Doğalgaz Tesisatı Topraklaması Ölçümü

OG abonesi değilsen yani kendine ait bir trafo ile sistemini beslemiyorsan sisteminin TT olmaktan başka şansı yok , yok eğer kendi besleme trafon varsa bile kalkıp ben TN-S sistem kurulu bir yeri ne gördüm ne de duydum ......
Ama yine de soruma cevap bulamadim. 50v ile 231v kullanilmasinin sebepleri neler. Yani birinde niye 50 birinde niye 231

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ama yine de soruma cevap bulamadim. 50v ile 231v kullanilmasinin sebepleri neler. Yani birinde niye 50 birinde niye 231
Burada kullanılan gerilim çevrim empedansını bulmak için kullanılıyor , 50 volt kullanılarak çevrim empedansı bulunuyor diye bir şey yok TT sistemde , TT sistemde çevrim empedansı nedir nasıl bulunur forumda yeni paylaştık, herkes kuş gibi ağzını açıp bilgi ağzıma düşsün diye bekliyor , kimse araştırmanın zahmetine katlanmıyor....

Ben bu abiye link atmaktan usandım , isa ılısunun topraklamada doğrular ve yanlışlar diye bir seminer notu var ki kontrol kaleminde de paylaşıldı , onu oku bir zahmet....
Isa ilisunun dolayli topraklama ile ilgili bir kitabi var. Orada anlatiyor biraz ama cok aciklama yapmamis. Ana hatlari var sadece. Mesela cevrim empedansi ile ilgili bilgiye ihtiyacim var ama sadece bir slayt var ve yetersiz. Dogal olarak bende burda tecrübeli olanlara soruyorum

Burada kullanılan gerilim çevrim empedansını bulmak için kullanılıyor , 50 volt kullanılarak çevrim empedansı bulunuyor diye bir şey yok TT sistemde , TT sistemde çevrim empedansı nedir nasıl bulunur forumda yeni paylaştık, herkes kuş gibi ağzını açıp bilgi ağzıma düşsün diye bekliyor , kimse araştırmanın zahmetine katlanmıyor....
Arastirma zahmetine katilmiyor demissiniz ama o kadar farkli herden farkli seyler duyuyorum ki. Herkes farkli bir sey soyluyor. Sitede de yazilmis bir cok sey okudum. Isa hocanın dediginiz yazisini bastan sona 2 kez okudm ama net birsey bulamadim. Sitede yazdik dediginiz de gozum kacmis. Gormus olsam ayni seyi tekrar sormam.

Son düzenleme:
4. IEC 60 364-4-41 ŞOK AKIMLAR
TT sistemde topraklama direncinin hesabı, toprağın özgül toprak direncine ve topraklama elektrodunun tipine bağlı olarak değişir ve istenilen direnci elde etmek oldukça zordur. Dolayısiyle kaçak akım rölesinin (RCD) tesisi zorunludur. TT sistemde topraklama şartlarını Şekil 4 ile inceleyelim [3].
Sisteme aşırı akım koruma düzeneği tesis edilirse, çevrim empedansı için a S I U Z 0 ≤ (3) şartı yerine getirilmelidir. Simgeler: ZS: Akım kaynağı, kablo ve iletkenler, koruma iletkeni, koruma ve işletme topraklayıcıların dirençlerinin toplamı Ω olarak. Ia: Koruyucu düzenin otomatik çalışmasına sebep olan akım A olarak. U0: Ana dış iletken ile toprak arasındaki gerilimi (50 V) V olarak. Koruma düzenin bir artık (kaçak) akım koruma düzeni olması halinde, Ia’nın yerine artık (kaçak) çalıştırma akımı RCD’nin nominal akımı IΔn (Ör. 30 mA) alınmalıdır. TT sistemde sigorta veya minyatür kesicinin yanısıra RCD her Linyeye kesinlikle tesis edilmelidir. Bu durumda topraklama dirençleri aşağıdaki gibi hesaplanır. Akım devresine RCD tesis edilirse aranan topraklama direnci: n A I V R Δ ≤ 50 (4) formülü ile bulunur. IEC 60364 Kısım 41’e göre TT sistemde yeni açma zamanları Çizelge 2’de verilmiştir.

Matematiksel ifadeler tam çıkmamış ama TT sistemde hesaplarda kullanılacak olan gerilim 50 V olarak verilmiş.
ÖKSÜZÇOCUK un paylaştığı linkte hesaplamalar da düzgün olarak görülmektedir. http://www.emo.org.tr/ekler/41fb3495b0d2064_ek.pdf

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri