Devre kartı cızme

onurtez

Üye
Merhaba arkadaşlar,

baskı devre plaketini kazıya bilecek bi cnc yapmak istiyorum,

Boyut olarak o kadar da büyük birşey olması gerekmiyor ama hassasiyet önemli.

Bir kaç senedir gözüm çarpıyor bu konuya işin ehli çok fazla arkadaş var iyi kötü tüm sonuçları ve ucuza malzeme temin etme konusunda yerdımcı olabileceğinizi düşünyorum.

Sizce elektronık devre kartı yollarını kazıya bilecek bir cnc üretmek için,
kaç adet nasıl motor seçilmeli.
eksenler arasında hassas hareketi sağlamak için kafa hareketini sağlayan mil ve ray/kızak düzeneği nasıl olmalı?
motor sürücüsü nasıl olmalı ?

Bu parçaları nereden sizce temin etmeliyim ve bazı modellerde alt tabla hareket ederken bazı modellerde kafa hem ileri geri hemde malzemeye doğru hareket ediyor.

Nasıl bir tasarım seçmeliyim hassasiyetin az olması için?

Aramıza hoşgeldiniz tamda ben çıkıyordum.
Amaç sadece pcb ise kayışlı bir düzenek işinizi görür bence.Sigma profillerle sağlam bir iskelet yapın o bahsettiğiniz gibi alt tabla hareket etsin üstündede sabik konstrüksiyon üzerinde x ve z ekseni.Spindle kazıma motoruda çok zorlanmayacağı için küçük bir dramel olabilir.Benim hoşuma giden yapımı kolay bir örnek vereyim.Hatta bir yerlerde bu projenin ölçüleride olacaktı ama sizde çıkarabilirsiniz.

Aramıza hoşgeldiniz tamda ben çıkıyordum.
Amaç sadece pcb ise kayışlı bir düzenek işinizi görür bence.Sigma profillerle sağlam bir iskelet yapın o bahsettiğiniz gibi alt tabla hareket etsin üstündede sabik konstrüksiyon üzerinde x ve z ekseni.Spindle kazıma motoruda çok zorlanmayacağı için küçük bir dramel olabilir.Benim hoşuma giden yapımı kolay bir örnek vereyim.Hatta bir yerlerde bu projenin ölçüleride olacaktı ama sizde çıkarabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederim,

Şimdi asıl merak ettiğim hassasiyet olayını sağlayan yanılmıyorsam hareket milleri ve ray/kızak lar
Örnek: Millerin diş aralığı nasıl olmalı sizce

Birde bundan 3 ay önce forumda konuları gezerken bir türk sitesi vardı cnc parçaları satıyordu step motor miller profiller falan bilen var mı sitenin adresini ?

otomasyoncu.net var. Ama araştırın. Daha uygun fiyatlar bulunur. Mesela sanalpazar'da şahin rulmanın dükkanını bir ziyaret edin.

Vidalı milde hatve (sizin deyişinizle diş aralığı) ne kadar küçük olursa hassasiyet o kadar fazla olur ama hatve küçüldükçe hız da azalır elbette. Hoş kart çizimi yapacak makinenin büyük hızlara ihtiyacı yoktur herhalde.

Sitede çoğunlukta benim takip ettiğim Hatve:5mm (Sizin millerin diş aralığından kastettiğiniz sanırım)Vidalı mil kullanıldığında gez göz arpacık ayarı iyi yapılırsa hassas en z-azından sizin işinizi görecek bir makineneniz olur kanısındayım.
Mekanik malzemeleri en uygun Suatında dediği gibi www.sahinrulman.com alabilirsiniz.Hatta rica ederseniz milleri kesip işleme konusundada yardımcı olabilirler.

Bu arada 5mm hatve fazla gelirse trapez vidaları da düşünebilirsiniz.

hemen araştırmalara başlıyorum ilginiz için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri