Delta DVP-SV Serisinde Encoder Bağlantısı

technicman

Üye
Selamlar. Delta DVP-SV serisi cpu'nun katalog bilgilerinde 4 adet çift faz sayıcı bulunduğu yazıyor. Ama bağlantı yaparak denedim sadece ileri yönde (artan ) sayım yapılabiliyor. CPU nun x0 girişine tek çıkış(AveyaB) girilebiliyor. Hızlı sayıcı DCNT numarasını C235 verdim. Aynı encoderden artan yönde saydırdığım gibi eksilen de saydırmak istiyorum. Bunun bir yolu var mı? Şimdiden teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
C251, C252, C253, C254 çift faz sayıcılarıdır.
X0=A ve X1=B encoder fazı bağlanmalı.
Aktif etmek için M1273 SET yapılmalı.

C235 tek fazdır ve sadece X0'dan gelen puls leri sayar.

Diğerleri için WPL 2.11 "High-Speed Counter > Hardware Counter " sihirbazından faydalanabilirsiniz.

İyi çalışmalar

söylediginizi denedim ama pek bir şey farketmedi dvp 14ss2 de enkoder ı cok rahat devreye alabiliyorum ama dvp 28 sv de bir türlü c251 i devreye alamıyorum

Merhaba,

Aşağıdaki adımları takip edip tekrar deneyebilirsiniz.

>>PLC yi formatlayın ve enerjisini kapatıp açın.
WPLSoft ile Haberleşme>PLC Hafızası Formatla > Reset PLC

>>Tekrar enerji verdikten sonra aşağıdaki gibi örnek bir program yükleyin ve PLC'yi RUN konumuna getirin.
LD M1002 --------- SET M1273
LD M1000 --------- DCNT C251 K99999999
END

>>X0=A ve X1=B encoder fazı bağlayın. X2 ve X3 girişlerine hiç birşey bağlamayın.
Encoder'ı çevirdiğinizde X0, X1 giriş LED lerinin yanıp söndüğünden emin olun.

>>C251 sayıcısının değerinin artıp azaldığını gözleyin.

Uygulamalarda yukarıda bahsedildiği gibi çalışmaktadır.

İyi çalışmalar.

İmdatBey Merhabalar

Yukarıda verdiğiniz örnekle igili bir çalışmam oldu ve tek encoderi devreye aldım.Peki ikinci encoderi bağladığımda A ve B fazları PLC nin hangi input uçlarına bağlanacak? ( X2.X3 ? )

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri