Dc motorlarda kollektör fırça açısı neden önemlidir.

hikmet10

Üye
D.c motorlara bakim yaptiĞimizda genelde kÖmÜrlerİn olduĞu kisimda ufak ayar kaymasinda Çok problemler yaŞamaktayiz. kisaca endÜvİn ÜstÜne basan kÖmÜr grubun eksen vİdalarini hafİf kaydirinca motorda bÜyÜk problemlere neden oluyor ? bunu aÇiklarsaniz sevİnİrİm .

komütasyonu kolaylaştırmak için fırçaların açısı kaydırılır

komütasyon:

dc makinelerde endivideki bir bobinde akımın kollektör ve fırçalar yardımı ile yön değiştirmesine KOMÜTASYON denir.

komütasyonu kolaylaştırmak için 2 yol kullanılır
1: Fırçaları kaydırarak
2:yardımcı kutup kullanarak

Dc makİnelerde kÖmÜrler ya kutup eksenİnde yada nÖtr eksenİnde olmalidir firÇa tutucular kollektÖr dİlİmİne tam paralel olmali ve ayni koldakİ kÖmÜrler kollektÖre eŞİt basmalidir.bu saĞlanmaz İse komİtasyon bozulur ve kÖmÜrlerde ark baŞlar.

Bu durumda, motor yavaş hızda çalışırken, fırça tesbıt cıvatalarını hafıfı gevşetip, fırçaları azar azar iler veya gerı alarak kıvılcımın olmadığı veya en aza ındiği yerde sabıtleyiniz.
Motoru Bakım için sökerkende, fırçalrın yerını fırça taşıyıcının üzerınde boya ıle işaretlemenızde fayda vardır.

korkmaz_design ' Alıntı:
komütasyonu kolaylaştırmak için fırçaların açısı kaydırılır

komütasyon:

dc makinelerde endivideki bir bobinde akımın kollektör ve fırçalar yardımı ile yön değiştirmesine KOMÜTASYON denir.

komütasyonu kolaylaştırmak için 2 yol kullanılır
1: Fırçaları kaydırarak
2:yardımcı kutup kullanarak
o zaman makinelerde kömürler bitmeden de kıvılcım olabiliyor mu denmek istedi burada?...yani yerlerini ve pozisyonlarını eger kömürler daha aşınmadan bozarsa o zaman olabiliyor öyle mi? bunun şunun için özellikle sordum:

elimde bir aeg marka kırıcı delici var.haliyle motor tarzı da yine bu grup motorlardan...önce çok az yapa çok ufak kıvılcımlar atan bir hali vardı ki bu da hava deliklerinden içeri dikkatli baktığınızda olabiliyordu.sonra bu bu birden artmış.kullananlar bana anlattı.artık öyle ki hava deliklerinden dışarı çıkan kuvvetli kıvılcımlar haline gelmiş.rahatsız edici bu durumlar karşısında ben de şaşırdım;çünkü bahsettiğim kırıcı delici hem yeni idi hem de daha 450-500 saat çalışmışdı.günlük çalışmalarımız 8-10 saat idi.bu kadar süre sonrasında bu arızanın oluşması beni şaşırttı.Forumda denildiği gibi kömürün kayması olayına geliyorum ki zaten bu alette olası bir durum: çünkü kırıcı delici haliyle çok sarsıntıda çalışan bir alet bir de bununla hep taş kırma işlemi yapıldı.sarsıntı madem etkileyecek, firma bunu sarsıntı için neden dayanıklı yapmıyor o kısmı da soru işareti kafamda?...bu olasılıkda bazen kafamdan ayrılıyor.

fikri olan lütfen yazsın...ben daha aleti açmadm,ama inanıyorum ki daha kömürleri bitmedi...

teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri