DC-DC Converter Devrem Çalışmıyor Yardım LÜTFEN !

faccllon

Üye
Arkadaşlar acil bir şekilde dc-dc converter devresi yapmam gerekiyor. Alçaltıcı converter yapmak istiyorum. devreyi proteusta simule ettim herşey normaldi. Elimde 24v dc kaynak olmadığı için 12v ile deneme yaptım 555'in tetikleme ucuna led bağladım. 12v ile deneme yapınca led ışık verdi fakat çıkışta 0V aldım.

Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

NbyqpL.png

q2gYJB.png

Dostum merhabalar.

Bu dc to dc çeviriciler hakkında bende bilgi topluyorum. Bu konuda devreyi nasıl dizayn ettin bilmiyorum ama devrendeki indüktörü doyuma ulaştırıp voltajı değiştirip çıkışta doğrultman gerekiyor diye biliyorum. Ama siz mosfeti devreye seri girmiş ve doğrultucu diyoru girişe koymuşsunuz.

Kaynağınız nedir bilmiyorum ama benim mantığıma göre devre sanki hatalı gibi. Aşağıda bir örnek veriyorum. Devre pic ile kurulmuş ancak siz o kısmı dikkate almayın. Mosfetin pwm ile sürülmesi bobinin şarj deşarj durumunun ayarlanması daha sonra elde edilen yüksek frekanslı voltajın shotky diyotla doğrultulması ilkesi ile ilerlemelisin bence.

Yanlış mı düşünüyorum. Temel mantık böyle olmalı. Bir örnek resim ekliyorum incelemelisiniz .

Kolay gelsin.

4_1264983702.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri