DIY 3D Tarayıcı

Yusuf&CNC

Usta Üye
3 Boyutlu Tarayıcı Yapımı

3D tarayıcılar genelde yüksek maliyetli. Düşük maliyetli ve kabul edilebilir çözünürlükte tarayıcı yapılabilir mi? Giderek düşen elektronik parça maliyetleri ile belki mümkün olabilir.

İlgili arkadaşlar da konuya katkıda bulursa sevinirim.

Yukarıdaki örnek 65$ gibi düşük sayılabilecek maliyeti ile ilginç ancak çözünürlük düşük görünüyor. Belki bu örnekten yola çıkılarak daha iyi tarayıcılar yapılabilir.

there is new laser "lidar" sensor by ST VL6180X. It maybe can help to get better resolution ?
https://www.pololu.com/product/2489

Videyonun sayfasında daha yüksek çözünürlük için yukarıdaki sensör önerilmiş.

DSLR room yapamazsınız evet zor ama dslr bir fotoğraf makinası ile fotogrometri vasıtası ile yapabilirsiniz.

vsfm programı ile fotolarınızı 3d ye blender ile de modele çevirebilrisiniz. stl veya obj. ( Çekeceğiniz resimlerin eşit uzaklıkta olması ve modelini istediğiniz objenin net, arka planın flu çekilmesine dikkat edin. yoksa vereceği 3d model delik deşik işe yaramaz bir şey oluyor. )

tabi bu durumun sıkıntısı 30 - 40 ar derece açılar ile en az 15 - 20 resim çekmeniz gerekiyor

Bunlar çok güzel fakat istenen sonucu vermiyor. Birde küçük olduğu için kendi biblonu yapamiyorsun. Ben ayni mantıkla 1 ip yardimi ile daire çizdim yere tebeşir ile ortada çocuğu tuttum. Dslr makine ile 100 civarı resim çektim VSFM ile 3d yaptım delik deşik bi şey çıktı

Bu tarama yöntemi düzgün bir şekilde aynı eksende video çekilse olmaz mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri