Devreye ters voltaj verdim

Ters diyot? nereye bağanacak ???

Merhaba.Sn.by lent,sizin iyi bir elektronikçi olarak çok iyi bildiğiniz gibi,(Konunun tamamını tam okuyamadığınızdan dolayı bunu tam kaçırdınız sanırım,açıklamaya çalışayım) + yerine - ve - yerine + besleme ucu bağlanınca,örneğin bu ters bağlı cihazlardaki cam sigorta (Eskiden beri araba teyplerinde hep rastlıyorum ben buna) yanar ya,verilen bu güzel tavsiye doğrudan bunun üzerindendir.Devre girişindeki + ve - uçlara bağlanacak bu diyot ters polaritede lehimle bağlanacak tabi,bir ters akımda yalnız diyot zarar görecek yani,devre hiç değil.

Ama işin doğrusu devrenin girişinde bir de cam sigortanın devreye seri bağlı olup yer alması,bu diyot kısa devre olunca sadece bunun atmasıdır.Uygulamadaki en doğru olan şekli bu aslına bakılırsa.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Aslında diyota da bişey olmuyor. Sadece voltaj geçişi engelleniyor.

Merhaba.O zaman şöyle açıklamaya da çalışayım bunu size.Cam sigorta girişte varsa bir şey olmaz,ama yalnız diyot varsa uygulanan güç kaynağının amperaj gücü ve kablolarının kalınlığına (Kesitine) bu bağlıdır.Hem akü gücü çok yüksek,hem kablolar örneğin 40-60 amperlik bir aküye çok yakınsa (Kısa ve kalın) 1N400X serisi diyotlar anma akımları çok aşıldığı için yanabilir,uygulanma ve devrede kalma süresi burada çok önemlidir.Bir de güç kaynağına olan uzaklık ve kablo kesiti.

Kablolar gereğinden çok ince ve çok uzunsa dediğiniz gibi diyottan ancak 1 amper veya daha azı geçip (ters kısa devrede) kabloları ısıtıp yakabilir,eğer cam sigorta yoksa girişte.Ama kablolar çok kalın ve aküye çok yakınsa,cam sigorta da yoksa o zaman diyot gümm! (Uf) olur,ne yazık ki.İnce ayrım aslında buradadır.Kolay gelsin.

Teşekkürler. Daha önce kullanmıştım diyot olayını. Pek yazdığını hatırlamıyorum. :)

Merhaba.Sn.by lent,sizin iyi bir elektronikçi olarak çok iyi bildiğiniz gibi,(Konunun tamamını tam okuyamadığınızdan dolayı bunu tam kaçırdınız sanırım,açıklamaya çalışayım) + yerine - ve - yerine + besleme ucu bağlanınca,örneğin bu ters bağlı cihazlardaki cam sigorta (Eskiden beri araba teyplerinde hep rastlıyorum ben buna) yanar ya,verilen bu güzel tavsiye doğrudan bunun üzerindendir.Devre girişindeki + ve - uçlara bağlanacak bu diyot ters polaritede lehimle bağlanacak tabi,bir ters akımda yalnız diyot zarar görecek yani,devre hiç değil.

Ama işin doğrusu devrenin girişinde bir de cam sigortanın devreye seri bağlı olup yer alması,bu diyot kısa devre olunca sadece bunun atmasıdır.Uygulamadaki en doğru olan şekli bu aslına bakılırsa.Kolay gelsin.Saygılarımla.
Konuyu anladım Sn. Binbaşım arkadaş giriş uçlarına ters yazmayı kaçırmış veya resimle paylaşsa bilmeyen arkadaşlar için daha öğretici olurdu, kimse besleme kablosunun tek ucuna ters diyot koymasın.

Son düzenleme:
Merhaba.Bu noktada çok pratik bir yol (uygulama)
vardır,bundan bahsedeyim bu tür devreler için.Yukarıdaki devrede girişin + ve - nin tam olarak nereden yapılacağı pcb de zaten yazılıdır,yani direk bu işaretlere bakınca bağlarken dalgınlık olmazsa bir sorun olmaz bu ,devre için.Ama bir de örneğin 12,9 veya 24 volt dc.'yi verip bu devreyi çalıştırmak zorunda kaldığımız ve bazen ters bağlandığı şartların bizim için her zaman olabildiği özel durumlar vardır.Peki ne yapmalıyız o zaman tam olarak? Böyle durumlarda devrenin girişinden önce köprü diyot sistemi bağlayıp dc beslemeyi öyle vermeliyiz.

Köprü diyotla böylece + ve - kutuplar ters de girilse,doğru da olsa elektrik tek yönde daha önce + ve - yönde bağlı olan bu yerlere göre,ayni yönde geçecek ve devremizi her bağlantıda (Yanlış bağlanmış olsa bile) koruyacaktır.Ama tek dezavantajı 2 seri bağlı silisyum diyotta 1.3-1.4 volt gerilimin eksik şekliyle girmesidir,bu pcb girişinden.Devrenin beslenme voltajı giriş toleransı buna uygunsa bu konuda bir sıkıntı yoktur,sonuç olarak.

Veya + kısma kırmızı kablo, - kısma siyah kablo lehimleyerek bu renklere bakıp hiç şaşırmamaktır.Kutulanan bu pcb hiç görünmese bile, bu renk kodları (standart kodlardır,dünyanın her yerinde siyah - kırmızı + ve sarı-yeşil kablo şasi kablosudur genellikle) bize + ve - 'nin nereden uygulanacağını belirtecektir bu şekilde.Elektronik cihaz kablolarının (Ups,invertör,vb.) akü giriş bağlantıları bu renkte kablolarla donatılıdır ve kullanma talimatında ters bağlanmada bir garantinin de olamayacağı bize uyarı olarak söylenir çoğu zaman.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Konuyu anladım Sn. Binbaşım arkadaş giriş uçlarına ters yazmayı kaçırmış veya resimle paylaşsa bilmeyen arkadaşlar için daha öğretici olurdu, kimse besleme kablosunun tek ucuna ters diyot koymasın.
Kusara bakmasın herkes yeni gördüm bu yazılanları...

Forum istatistikleri

Konular
128,173
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri