Devlet mi, özel sektör mü mühendisler için bu ortamda daha avantajlı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
soru da devlet mi özel sektör mü diye iki seçenek sorulmuş... bende özel sektör diyorum... çok net bi cevap bu...
ayrıca görülüyor ki devlette çalışan kimi insanlar o kadar paslanıyor ki saygı sınırları dahilinde ricada bulunup "özel sektör diyenler lütfen nedenini de açıklasın" deme erdemini gösteremeyip "yazmak olsun diye yazmayın.biz büyük iş yapıyoruz devlette olmanın faydalarını açıklayıp devleti nasıl kurtarıyoruz" modundalar...

önceki mesajlarından biri başlıkla ne alakalı değil mi?
bizi eleştireceğine uslubuna bak ... ve insanları sonra eleştir...

senden ricam da bu mevzuyu şahsi boyuta taşımamandır...

yine de söyleyeyim... özel sektör derken benim kastım işveren olarak hedef her zaman daha ileride olabiliyor... ama devlette düzen belli olsada çıta hep aynı... özel sektör kimine göre aptal cesareti olsa da bence büyük hedefleri olan bir mühendis için daha elverişli bir yoldur...
Öncelikle şunu belirteyim ben bir kamu kuruluşunda çalışmıyorum sadece kamuda çalışmanın sosyal maddi açıdan özele göre daha iyi olduğunu söylüyorum ikincisi burada kamu kuruluşunda çalışan hiçbir arkadaşımız hiçbir zaman kendini övecek veya devleti ben kurtarıyorum havasına girmemiştir.İkinci olarak benim üslubumda değil senin yazdıklarımı anlamanda sorun var dostum bence bir mesajı okuduktan sonra bir düşün ondan sonra yanıtla

soru da devlet mi özel sektör mü diye iki seçenek sorulmuş... bende özel sektör diyorum... çok net bi cevap bu...
ayrıca görülüyor ki devlette çalışan kimi insanlar o kadar paslanıyor ki saygı sınırları dahilinde ricada bulunup "özel sektör diyenler lütfen nedenini de açıklasın" deme erdemini gösteremeyip "yazmak olsun diye yazmayın.biz büyük iş yapıyoruz devlette olmanın faydalarını açıklayıp devleti nasıl kurtarıyoruz" modundalar...

önceki mesajlarından biri başlıkla ne alakalı değil mi?
bizi eleştireceğine uslubuna bak ... ve insanları sonra eleştir...

senden ricam da bu mevzuyu şahsi boyuta taşımamandır...

yine de söyleyeyim... özel sektör derken benim kastım işveren olarak hedef her zaman daha ileride olabiliyor... ama devlette düzen belli olsada çıta hep aynı... özel sektör kimine göre aptal cesareti olsa da bence büyük hedefleri olan bir mühendis için daha elverişli bir yoldur...
Son olarak devlette de çıtanı sen belirlersin yükselme imkanların vardır hatta şansın bana göre özelden daha çoktur.Özelde ise ancak iyi hatta çok iyi üniversitelerden mezun olursan yükselme imkanın olur.Fakat sanırım ikimiz de o çok iyi olan o üni lerden mezun değiliz

Aklın yolu bir, ne güzel insanlar özel sektörü seçsin, rakibimiz azalmış olur, bizda napalım 3 kuruş maaşla körelir dururuz artık. :))
Ben 3. sınıfta iken bir üniversite hocamız, çalışma alanı olarak devlete karşı çıkmıştı. Mesleki olarak size katkı sağlamaz, sıradan bir memur olursunuz, bunun için üniversite okumuyorsunuz demişti. (Kendisi yaklaşık 20 yıldır maaşını devletten alan biri, dikkatinizi çekerim):)))). Neyse bu adamın oğluda bilgisayar mühendisliğinde okuyordu. Sonuçta 2011 yılında bu beyimiz oğlu kpss atamasıyla devlet hava meydanı işletmeleri İstanbul bölümüne girmiş, dün haberim oldu. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! vay arakadaş bak adam bize ne öğüt veriyor ama oğlu ne yapıyor.Yazıklar olsun bu tür insanlara.

Biz üniversitede sanki elalemin şirketine köle olmak için okuyoruz. Sanki devlette çalışmak utanç verici kabahat. Şantiyede çalışırsam tam mühendisim, devlette çalışırsam ezik mühendisim. Yok ya!!
Ben işi öğreniyorum ayağına 800-1.000 lira çalışacağım 4 yıl mühendislik+ingilizce ile, o sırada açıköğretimden mezun kişi 21 yaşında polis olacak 3 bin lira cepte, 27 yaşındaki üsteğmen 3.500 lira alsın, yeni mezun fizik tedavici 3.500 lira alsın. Ben kendimi geliştiriyim dimi, hadiyin ordan!!!!!!! Kendimi geliştirince 10 bin lira mı kazanacam???

Ben kendimi geliştirip ücretimi arttırdığım zaman,o sırada kamudaki adamın maaşı yerinde durcak mı? Yaklaşık her sene %10 zam geliyor kamu personeline. 3 bin liranın bile %10 nu 300 lira eder. Kamuda yerine göre lojmanda var kreş de var, bunlarıda hesaba kattın mı? Özel diyenler hiç emeklilik yaşı yada ekonomik krizlerden bahsetmiyor, sanırım onlarla biz başka dünyalarda yaşıyoruz.

Esas sorun insana saygı kültürümüzde yok, kobi işverenlerin çoğu cahil. Kültürel birikimleri yok, sosyal aktivetileri yok. Çalışanı bir masraf kalemi görüyorlar. Ne yaparsan yap yaranmayacağın bir durum var.

Kusura bakmayın, ben benimle yaşıt babasın iş yerine geçmiş bir kişiden patronluk taslamasını çekemem. Yada 3 kuruş sermayayle piyasaya atılacak kadar girişken yada turkcelin ceosu alaocak kadar süpermen değilim.!!! Aslanlar gibi devletimde çalışır; milletime hizmet etmeyi, patronumun daha çok kazanması için çalışmaya tercih ederim, lafımız anlayana!!!!

Desenize genç nesil mühendislerin gözü açıldı, artık kendini geliştirme masallarına kanmıyorlar. Keşke bende sizin yaşınızda bu bilinçte olsaydım...

2.5 sene kadar özel sektörde görev yaptım.

son 6 aydır devlet kadrosunda devlet hastanesinde görev yapıyorum. ikisinde de aldığım ücret ortalama aynı.

devletin de işi bilen mühendislere ihtiyacı var kardeşim. keşke piyasadaki 10-15 yıllık uzmanlaşmış mühendisler devlete geçse.. 6 ayda gördüm ki gerçekten çok ihtiyaç var işinin uzmanı arkadaşlara.

Bide kontrol kalemi eleman arayanlar kısmına bakar mısınız? Elektrik ustalarına verilen ücret miktarı, yıllar geçiyor hep aynı düzeyde, her sene enlafsyon %10 civarı çıkarken, ücretler artmıyor. Ciddi bir sıkıntı var.

7 yıldan sonra devlete geçip burda da 4 ylı dolduran biri olarak , gerçekten kamu kurumlarında işi bilen mühendis ihtiyaçı çok fazla. Mühendislerin yapması gereken işleri başka kişiler yapmaya çalışıyor ki tam komedi, gençlere tavsiyem zırt elektrik , zurt otomasyon gibi şantiye tabanlı firmalarda zaman kaybetmeyin, kamuda mesleğinize ünvanınıza yakışan bir kurumda çalışmaya başlayın.

devlet en iisi olması gerekirken şartlar bakımından kötü
Pardon ama hangi şartlar bakımından kötü,insanca çalışma şartı mı,maaşını düzgün yatırdığı için mi,sana birçok sosyal imkan sunduğu için mi,ailenle vakit geçirmeni sağladığı için mi. Bence biraz araştırın ondan sonra yazın

Eh hocam, şu ana kadar özel diyenlerden mantıklı bir cevap alamadık, ya yalandan ücretler söylüyorlar, ya yalandan müthiş bir gelecek imkanlardan bahsediyorlar. Politikacılara benzetiyorum onları.

Eh hocam, şu ana kadar özel diyenlerden mantıklı bir cevap alamadık, ya yalandan ücretler söylüyorlar, ya yalandan müthiş bir gelecek imkanlardan bahsediyorlar. Politikacılara benzetiyorum onları.
Hocam sana şunu söyleyim bu arkadaşlar bence biraz bilgisizlikten böyle konuşuyor daha doğrusu kendi ütopyalarında yaşıyorlar sana bir örnek vereyim adam bana başka bir forumda özeli savunuyor ve verdiği örnek şu:https://www.cia.gov/careers/opportunities/science-technology/electrical-engineer.html
neymiş kendi niye bu ücreti alamazmızmış adam kendini ABD vatandaşı ve oxford mezunu sanıyorsa kimse bişey yapamaz ki

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri