DOĞALGAZ BORUSUNDAN ÇIKAN KIVILCIMLAR ISINMALAR

all891

Üye
arkadaşlar 1 yıldır bedaş bünyesinde taşeron firmada çalışıyorum. 1 hafta gece nöbetine kaldım acil durumlara müdahale edebilmek için.
1-2 defa başıma geldi doğalgaz borusundan ateş geliyor diye abonelere gittik bizden gelen elelktrik kablosunda nötr hattı gelmediği için kaynaklandığını anladım arızayı giderdim ama daha sonraları gittim aynı olayda bizden gelen elektrik kablosunda nötr hattında bir problem olmamasına karşın doğalgaz borusundan ateş atıyordu sorunu anlayamadım muhtemelen bina topraklamasında sorun olabileceğini söyledim. Ama benim bildiğim bizden gelen elektrik kablosunda nötr hattı gittiği zaman doğalgaz borusundan v.s nötrü tamamlaması eğer nötr sağalam ise doğalgaz borusunda ateş çıkmasının ısınmasının nedeni nedir? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar 1 yıldır bedaş bünyesinde taşeron firmada çalışıyorum. 1 hafta gece nöbetine kaldım acil durumlara müdahale edebilmek için.
1-2 defa başıma geldi doğalgaz borusundan ateş geliyor diye abonelere gittik bizden gelen elelktrik kablosunda nötr hattı gelmediği için kaynaklandığını anladım arızayı giderdim ama daha sonraları gittim aynı olayda bizden gelen elektrik kablosunda nötr hattında bir problem olmamasına karşın doğalgaz borusundan ateş atıyordu sorunu anlayamadım muhtemelen bina topraklamasında sorun olabileceğini söyledim. Ama benim bildiğim bizden gelen elektrik kablosunda nötr hattı gittiği zaman doğalgaz borusundan v.s nötrü tamamlaması eğer nötr sağalam ise doğalgaz borusunda ateş çıkmasının ısınmasının nedeni nedir? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Seneler önce benzer şekilde 2 ayrı yerde başıma geldi bu olay. İkisinde de doğalgaz kelepçelerinin duvara uzun vidaları monte edilirken dübeli geçip ucun elektrik tesisat borusuna,kablolara denk gelmesiyle oluşan sorunlardı. Her ne kadar boru kelepçesi iç yüzeyinde lastik conta olsa da bir yerde mutlaka boruya temas vardır.

Merhabalar bu konuyu hortlatıcaz ancak benimde bugun başıma geldi evde cam üzerindeki doğalgaz borusunda kelepçe üzerindeki conta alev aldı, ısınma oluyordu hatta perdenin kelepçeye yapışıp eridiğini gördüm şimdi bunu nasıl düzeltirz acaba ben şimdilik elimde başka bir conta vardı eskisi zaten kömürleşmiş onu aldım yenisini koydum ne diyorsunuz bu konuda yardımcı olurmusunuz

Sn İslam_joker hangi kelepçe vidasında problem var bulmanız lazım. Doğalgaz sayacından daireye girişte lastik körük var dolayısıyla sorun bu noktadan sonra olmalı. Elektriği sigorta kutusundan kesin kelepçelerle boru temasının olmadığına emin olup (ayırdıktan sonra) sigortayı kaldırıp elektriği verin kelepçe yada civatalarla toprak arasında multimetre ile gerilim ölçün. Hangi kelepçe ve vidasında sorun olduğunu böylelikle bulabilirsiniz.

Merhabalar bu konuyu hortlatıcaz ancak benimde bugun başıma geldi evde cam üzerindeki doğalgaz borusunda kelepçe üzerindeki conta alev aldı, ısınma oluyordu hatta perdenin kelepçeye yapışıp eridiğini gördüm şimdi bunu nasıl düzeltirz acaba ben şimdilik elimde başka bir conta vardı eskisi zaten kömürleşmiş onu aldım yenisini koydum ne diyorsunuz bu konuda yardımcı olurmusunuz

Sn.islam_ joker;bu önemli sorunu mutlaka çözüp gidermeniz gereklidir.Doğalgaz borusu kendi başına en son bitim ucundan hiç topraklanmadığı zaman,zaten kendi içinde gaz-gaz,gaz-boru cidarı arasındaki gazın hareketi sırasındaki içsel sürtünme ile statik elektriklenir ve bu elektrik boru dış yüzeyinde boru topraklanmadığında da biriktirilmiş olur.Bu zaten kendiliğinden olan bir olaydır.

Doğalgaz boruları hiçbir şekilde nötr,toprak hattına irtibatlanamaz,toprak hattı yerine,elektrik akımının fazının tamamlayıcısı olarak da iletim amacıyla hiç kullanılamaz.Buvatlara çok yakın geçen ve bu doğalgazı taşıyan borulara,daha geniş ve boru şeklinde plastik halkalar geçirilmiş de olmalıdır..Boruyu duvara tespit eden kelepçelerde,arada salmastra görevi gören (Hem bağlantı yerinden izolasyon,hem de kompansatör görevli olan) lastik contaların çok ezilmiş olmaması,delinmemesi,vasfını kaybedip de yalıtkanlık görevinin sona erip,herhangi bir nedenle elektriğin nötürüyle,evin toprak hattı iletkeniyle,vb.katiyen de birleşerek bir iletkenlik temasında kalmasına mahal de verilmemelidir.

Zaten bu hassas konu "Kuvvetli ve Zayıf Akımlar Elektrik Tesisatı Talimatı" nın doğalgaz için geçerliliği olan maddelerinde açıkça da belirtilmektedir.Bu gerekli tedbirler gerektiği gibi alınmadığında her zaman yanma ve patlama riski olabilecek olan bu konuda çok hassas davranmalısınız.Sayaçtan önce yer alan küresel vanayı kapatıp "kelepçe-conta-ankraj vidası-plastik veya metal dübel" aracılığıyla yapılan bağlantılardan hangi noktada boruların istenmeyen metal (iletken) bir bölgeye,noktaya temasının olduğu,tek tek incelenerek,ayrıca multimetre ile ölçümü yapılarak mutlaka bulunmalıdır.Bu konu çok önemlidir.Bozulan bir noktadaki lastik contayı da ancak tam orijinalı olması şartıyla değiştirebilirsiniz,yerine geçecek veya muadil olabilecek başka bir malzeme kullanılamaz.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri