DELTA ASD B2 SERVO İLE METRE HESABI

aytes

Üye
DELTA ASD B2 SERVO MOTORUN KENDİ ENKODER SİNYALLERİNİ KULLANARAK HARİCİ BİR ENKODER KULLANMADAN MOTORUN BAĞLI BULUNDUĞU MERDANEYİ İSTEDİĞİM METRE KADAR
ÇEVİREBİLİRMİYİM. VE NASIL YAPMALI NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba,

Yapmak istediğiniz işlem hakkında daha detaylı bilgi verebilirmisiniz.
Normal olarak servo motoru bir PLC pulse çıkışı ile sürdüğünüzde, PLC'den gönderdiğiniz pulse kadar istediğiniz turda ve hızda döner. Sizin bundan farklı yaptırmak istediğiniz işlem nedir ?

İyi çalışmalar.

İMDAT BEY ÖNCELİKLE İLGİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER.YAPMAK İSTEDİĞİM UYGULAMA DOP PANELDEN VERDİĞİM BOY ÖLÇÜSÜYLE BİR ÜRÜNÜ KESMEK İSTİYORUM.DAHA ÖNCEDEN BİZ BU UYGULAMAYI AC MOTOR VE HARİCİ ENKODER KULLANMAK SÜRETİYLE YAPTIK SERVODA BU KENDİ ENKODERİ ÜZERİNDEN YAPILABİLİRMİ.VEYA UYGULAMAYI NASIL YAPABİLİRİM KISACA BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM

Merakla bende bekliyorum. İmdat beyin bilgi vermesini..

Merhaba,

Linkteki dokümanda B2 servo harici pozisyonlama bülteni mevcuttur.
http://www.deltaotomasyon.com/viewtopic.php?f=37&t=4050

Servo'ya pozisyon komutu PLC'den pulse olarak gönderilir. Örneğin DVP28SV11T2 kullanabilirsiniz.
Burada servoya göndereceğiniz pulse adedi boyu, pulse frekansı ise motorun dönüş hızını belirleyecektir.
Örneğin servo 1-turu 10000pulse/tur ise; siz PLC'den 50000 pulse gönderdiğinizde motor 5-tur döner, pulse frekansı 200kHz ise max ulaşabileceğiniz devir ise 1200rpm olur.

Delta PLC pozisyonlama komutları linktedir.
http://www.deltaotomasyon.com/viewtopic.php?f=37&t=4050

İyi çalışmalar.

imdat bey verdiğiniz bilgiler için çok sağolun yani kısacası servonun kendi enkoderi vasıtasıyla makinanın herhangi bir dönen noktasına enkoder bağlamadan boy ölçümü yapabilirim doğrumudur.bu yazdıklarım

Merhaba,

Servo motorun kendi encoder'i servo motorun pozisyonlama gereksinimi içindir.
Servo motor pozisyonlama için yukarıdaki mesajda verilen bilgileri inceleyiniz.

İyi çalışmalar.

imdat beyin yazdıklarına ilave olarak eğer servonun encoder bilgisini okumak istiyorsanız bu mümkün fakat o zaman ya modbus haberleşmeniz gerekecek yada fiziksel encoder çıkışını plc ye okutmanız gerekecek burda da gerilim sıkıntısı meydana geliyor çünki servo nun encoder çıkış genliği 5v ..sizin okutmanız gereken 24v ..o zaman da bir opto kullanmanız gerekecek amma velakin bunlara hiç gerenk yok..siz pulsi gönderin gerisini servo halletsin.:)

ilhan arkadaşım dediğinde çok haklısın ben konunun o tarafını hiç düşünmedim ama şu şekilde enkodersiz asd-b2 frensiz servo ile yapılmış bir uygulama gördüm
sistemi devreye alıyorsunuz servo çok küçük hızla başlangıç noktasındaki sensörden başlıyor ileriye gidiyor makinanın boyu kadar gidiyor ve geri dönüyor (geri dönüş noktasında sensör yok)
ve başlangıç noktasındaki endüktif sensöre kadar geliyor duruyor ve çalışmaya hazır pozısyona geçiyor ve dop panelden verilen metre kadar parçayı cekiyor kesme işlemi ardından tekrar geri gidip parçayı tutuyor çekiyor kesim yapılıyor tekrardan geri gidiyor parçayı tutuyor işlem bu şekilde devam ediyor makina burada ser vo gideceği yolu puls olarak mı sayıyor veya home çalışma modundamıdır biraz açıklama yaparmısınız teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri