demant,maksimum demant

delta 20

Üye
Arkadaşlar,işletmenin sözleşme gücü 40kw ama tüketim 60 kw 'tın altına düşmüyor reaktif cezaya giriyordu sorununu hallettim,birde faturada demant 3,4 maksimum demat 72 diye bir değer var bunun anlamı nedir?İşletme sahibine güç artırımı yapılmasını gerektiğini söylememe rağmen masrraf nedeni ile yapılamıyor güç artırımı yapılmasa ne olur yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sözleşme gücü artırılmassa , faturaya exradan güç aşım bedeli ücreti yansıtılır. demant işletmenin 15 dakikalık periyotta çekilen maximum güçtür. sözleşme gücünüz 40 kw ve sizin demantınız 72 ise güç aşım bedeli faturanıza yansılıtılmıştır(bazı bölgelerde uygulanmadığını duydum) sözleşme gücünüzü %10 gecebilirsiniz.

(faturada demant 3,4 maksimum demat 72 diye bir değer var bunun anlamı nedir?)
3,4 muhtemelen sizin sayaçta görünen demanttır,sisteminizde akım trafosu ve gerilim trafosu varsa sayaçtaki değeri trafoların dönüştürme oranıyla çarpmak gerekir. işte bu çarpım sonucuda 72 dir.

kendi faturamdan örnek vereyim
demant 0,818 çarpanım 69000 0,818*69000=56.442.000 kw benim max demantım

ayrıca forumda benzer konu var bakabilirsiniz
https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-genel/3191-sozlesme-guc-amp-demant-hakkinda.html

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri