Devlet mi, özel sektör mü mühendisler için bu ortamda daha avantajlı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

wipeoutx

Üye
Görüşlerinizi bekliyorum.

Kendi açımdan devlette çalışmayı hiç istemiyorum,düşünmüyorum

kardeşim ben devlette teknisyenim. inanın o kadar kötü ki anlatamam. ama şu da bir gerçek ki devletin işi bilen elemanlara ihtiyacı özel şirketten daha çok. burda kontaktörü bilen elektrikçi bile yok. ben özel sektörde çalıştım. çalışma ortamı çok güzel olur ama maaş ve sigorta konusunda diken üstünde oluyosunuz. eğer ailem birazcık varlıklı olsa bir gün durmam devlet kurumunda

Devlette kötü olan nedir?

iş ortamı ve bir isteğinin en az 3 ayda karşılanması. mesela ben motorlara yumuşak yolverici takıyorum herkes karşı çıkıyo. bu güne kadar motorlar böle çalışmış hergün zincir değiştiriyoruz, dişli değiştiriyoruz, mil değiştiriyoruz. bundan kurtulmak için öneri sunuyorum gülüp geçiyolar. inan kardeşim 3 aydır şefin kapısında yatıyorum alalım diye. sence iyi olan ney?
gelelim diğer duruma bugün bir sensör alalım dedim sıvı seviye sensörü. ne olcak dediler. depo su doluyo mahsul ıslanıyo her taraf tarla gibi yemyeşil oluyo, motorlar da yanıyo veya termik attırıyo. bu suyu tahliye etmek için sensör alalım diyom.birisi çıkıyo yok ya ne gerek var kuyu kazalım su içine dolsun diyo :). istersen daha anlatayım

en enterasanı da açık devrede akım ölçmeleri. devre açık devreye voltmetre bağlar gibi ampermetre bağlıyolar biz bu güne kadar böle yapıyoduk diyolar. ben bildiğimi iddea etmiyorum sadece devletteki arkadaşlar herşeye kapalı. yenilik yapmak bile istemiyolar. benim telim avea diye şarj olmuyomuş. nasıl olcak diyom telsim olsa olurdu diyo:). al o zaman adaptörü sen dene dedim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
.......gelelim diğer duruma bugün bir sensör alalım dedim sıvı seviye sensörü. ne olcak dediler. depo su doluyo mahsul ıslanıyo her taraf tarla gibi yemyeşil oluyo, motorlar da yanıyo veya termik attırıyo. bu suyu tahliye etmek için sensör alalım diyom.birisi çıkıyo yok ya ne gerek var kuyu kazalım su içine dolsun diyo :). istersen daha anlatayım

Kuyu ornegin cok guzel. Bu sadece devlet dairelerindemi oluyor. Benzer durumlari ortagimla bolca yasiyorum.

devletteyim iyi ve kötü yanlarını sıralayayım.

kamuda çalışıyorsanız işlerin yoğunluğu mevsimlere göre değişim gösterir. kış aylarında yatar uyursun. bahar aylarında hareketlenme başlar. nefes bile alacak zaman kalmaz birde yaz ayları var onu anlatmayalım şimdi. devletin en kötü yanı mustafa beyinde belirttiği gibi kalıplaşmış bilgilere kabuk bağlanmasıdır. yenilik diye birşey söz konusu olmaz. sistem nasıl süre gelmişse o şekilde devam ettirmek zorundasınız. kaldı ki yeniliklerden bahsetmek hiç bir zaman kar kazandırmaz.mesela sen projeyi günün şartlarına uygun yaparsın ama teknisyen alışılagelmiş şekilde yapar.
en iyi yanı güz ve kış aylarında bolca boş zamanın olur. bunun haricinde devlet kanunlarınca sağlanmış bir takım hakkın vardır. mühendisseniz eğer büyük ihtimalle emnirize bir kaç teknisyen yada tekniker verilir. verilmeyedebilir ki elinize tornavida pense almak zorunda kalırsınız. aslında olur olmadık elektrik işlerinde sizi çağırırlarsa şaşırmayın. bilgisayara format atmışlığım bile vardır. :)

İşe, devlet ve özel sektördeki zihniyet olarak bakarsak=sorun;birim başındaki kişi veya kişilerin kapasiteleri ile ilğilidir.Mustafa temel beyin şefini özel sektöre alsanız sizce ne degişecek?Aynı ekibi özel sektöre alsanız bu sorunlar karşısında aynı tepkileri vermeyeceklermi? Her işin başı kalite,kalitesiz insanlarla devlette,özel sektörde batar...
KOLAY GELE.
Kendine ve bilğine güveniyorsan özel sektör veya kendi işini kurmayı düşün,ne şiş yansın ne kebap
diyorsan devlete kapagı at:))

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri