Direnç ısınması

Selam arkadaşlar ben bir led çalışması yaptım kendi ismimi ledlerle bakır pertinaksa yazdım önce harfleri birbirine 3'lü seri bağladım aralarada 680 ohm direnç attım ve harflerin hepsi eşit parlaklıkta yanmadı led sayısı az olan harfler parlak. Led sayısı fazla olan harfler sönük yandı.
Biraz araştırdıktan sonra led bağlantısını 3'lü seri ve bu serileri kendi aralarında paralel bağladım. Deneme amaçlı sadece 1 harfi bu şekilde yaptım parlaklığı düzeldi yanlız 30 saniye sonra bi koku geldi hemen enerjiyi kestim yeni yaptığım harfteki dirençlere el değmiyordu çok aşırı ısınmıştı bunun nedeni dedir acaba tam sorunu çözdüm demişken yeni bir sorun çıktı yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Kullandığınız ledler kaç voltluk ve güç kaynağınız kaç voltluk?

bahsettiğiniz şekilde normal 20 ma lik ledleri 3 erli seri bağlayıp 120 ohm seri dirençle kullanırsanız 12 voltta sorunsuz kullanırsınız. 680 ohm kullanmanız direnç üzerinde daha fazla voltaj düşmesini ve daha çok ısınmasına neden olursunuz. Temel mantık aşağıdaki gibi grupmalaktır.

QzI9A.png

Kullandığınız ledler kaç voltluk ve güç kaynağınız kaç voltluk?

bahsettiğiniz şekilde normal 20 ma lik ledleri 3 erli seri bağlayıp 120 ohm seri dirençle kullanırsanız 12 voltta sorunsuz kullanırsınız. 680 ohm kullanmanız direnç üzerinde daha fazla voltaj düşmesini ve daha çok ısınmasına neden olursunuz. Temel mantık aşağıdaki gibi grupmalaktır.

QzI9A.png
Kullandığım ledler beyaz (şeffaf kırmızı)çalışma voltajı 3.3 V. 20mA Güç kaynağı ise 12 volt 2 amperlik bi güç kaynağı kullandım.Dirençlerin değerimi fazla geldi diyorsunuz?

Şöyle deneyin...

680 ohm ve 3 ledi seri bağlayın. Voltajı verip ledleri yakın.

1- Direncin iki ucundaki voltajı okuyun. Buraya yazın
2- Herhangi bir ledin bacaklarından çalışma voltajını okuyun buraya yazın.
3- Ölçü aletinizi devreye seri bağlayarak devreden geçen akımı ölçün buraya yazın.

Birlikte karar verelim.

R = V / I formülünden 680 ohm dirençten 20 ma geçirmek istersen üzerinde 13.6 volt kalır ve bu voltaj direncin ısınmasına neden olur. bu akımı akıtmak için bu voltaj dirençte kalırsa ledler normalde yanmaz..

120 ohm için 20 ma geçirirsek üzerinde 2.4 volt kalır. Toplam voltaj = 2.4 + 3.2 +3.2 +3.2 = 12.0 volt yapar. Siz 680 ohm kullandığınızda zaten bütün voltaj direnç üzerinde kalıyor ve harcadığı güç artıyor bu nedenle hem ledleriniz sürülemiyor hemde direnciniz arızalanıyor. Ekte hazır bir led firmasının kullandığı 20 ma 3 ledin seri devresinde kullandığı direnci görebilirsiniz.
20140909_191154.jpg

İstediğiniz değerleri ölçtüm elimde ayarlı güç kaynağı olmadığı için mevcut adaptör ile besledim adaptörün üzerinde 12 volt 1 amper yazıyor ama ölçtüğümde 14.7 volt gösteriyor. Herneyse ölçtüğüm değerlere gelelim.

Besleme voltajı=14.7 volt
R=680 ohm

1-Direncin iki ucundaki voltaj= 8.5 volt
2-Herhangi bir ledin çalışma voltajı=2.0 volt
3-Devreden geçen akım= 0.01 A.

ilginiz için teşekkürler.

Ledlerinizi 14.7 voltla besleyecekseniz 4 ledi seri bağlamanızı öneririm. Diğer türlü yine direnç üzerinde harcamanız gereken enerji yüksek çıkacaktır. Yok ben 12 volt ile besleyeceğim derseniz yukarıdaki hesabıma göre 120 - 150 ohm direnç takmanız yeterli olur.

14.7 volt için 4 ledi seri bağlarsanız 95 ohm direnç seri bağlamalısınız.

Kolay gelsin.

ledleri bakır pertinaksa dizdiğim için 4 ledi seri bağlamak biraz sıkıntılı olacak çünkü yollar 3 lede göre çizildi onun için 12 volt ile beslemek daha mantıklı yardımlarınız için teşekkürler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri