Dc motor dimmer devresi

Motorunu daha küçüğüyle değiştirebilir misin(elinde varsa) veya yeni trafo fiyatı ne? 5 pini ölçü aleti ile ölç 12vac gördüklerini kunlan

Sanırım onbeş lira filandı motoru küçülttüğümde de istediğim gibi çalışmamıştı ama yeni trafo cok işe yaradı

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Ama olmadı şimdi hem okulunda oku hem bunu bilme:) devre girişine paralel bağlanacak, tam dalga doğrultma devresi diye yazın nete...
Kond "+ " kutbu r1 direncine, - kutbu zenerin çizgisiz tarafına ;)

Ama olmadı şimdi hem okulunda oku hem bunu bilme:) devre girişine paralel bağlanacak, tam dalga doğrultma devresi diye yazın nete...
Kond "+ " kutbu r1 direncine, - kutbu zenerin çizgisiz tarafına ;)

Yaa evet r1e paralel olması lazımdı unutmuşum cok teşekkür ederim kolay gelsin :)

tamam şimdi anladım girişe paralel olucak

Girişe paralel derken AC 12 - 15 volt girişe bağlamayın sakın. 4x1N4001 diyot çıkışlarına bağlayacaksınız. Yanlış bağlantıda bu kondansatörleri patlatabilirsiniz. Yaralanabilirsiniz. Kondansatörler dc voltajda farklı ac voltajda farklı davranır. Ac voltajda bir direnç gibi davranır.

ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1399911395.161126.jpg bu şekle göre bağladım tam dalga doğrultma şemasına göre, trafoyla giriş arası cok sıkıntılı olur dediğiniz gibi

Doğrudur kondansatörün yönünede dikkat ettiyseniz sorun yok. Kondansatörün kutupları var. NAsıl şu an devrenin son durumu verim alabildinizmi?

Doğrudur kondansatörün yönünede dikkat ettiyseniz sorun yok. Kondansatörün kutupları var. NAsıl şu an devrenin son durumu verim alabildinizmi?
Evet dikkat ettim yardımcı olmasaydınız mümkün değil yapamazdım zaman sıkıntısı vardı yarın teslim edicem bence verim cok iyi eskisine göre daha iyi hassasiyeti oldu daha güçlü çalısıyor sensör ve trafo sıkıntım vardı onuda bu site sayesinde hallettim çok tesekürler tekrardan kolay gelsin size

Şuanda devre şemasını çizemiyorum ama anlatıyim. 470k potansiyometrenin altına LDR yi koyucaksınız ve LDR nin üst bacağına Bir BC237 transistör koyucaksınız ve UJT nin B ucunu BC237 nin kollektör ucuna bağlıyacaksınız büyük bir ihtimalle sorun çözülür.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri