman dedektorleri var pilli deyil looptan besleniyor +24 voltla kontak akımı 500ma oyuncak motoru çalıştırır.

www.kartalotomasyon.com da görmüştüm

9 voltluk pilin üzerinde 200 ma yazıyor. Eğer 200 ma yeterliyse olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri