devre tamamlanmazsa çarpılma olmaz fikrine katılıyormusunuz?

kontrol kalemi Kucuk trafolarin nuvesine dokundurunca da yaniyor ama carpmiyor

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
peki bir adet ups alalım elimize hıc bır toprak baglantısı yapmayalım 12 aku ile beslenıp 220v oluyor degılmı masanın ustune koyalım calıstrıp elımızı de 220v faz cıkısına degdırelım bakalım ne oluyor gorelım
yapalım, hiç birşey olmaz.

Arkadaslar,demin toprakla alakasi olmayan jeneratorde denedim lamba ile. 1 ucu fazda,digeri toprakta. Lamba yanmadi. Eski akrepli ,elektron olmayan voltmetreyle de test yaptim. Gerilim yoktu.
Isin asli,akim akmasi icin mutlaka devre kapanmali. Ohm kanunu
Neyse,bilgileriniz icin tesekkurler

Arkadaslar,demin toprakla alakasi olmayan jeneratorde denedim lamba ile. 1 ucu fazda,digeri toprakta. Lamba yanmadi. Eski akrepli ,elektron olmayan voltmetreyle de test yaptim. Gerilim yoktu.
Isin asli,akim akmasi icin mutlaka devre kapanmali. Ohm kanunu
Neyse,bilgileriniz icin tesekkurler
soru ayağım topraktayken çarparmı sakın birde onu denemeyin gövdede toprak yokken akım akmaz tabii ayağın yerdeyken drenc değerine göre akım akacaktır. ohm kanunu

Abi,sen herdefa ayni seyi soyluyorsun,ama men anlamiram;)) Lamba yanmadisa akim yok demek. Lambanin yerinde ben de olsam yine akim olmayacak ve carpma da olmayacak

Abi,sen herdefa ayni seyi soyluyorsun,ama men anlamiram;)) Lamba yanmadisa akim yok demek. Lambanin yerinde ben de olsam yine akim olmayacak ve carpma da olmayacak
soru ayağım topraktayken çarparmı sakın birde onu denemeyin gövdede toprak yokken akım akmaz tabii ayağın yerdeyken drenc değerine göre akım akacaktır. ohm kanunu
Yalitim ideale cok yakin olmus demekki. Ideal olursa carpmamali ama yalitimi tam ideal saglamak zor olacagi icin insan uzerinde denemenin riskli oldugu unutulmamali. Yuzde 99 carpmayacak dahi geri kalan yuzde bir ihtimalin sana denk gelmeyeceginin garantisi yok.

Yalitim derken izolasyon direnc kastediyosun dimi abi?

topraklama olmayan jeneratörle ayağının yerde olması aynı şey değil formda ohm kanunu okumanı tavsiye ederim

Başta yukarıda alıntı yaptığım arkadaş olmak üzere çarpılmazsın diyen diğer arkadaşlar önce kendileri bi denesinler, sonra insan hayatının sözkonusu olduğu bir konuya bilinçsiz bir şekilde cevap yazsınlar. Eğer jeneratör 3 fazlı ise kesinlikle çarpılırsınız. Çünkü yıldız noktasındaki potansiyel fark sıfırdır ve faz çıkışındaki potansiyel fark 220 volt'tur. Ayağınız toprak ile temas ediyorsa kesinlikle çarpılırsınız. En basit seri lamba deneyi: eğer jeneratör 1 fazlı ise ve topraklama yapılmamış ise jeneratör bobininin uçlarını kontrol kalemi ile kontrol ettiğinizde her iki uçta da faz olduğunu görürsünüz. Eğer kontrol kaleminin ışığı yanıyorsa sizin üzerinizden toprağa bir akım akışı vardır.

İkinci sorunuzda ise iletken uçlarında 6kV potansiyel fark var. Ve bu sizin dediğiniz gibi ayağınız topraktayken bir temas halinde ölüme yol açabilir.

Kısacası 2 durumda da çarpılırsınız.

Peki nasıl çarpılmazsınız?

Havai hatlarda tek faza temas halinde havada asılı iken çarpılmazsınız. Elektrik geçirmeyen bir ayakkabı ile fazı tutarsanız ve nötrle yada toprakla başka bir temasınız yok ise çarpılmazsınız (Ayakkabının ne kadar bir gerilime karşı yalıtkanlık göstereceği önemli!).
Kontrol kalemi sadece toprak olan yerde mi yanar!!! Peki ayağımızda ayakkabı var devre tamamlanıyor mu? Yoksa K.kalemi ile bakarken yalın ayak her seferinde zemine mi basarız? Sandalyeye*metal olmayan* çıksak kkalemi yanar mı yanmaz mı? Kontrol kaleminin yanması toprakla alakası yok, 13-14 yaşlarımda kontrol kalemine dokunmadan 5-7 direnç (değerlerini bilmiyorum) seri bağlayıp neounun ışık verdiğini öğrenmiştim, zira günümüzde de lcd li k kalemleri var aynı mantıkta çalışıyor,

@ArizHulk kamyonlardan zincir sarkıtılır sizinkinde de var mı yok mu denme öncesi dikkat edin!

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri