Dc Ac kontaktör

Sizin roleden kastınız nedir. Plc role derken bu bir kontrol rolesi enerjilenir kontağını kapatır o kadar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bu tip röleler modüler sistemde kullanılır. tek başına kullanıldığında maliyeti yüksek üründür. o açıdan baktığım için uzak duruyorum.

Peki dc gerilim ile çalışan bir kontaktör ü direnç ile 220 ye baglanırmı

bağlanır ama dc alternatif mi doğru gerilim mi ilk önce onu tespiti lazım.

p93WLz.jpg
p93WlN.jpg

Merhaba.Bence çok düzgün olarak da çalışamaz,ac ile.Bobininde yıpranma değil ama çıkış kontaklarında titreşim söz konusu olabilir.Yukarıdaki 2 resim ups'den sökülen 2 mini bobinin üst kapağı sökülmüş halidir.Görünüş olarak araçalrda mekanik şarj kontrolün yapan eski disjonktörlere benzemektedir.Bu nedennle ac ile bu dc rölenin tam olarak çalışmasında,çıkıştaki kontakları titreşimsiz (Vibrasyonsuz) çalışabilmesi,ac akımda oluşacak istenmeyen titreşim riski nedeniyle çıkıştaki kontrol akımı devresinde de akım dalgalanması (Titreşim) riskinin kuvvetle muhtemel olabilmesidir.

Yukarıdaki resimler,üst kapağı açılmış eski 650 VA'lık ups'den sökülen 12 volt ve 6 volt dc bobinli mini rölelerden
birinin iç görünüşüdür.Biri 6V Dc diğeri 12 V DC ile bobinleri çalışan 2 mini rölenin üstündeki (Üst kapaktaki) teknik yazılarını veriyorum;

812H-1C_C
COİL-12V DC

10A/125 V AC
7A/250 V AC
7A/30 V DC

812H-1C-C
COİL-6V DC

10A/125V AC
7A/250V AC
7A/30 V DC

Röle bobini 6 ve 12 volt dc ile çalışmasına karşın röle kontrol akımı (Kontak çıkışları) AC ve DC'nin belirli amper şartlarında her iki şekilde de kullanılabilmektedir.

Keza 220 volt AC bobin voltajıyla çalışan 3 fazlı bir kontaktörün 220 VAC akımla çalışmasında eddy-current akımlarına karşı bobinin nüvesi yalıtılmış ince saçlı olarak "I" ve "T" şekilli 2 nüvenin birbirini tam çekmesiyle bu kontakları tam sıkışarak elektriği geçirip çalışır hale gelir.Titreşimi önlemek için yalancı kutuplar bu "T" şekilli nüvede (Tam bir sessizlik için) ayrıca yer almaktadır.Köprü diyottan tam dc ile doğrultulan 220 V DC akımın bu kontaktöre uygulanmasında ise kanımca "I" ve "T" şekilli bu parçalı nüvelerin yine titreşimsiz olarak çalışması da
gereklidir.Çıkış kontrol akımı kontakların yapısına göre,akü şarjında ara eleman olarak kullanılmasında yüksek amperli DC şeklinde de bu olabilir,AC'nin de ancak belirli amper değerlerinin geçmesi şartı olan sabit kontak akım değerlerinde bilindiği gibi kullanılabilir.Kolay gelsin.

İyi diyorsunuz da hep röle dediniz ben ise kontaktör e uygulama bilirmi diye sordum

AC/DC Çalışan kontaktör yoktur.Ya AC'de çalışır ya da DC'de çalışır.
Röle konusuna gelirsek phoenix'e bakmak gerekir o grupta var diye hatırlıyorum.

İyi diyorsunuz da hep röle dediniz ben ise kontaktör e uygulama bilirmi diye sordum
Diğer konuda mesaj yazdım, peki direnç ac akımı nasıl dc yapıyor, meslektaş değiliz ama böyle soruları da meslek hanene bakınca yakıştıramıyorum maalesef! Mesleğe dün veya geçen sene başladığını da sanmıyorum. Röleden bahsetmeyin demişsin ama kontaktörden farkı nedir, paleti nasıl çeker? Bir de deney yap istersen, 12vdc röleyi 12vac ile besle (veya tersi) sonucu kendin gör.

Diğer konuda mesaj yazdım, peki direnç ac akımı nasıl dc yapıyor, meslektaş değiliz ama böyle soruları da meslek hanene bakınca yakıştıramıyorum maalesef! Mesleğe dün veya geçen sene başladığını da sanmıyorum. Röleden bahsetmeyin demişsin ama kontaktörden farkı nedir, paleti nasıl çeker? Bir de deney yap istersen, 12vdc röleyi 12vac ile besle (veya tersi) sonucu kendin gör.
Kontaklar ın da titreşimler meydana gelebilir direnç den kastım Bobin 24v dc gerilim ile çalışıyor ben bunu 220 v tu 24 v ta düşürebilecek bir direnç ile baglantı yaparsak sonuç ne olur diye sorayım

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri