Dimmer anahtar tüketim hakkında

MHMTea

Üye
Arkadaşlar merhaba
Dimmer anahtarlarda lamba dimmerden kısılınca, tüketimide düşüyormu yoksa aynımı kalıyor.Konu hakkında bilgisi olan varsa bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler,selamlar

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
dimedilebilir balastlar ile bu işlemi yapıyorsan tabii ki tüketim düşüyor.

ama paralel değil. mesela %30 dim yapınca %30 tasarruf sağlanmaz.

arkadaşlar biri acaba mesaja resim yüklemeyi anlatabilir mi? URL değil direk bilgisayarımdan bir resim yüklemek istiyorum. teşekkürler.

Hocam iyiki varsin, samimiyetimle söylüyorum, paylasim ve yardimlarinla forumun kalitesini artiriyorsun.

Arkadaşlar merhaba
Dimmer anahtarlarda lamba dimmerden kısılınca, tüketimide düşüyormu yoksa aynımı kalıyor.Konu hakkında bilgisi olan varsa bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler,selamlar
Piyasada DİMMER diye satılan bir çok cihaz direnç kontrolü ile akımı düşürerek ayarlama yapar. Dolayısıyla akım düşürülerek ışık kısılmış olur. Ancak harcanan güç aynıdır. Aydınlatma cihazı ile kontrol edilen ayarlı direnç paraleldir. Direnç arttıkça aydınlatma armatüründeki akım düşer. Yani güç iki ayrı devreye bölünmüş olur. Kısıp açma işlemi gerçekleştirilir, fakat tasarruf sağlanmaz.

Ancak TwiST_oF_FaCe'in dediği gibi DALI ya da 1-10V kontrollü balastlarda DALI anahtar, yaylı buton gibi cihazlarla dim ederek tasarruf etmek mümkündür.

Daha da basitleştirerek söylersem piyasada çevirmeli olarak gördüğünüz dimmer denilen ürünler tasarruf ettirecek ürünler değildir.

Piyasada DİMMER diye satılan bir çok cihaz direnç kontrolü ile akımı düşürerek ayarlama yapar. Dolayısıyla akım düşürülerek ışık kısılmış olur. Ancak harcanan güç aynıdır. Aydınlatma cihazı ile kontrol edilen ayarlı direnç paraleldir. Direnç arttıkça aydınlatma armatüründeki akım düşer. Yani güç iki ayrı devreye bölünmüş olur. Kısıp açma işlemi gerçekleştirilir, fakat tasarruf sağlanmaz.

Ancak TwiST_oF_FaCe'in dediği gibi DALI ya da 1-10V kontrollü balastlarda DALI anahtar, yaylı buton gibi cihazlarla dim ederek tasarruf etmek mümkündür.

Daha da basitleştirerek söylersem piyasada çevirmeli olarak gördüğünüz dimmer denilen ürünler tasarruf ettirecek ürünler değildir.
söylediklerinizde çelişki var.60 w ampulu 30w düşürürsen akım düşeceğinden sayaçta çekilen akıma göre ölçüm yaptığı için daha az ölçecektir.tasarruf sağlanır. ne kadar akım çekiliyorsa sayaç onu okur. p=u.ı akım düşerse güçte azalır.slm

:) Direnç'in çektiği gücü neden hesabınıza katmıyorsunuz?
Ampul ile anahtar arasına bir potans bağlayıp dim ediyorsunuz. En basit dille Ampulün üzerindeki yükü dirence taşıtarak dim ediliyor. Bu tarz direnç görevi gören dimmer anahtarlarla Dim ederken enerji verimliliği değil de görsel verimlilik sağlıyorsunuz.

:) Direnç'in çektiği gücü neden hesabınıza katmıyorsunuz?
Ampul ile anahtar arasına bir potans bağlayıp dim ediyorsunuz. En basit dille Ampulün üzerindeki yükü dirence taşıtarak dim ediliyor. Bu tarz direnç görevi gören dimmer anahtarlarla Dim ederken enerji verimliliği değil de görsel verimlilik sağlıyorsunuz.

Dimmerli devredeki potansın görevi triyakın tetikleme açısını değitirmektir. Tetikleme açısı değişen triyak sinisoidal gerilimin yük üzerindeki efektif değerini değiştirir. Gerilimin efektif değerinin değişmesi nedeniyle lamba dimmerlenmiş(dim=karartmak) olur. Gerilim potansiyometre direnci üzerine düşerek dimmerli devrede gerilim kısılmaz ve bu nedenle potansın üzerinde bir ısıl kayıp söz konusu olmaz.

Gerilim yarı iletken eleman olan triyakın iletime ve kesime geçmesiyle sağlandığından güç kaybı söz konusu olmaz. Bu nedenle dimmer devresi tasarruf sağlar.

Dimmerli devredeki potansın görevi triyakın tetikleme açısını değitirmektir. Tetikleme açısı değişen triyak sinisoidal gerilimin yük üzerindeki efektif değerini değiştirir. Gerilimin efektif değerinin değişmesi nedeniyle lamba dimmerlenmiş(dim=karartmak) olur. Gerilim potansiyometre direnci üzerine düşerek dimmerli devrede gerilim kısılmaz ve bu nedenle potansın üzerinde bir ısıl kayıp söz konusu olmaz.

Gerilim yarı iletken eleman olan triyakın iletime ve kesime geçmesiyle sağlandığından güç kaybı söz konusu olmaz. Bu nedenle dimmer devresi tasarruf sağlar.

Triyaklı sistemlerde evet gerilim kırpıldığından toplam güç düşer, ancak reostalı sistemlerde bu toplam güç sabit kalır.

Ancak bunu enkandesan ve halojen dışındaki sistemlerde (örneğin floresanlarda) mümkün değildir. 170V'un altında ışık alamazsınız. ve ampul ömründen ciddi oranda yersiniz. (piyasada satılan bir çok elektrik tasarruf cihazı da bu voltaj düşürme işini yapmaktadır.)

Hocam konu nezman acıldı bilmiyorum, lakin piyasadan alınan dimmer ile 60wattlık bir ampulü kontrol ettim,dıgıtal multimetre ilede akım ve gerilimdeki değişimleri gördüm. Yani multimetre ile güc ve akımda düşürülebiliyor.

Saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri