Dc motor tekerlek ilk hareket

jackjacky

Üye
Arkadaşlar l293d ve arduino ile dc motor kontrolu yapmaya çalışıyorum. İlk etapta 9v pili direk dc motora baglayip hareketini gozlemlemek ve motoru montajlayacagim board u ve üzerine koyacagim arduino ve diger agirliklari tasiyip tasiyamacagini olcmek istedim. Dc motora teker montajlayip direk pilden guc verdigimde motorlar titriyor ama boardu hareket ettiremiyorlar ancak elimle ilk hareketi verdigimde yavas yavas hizlaniyor gibi. Diger bir denememde soyle tekerleri hafiflettim su şişesi kapagi taktim, motorlar titrediginde motorlarin bulundugu tekerlerin yerden baglantisini kesiyorum tekerler yavas yavas hizlaniyorlar ve optimum hiza ulastiklarinda araci yere birakiyorum ama yine hareket gozlemleyemiyorum. Hazir Dc motor surucu devresi kullanmak istemiyorum elimdeki entegre ile kendim yapmak istiyorum. Konu ile ilgili biraz arastirma yapinca bazi yabanci kaynaklarda dc motora kondansator bagladiklarini gordum. Sizin bu konu ile ilgili cozum onerileriniz nelerdir ? Tesekkurler.

Motorun besleme ihtiyacı nedir, 9v pilin akımı yetersiz kalabilir başka daha küçük motor ile dene oyuncak arabalardan sök.

Motorun besleme ihtiyacı nedir, 9v pilin akımı yetersiz kalabilir başka daha küçük motor ile dene oyuncak arabalardan sök.
Hocam motor 3v -12v arasi calisan standart dc motorlardan,Pili devre disi birakip adaptor bagladim 500 mA 9v verdigimde de sonuc ayni

Motorun boyutlarını nerden söküldüğünü bilmediğimden tahmini sorunları yazdım tabi fırçalarından burçlarında veya başka mekanik sorunu olabilir.

Motorun boyutlarını nerden söküldüğünü bilmediğimden tahmini sorunları yazdım tabi fırçalarından burçlarında veya başka mekanik sorunu olabilir.
images (1).jpg
Kullandigim motor budur hocam yeni aldim 4 adet hepsinde ayni sorunu yasiyorum.

Bu motorlar 3v yeterli 9v ile gayet rahat hızlı döner! HEpsinin sorunlu olması tuhaf satıcı uzakta değilse geri götür o da görsün derim.

Bu motorlar 3v yeterli 9v ile gayet rahat hızlı döner! HEpsinin sorunlu olması tuhaf satıcı uzakta değilse geri götür o da görsün derim.
Hacam gayet iyi calisiyorlar aslinda durum soyle ben tekerleri yerden kaldirdigimda kademeli hizlanip maximum hizina ulasiyor ancak yerde arac kalkmiyor ilk hareketi elimle verirsem hareket devam ediyor. Torkla ilgili bir problem midir yada dedigim gibi devre elamani eklemem mi gerekiyor bilemedim.

Ağırlığı tarttın mı tahmini nedir?

Başka ne var var, motorlar paralel mi bağlı?

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri