DC votaj ve amper yükseltmek

YigtCevik

Üye
Merhaba arkadaşlar, ben forumdada aradım ancak göremedim bana göre bir şey bilen varsa lütfen cevabınızı bekliyorum.
Şimdi benim yapmak istediğim peltier den en fazla 1 volt ve 0.2 Amper çıkış elde edebilirim ben bunu en fazla bu rakaları geçmiyecek 5 volt 0.75 ampere çıkartabilir miyim bildiğiniz bir devre varsa lütfen cevap yazın. Ancak buna benzer bir şeyde olabilir tam bu rakamlar tutmasada olur.

Hem voltajı hemde akımı aynı anda yükseltemezsin.

ayrı ayrı devreler yaparım srun olmaz ama istediğim değere getirebilecek devre biliyormusunuz.

1V x 0,2A = 1VA Güç verip

5v x 0,75A = 2,8125 VA Güç almak istiyorsun ! Fizik Hocanın kulakları çınlasın emi :)

"Aynı anda" derken bir veya daha fazla devre olmasını değil ,genel kural olarak mümkün olmadığını belirtmek istemiştim.Sayın Yaşlı Uzman daha fazla ayrıntı vermiş.

Senin ölçümlerini referans alarak yorum yapıyorum.5 Volt almak istersen peltierden 5 adet seri bağlaman gerekir.Yinede 0,2 amperden fazlasını alamazsın.İstediğin değerleri alabilmek için birbirine paralel bağlı 4 peltierden 5 adet seri bağlayarak yani toplamda 20 adet peltier kullanarak 5 Volt 0,8Amper çıkış alabilirsin.

5tane seri bağlicaksın 5 volt elde ettin akımın hala 0.2amper sonra 15 tane daha seri bağlayıp buna paralel bağlicaksın yanı 20 tanesini 5 er 5 er seri bağlayıp sonra parelel bağlicaksınki 0.8a yani 800mA alırsın sonrada bir dc dc çevirici yaparsın bu 5 volt gerilimi 35 volta kadar çıkartabilirsin.akımıda yüksek güç transistörleriyle beyz akımını doyuma ulaştırarak yükselte bilirsin fakat aşırı masraf ve eziyet demektir.ama yok bana 800mA yeter 5 voltu arttırim diyosan dc dc çevirici yap 35 volta kadar yükseltir hemde 3 4 liraya işin içinden çıkarsın

Merhaba arkadaşlar, ben forumdada aradım ancak göremedim bana göre bir şey bilen varsa lütfen cevabınızı bekliyorum.
Şimdi benim yapmak istediğim peltier den en fazla 1 volt ve 0.2 Amper çıkış elde edebilirim ben bunu en fazla bu rakaları geçmiyecek 5 volt 0.75 ampere çıkartabilir miyim bildiğiniz bir devre varsa lütfen cevap yazın. Ancak buna benzer bir şeyde olabilir tam bu rakamlar tutmasada olur.
enerjinin korunumu yasasına göre enerji yoktan var vardan yok olmaz. 1*0.2=0,2 watt enerjin olur tek peltierle. enerjiyi artırmanın yolu peltier sayını artırman. 5*0.75 = 3.75 watt eder yani 18-19 tane peltier lazım. paralel baglaman lazım hepsini. sonra 1 volt 3.6 amperin olur. bunuda 1 volttan 5 volta dc dc ceviriciyle cevirirsin. 5 volt 0.75 amperin olur.

Son düzenleme:
arkadaşlar konuyla çok alakası yok belki ama kafama takılan bir şeye cevap arıyorum. enerji yoktan var vardan yok olmaz deniyor hep. bu nette heryerde bu şekilde ve aksini kimse isbat edemez sanırım. o halda aklıma şöyle birşey geliyor. enerji varken yok olmaz ise, elektirik enerjisini düşünelim. elektirik enerjisi ni örneğin ampulde değişime uğratarak ışık enerjisi olarak alıyorsak ışık enerjisi evrende nasıl bir değişimle varlığını devam ettiriyor? yada elektirik enerjisi ışık olarak tüketilip yok olmuş olmuyormu? örnekteki var olan elektirik enerjisi yok olmuyorsa devir yaptırarak enerjinin devrinden çeşitli yöntemlerle yararlanmak mükkün olması gerekiyor. ince düşünüldüğünde mantıklı ama sabit ve ilk bakışla saçma gelecek yazdıklarım.....

arkadaşlar konuyla çok alakası yok belki ama kafama takılan bir şeye cevap arıyorum. enerji yoktan var vardan yok olmaz deniyor hep. bu nette heryerde bu şekilde ve aksini kimse isbat edemez sanırım. o halda aklıma şöyle birşey geliyor. enerji varken yok olmaz ise, elektirik enerjisini düşünelim. elektirik enerjisi ni örneğin ampulde değişime uğratarak ışık enerjisi olarak alıyorsak ışık enerjisi evrende nasıl bir değişimle varlığını devam ettiriyor? yada elektirik enerjisi ışık olarak tüketilip yok olmuş olmuyormu? örnekteki var olan elektirik enerjisi yok olmuyorsa devir yaptırarak enerjinin devrinden çeşitli yöntemlerle yararlanmak mükkün olması gerekiyor. ince düşünüldüğünde mantıklı ama sabit ve ilk bakışla saçma gelecek yazdıklarım.....

Hocam ampulde ışık enerjisi değil o da ısı enerjisidir. Yani akımın geçtiği Metal buna bir direnç gösterir ve ısınır ampulün çalışma mantığıda bu şekildedir dolayısıyla ışıkta falan enerji kaybolmuyor harcanıyor yani ortam ısısını arrtırıyor gibi düşünebiliriz

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.[/QUOTE]

farketmezki sn yakupahmet. tamam ışık değilde ısı enerjisi diyelim sizin dediğiniz gibi. ısı enerjisi atmosferde kaybolmuyormu? harcamakla kaybolmanın arasındaki farkı parayla sigarayı değiştirmek gibi benzetme yaptığımızda anlıyoruz belki ama paranın varlığını kullanarak sigara yada vb. dönüştüğünde...... donup kaldım bir an. düşündüğüm zaman o halde enerji kaybolmuyor sadece değişime uğruyor. demekki vardan yok olmuyormuş. var olan bir enerjiyi de sürekli dönüşüme uğratarak devrinden faydalanmamız mümkün. bir yazıda okumuştum. yanan odun küllerinin tekrar başka enerjiye dönüştürülebileceği iddia ediliyordu.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri