Debiden Elektrik Üretim

gk39

Üye
Selam arkadaşlar

Ben bir kamu kurumunda elektrik işçisiyim. Kurumumuzda doğalgaz üreten 100 e yakın kuyumuz var. Buralarda kuyu başından gelen gaz kurutma ayrıştırma vesaire aşamalardan geçip boru hatları ile biryerlere satılmak üzere iletiliyor. 100 kuyuda yeraltından gelen doğalgaz mecburen durmaksızın ve bitmaksizin akıyor. Benim merakım şu; biz bu akıştan faydalanıp elektrik üretebiliriz diye düşünüyorum. Ama yakmadan sadece akıştan faydalanarak. Hani bir motorun turbocharger'i gibi düşünün. Gaz geçtikçe bir türbini döndürerek akacak ve türbin elektrik üretecek. Derdimiz güçlü elektrik değil. Ağır yüklerimiz yok. Scada sistemine miliwatt'lar seviyesinde güç verir. Belki bazen de LED armatür yaktırabiliriz. Şu rüzgazda dönen küçük pervaneler gibi.

Sanırım derdimi anlattım. Böyle bir işe yapan var mi? Bildiği marka, adres ve bilgi var mı?

Teşekkurler

Son düzenleme:
Öncelikle debi ve doğalgazın sıcaklığını verirseniz yardımcı olabilirim teorik olarak hesaplarını yaparım ama siz kuyuya doğalgaz basmak için kompresör kullanıyorsunuz eğer araya türbin koyarsanız doğalgazı kuyuya basamazsınız karşı direnci yenmeniz gerekir biz Silivri BOTAŞ deposunda çalışma yaptık eğer tesis ona benzer ise sizin dediğiniz olay imkansız olur

Sent from my F3211 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri