Doğrultma ve filtre devresi

0-30 V arası DC güç kaynağı tasarlıyorum.İnternette hazır devreler var fakat ben her adımı anlaya anlaya kendim yapmak istiyorum.Yanlız kafama takılan bir nokta var.Doğrultma devresinde yüke paralel condansatör bağlayarak düzgün bir dc elde ediyorum bir daha filtre devresi yapmaya ne gerek var.Bu devrenin başka görevi falan mı var?

Filtreler belli frekansları geçirmek yada geçirmemek için kullanılırlar.

Bir doğrultucu çıkışına mesela köprü diyot çıkışına kondansatör bağlayarak doğrultma işlemi yapmış olursunuz. Ancak filtrelemiş olmazsınız.

Bazı devreler özellikle filtrelenmelidir. Ses frekans devreleri yada radyo vericileri gibi bazı devrelerde gürültü unsuruda önemlidir.

Sizin nasıl bir devre tasarladığınızı bilmiyorum ancak bizimle paylaşırsanız yorum yapabiliriz.

Bir doğrultucu çıkışına mesela köprü diyot çıkışına kondansatör bağlayarak doğrultma işlemi yapmış olursunuz. Ancak filtrelemiş olmazsınız.

Bazı devreler özellikle filtrelenmelidir. Ses frekans devreleri yada radyo vericileri gibi bazı devrelerde gürültü unsuruda önemlidir.

Sizin nasıl bir devre tasarladığınızı bilmiyorum ancak bizimle paylaşırsanız yorum yapabiliriz.
Hocam dc güç kaynağı yapıyorum

işte ne gibi bir devre gizli değilse paylaş birlikte yorum yapalım demek istedim.

Eğer özel ise orası size kalmış.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/doğrultucu-filtre-yapımı.128992/

Hocam benzer konuda bazı sorularım var, konu açtım ama yazan olmadı, yardımcı olursanız memnun olurum, şimdiden teşekkürler

Doğrultucudan sonra kapasite kullanırsanız ac den dc geçiş yaparsınız kapasitenin sığasına göre dalgalanma miktarınız belli olur. eğer l-c yaparsanız yine dc elde edersiniz yalnız bu sefer 1/2*pi*sqrt(L*C) sizin kesim frekansınız olur. sizin devrenizde böyle birşeye gerek yok.

Doğrultucudan sonra kapasite kullanırsanız ac den dc geçiş yaparsınız kapasitenin sığasına göre dalgalanma miktarınız belli olur. eğer l-c yaparsanız yine dc elde edersiniz yalnız bu sefer 1/2*pi*sqrt(L*C) sizin kesim frekansınız olur. sizin devrenizde böyle birşeye gerek yok.
Hocam, ben amatör olarak elektronikle ilgileniyorum, 25v 5.5A trafoya 3512 doğrultucu bağladım, temiz bir filtreleme için kaç uf kondansatör kullanmalıyım, bunu hesaplamanın kolay bir formülü var mı?

Tabiki var. (2*10ms*Pguc)/Vpeak^2-Vdcmin^2) örneğin 100 watt gücünüz olsun 220 v Şebeke geriliminde 30V dalgalanma istiyorsanız( 2*10*0.001*100)/(310^2-280^2) buradan kapasiteniz 112 uf çıkar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri