Dc 12 V / DC 18V Nasıl Yapılır...?

galip29

Üye
Merhaba Ustalarım..
Ev İçerisinde Aydınlatma amacı olarak Kullanmak istediğim bir proje yapmaya kalktım. Toplamda 10 adet : Her Bir Led Kartı Üzerine 20 tane Küçük Beyaz renk veren LeD Lambacıkları kart üzerine montaj yapılmış ve faal olarak yanmaktalar ..!

Benim Sorunum Bu led kartları : 12 Voltla düşük seviyede yanıyorlar tam aydınlatamıyor ortamı. 24 volt da ise üzerindeki dirençler çok ısınıyor duman çıkartacak seviyeye kadar ısınıyorlar..! Hatta çıkarttılar bile... Mevcut Led lambalarımın 18 V 'da ideal seviyede yandıklarını Tespit ettim. yani bana gerekli olan voltaj akülerimden gelen 12 Voltu : 15 V - 20 V arası ayar yapabileceğim bir sistem devre lazım bana. . Bu devre hiç ısınma problemi yapmamalı Çünkü, direk akülerden gelen çıkışa bu devreyi araya bağlayıp, Lambalara giden Kablo uçlarının arasına bağlayacağım ve devamlı orada 7/24 Saat Takılı kalacak. ... !

Elimde 12 Volt 7 Amper : 8 adet Jel Tipi Akü var. Bunları birbirine Parelel bağladım. Ve ( 12 Volt 56 Amperlik ) bir güç elde ettim..!

10 adet de : ( 10 Watt 0,64 Amperlik ) Güneş Panellerim Var. Toplam 10 adet Panel. Bunlarıda Birbirine Parelel Bağlayarak ( 10 Watt 6,4 Amper ) lik Bir güç elde ediyor..!

Sanırım Yanlış değildir yaptığım....??????

Bu 8 adet birbirine Parelel Bağlı akülerimi: (12 Volt 56 Amper) , Yine Birbirine Parelel Bağlı 10 adet Güneş Panelleri , Güneşin Durumuna Göre, 18 V -21 V civarında Açık Devre voltajı Çıkarıyor..
Güneş Panellerinden Çıkan bu 18-V - 21 V arasında çıkan Voltajı , : 24V - 12V : DC DC Konvertör e Bağlayıp DC DC Konvertörün içindeki ayar mekanızmasından Giren 18 V - 20V Luk Akımı 13,8Volta Düşürerek ayar yapıp, sabitledim. DC-DC Konvertörden aldığım bu 13,8 V ile Aküleri Şarj ediyorum.! Bu Sistemim : , Bu aküleri Şarj etmeye Uygunmudur?

Şimdi Sizlerin Yardımına ,
ve bu sistemi Çalıştırabileceğim Devreye ihtiyacım Oldu.
mevcut Akü Voltajı olan 12 Volt Ev İçindeki Led kartlarıma Yeterli Aydınlığı Sağlamıyor.. BU Yüzden 12 Voltu , 15-20 Volt Arasında ayar yapabileceğim Ve direk sistemin arasına Bağlayacağım Isınma Problemi Yapmayan Uzun Vadeli Olarak kullanabileceğim.. bir devre için yardım edermisiniz...?

Yardım ederseniz Çok memnun olucağım.. Allah hepinizden Razı olsun. . . .

ŞArj için ayarladığınız dc to dc çeviricinizin nasıl bir çevirici olduğunu görmemiz lazım. Voltajı çevirirken akımı kontrol edebiliyorsanız uygundur. Gerçi zaten panel gücünüz şarj için maksimum uygunlukta. Sorun çıkacağını sanmıyorum.

Gelelim diğer konuya. 12 voltu 18 volta çıkarabilirsiniz. Ancak bu konuda kullanım gücünüzü bilmeden yorum yapamayız. Bu durumda 2 yöntemle ilerlenebilir.

1- 12 voltu 18 volta çıkartma ;

-10-32v-to-12-35v-6a-step-up-voltage-charger-power.gif

Yukarıdaki devre ile girişe 12 volt bağlayıp çıkıştan ayarlı trimpot ile ayarlayıp 18 volt alabilirsiniz. Takribi 150 watt gücündedir. 6 amper civarında güç çekebilirsiniz. Led gücünüzü karşılarsa 1 tane kullanıp işinizi görebilirsiniz. Ayrıca ısınma konusunda hiçbir dönüştürücü %100 verimle dönüşüm sağlamaz. Bu nedenle biraz ısınma olması normaldir. Bu devreye fan takılması öneriliyor. Ben şahsen soğutucuların büyültülüp küçük bir pc fanı ile soğutulmasında fayda görüyorum bu şekilde uzun süre çalışmaya uygundur.

Örnek incelemek isterseniz ebay sitesinde göstereyim

http://www.ebay.com/itm/150W-DC-DC-...525?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20e722cadd

2- 24 voltu 18 volta düşürme,

akü gurubunuzu 8 adet paralel değilde 4 er paralel yapıp 2 şer gurubu seri yaparsanız 24 voltluk 26 amperlik bir akü gurubu elde edersiniz. Bu akü gurubuna step down devresi ekleyerek 24 voltu çok daha rahat bir şekilde 18 volta yada dilerseniz 12 volta indirebilirsiniz.

Yine Örnek incelemek isterseniz ebay sitesinde göstereyim

http://www.ebay.com/itm/DC-CC-12A-3...684?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4872d4a484

Sitede 12 amper yazsa da nominal kullanımda bu akıma çıkmak mantıklı değil. 8 - 9 amper çekilebilir düşüncesindeyim. Bir ara getirtmiştim entegresini araştırdığımda 6 amper civarında güç verebiliyordu.

Not : 2 devre birbirine çok benzemekte olup aynı görevi görmemektedir.

kolay gelsin.

Serkan bey ebaydan Bu devrelerden Gtirtmem sanırım Promlem benim için. hiç yurt dışı bağlantılı siteden alışverişim olmadı.. Bu ürünleri türkiyede bulabilirmiyim.? Ben Konyada ikamet ediyorum

Merhaba Ustalarım..
Ev İçerisinde Aydınlatma amacı olarak Kullanmak istediğim bir proje yapmaya kalktım. Toplamda 10 adet : Her Bir Led Kartı Üzerine 20 tane Küçük Beyaz renk veren LeD Lambacıkları kart üzerine montaj yapılmış ve faal olarak yanmaktalar ..!

Benim Sorunum Bu led kartları : 12 Voltla düşük seviyede yanıyorlar tam aydınlatamıyor ortamı. 24 volt da ise üzerindeki dirençler çok ısınıyor duman çıkartacak seviyeye kadar ısınıyorlar..! Hatta çıkarttılar bile... Mevcut Led lambalarımın 18 V 'da ideal seviyede yandıklarını Tespit ettim. yani bana gerekli olan voltaj akülerimden gelen 12 Voltu : 15 V - 20 V arası ayar yapabileceğim bir sistem devre lazım bana. . Bu devre hiç ısınma problemi yapmamalı Çünkü, direk akülerden gelen çıkışa bu devreyi araya bağlayıp, Lambalara giden Kablo uçlarının arasına bağlayacağım ve devamlı orada 7/24 Saat Takılı kalacak. ... !

Elimde 12 Volt 7 Amper : 8 adet Jel Tipi Akü var. Bunları birbirine Parelel bağladım. Ve ( 12 Volt 56 Amperlik ) bir güç elde ettim..!

10 adet de : ( 10 Watt 0,64 Amperlik ) Güneş Panellerim Var. Toplam 10 adet Panel. Bunlarıda Birbirine Parelel Bağlayarak ( 10 Watt 6,4 Amper ) lik Bir güç elde ediyor..!

Sanırım Yanlış değildir yaptığım....??????

Bu 8 adet birbirine Parelel Bağlı akülerimi: (12 Volt 56 Amper) , Yine Birbirine Parelel Bağlı 10 adet Güneş Panelleri , Güneşin Durumuna Göre, 18 V -21 V civarında Açık Devre voltajı Çıkarıyor..
Güneş Panellerinden Çıkan bu 18-V - 21 V arasında çıkan Voltajı , : 24V - 12V : DC DC Konvertör e Bağlayıp DC DC Konvertörün içindeki ayar mekanızmasından Giren 18 V - 20V Luk Akımı 13,8Volta Düşürerek ayar yapıp, sabitledim. DC-DC Konvertörden aldığım bu 13,8 V ile Aküleri Şarj ediyorum.! Bu Sistemim : , Bu aküleri Şarj etmeye Uygunmudur?

Şimdi Sizlerin Yardımına ,
ve bu sistemi Çalıştırabileceğim Devreye ihtiyacım Oldu.
mevcut Akü Voltajı olan 12 Volt Ev İçindeki Led kartlarıma Yeterli Aydınlığı Sağlamıyor.. BU Yüzden 12 Voltu , 15-20 Volt Arasında ayar yapabileceğim Ve direk sistemin arasına Bağlayacağım Isınma Problemi Yapmayan Uzun Vadeli Olarak kullanabileceğim.. bir devre için yardım edermisiniz...?

Yardım ederseniz Çok memnun olucağım.. Allah hepinizden Razı olsun. . . .
Led hakkında bilgi edin, 12 az 20 vereyim diyorsun üretici bilmiyor mu? Ha amperi artırmanı anlarım ama voltajı artırmak ... ? Cebine zarar ama dersen param çok tecrübe deney yapacağım tamam. İsraf nedir anlatmak olmaz şimdi. Led sürücüler var, sabit akım devreleri verildi paylaşıldı ... şimdi hepsini en baştan yazmak da olmaz, oku araştır bilgilen.
@serkan_48 sanırım dalgınlığına geldi bu güç kaynağı ile ledleri yakmak/kızartmak istiyor :)

Son düzenleme:
Çok test ettim merak etmeyin.. ledlere 24 volt verince kızarıyorlar..! Ama 18 voltta kızarmıyorlar merak etmeyin..! sizde deneyin göreceksiniz.. aydınlatma güçlerini mukayese edin...

Çok test ettim merak etmeyin.. ledlere 24 volt verince kızarıyorlar..! Ama 18 voltta kızarmıyorlar merak etmeyin..! sizde deneyin göreceksiniz.. aydınlatma güçlerini mukayese edin...
Ölçü aleti edin 18v verdiğinde kaç diyor? Net senin soruların gibileriyle dolu, araca led taktım pır pır ediyor... kırpıyor ... araçlarda 18 v mu var! Ama kitabına göre yaparsan trende de kullanırsın otobüste de!
Şu Özelden attığına cevap, okumasaydım kızartmak istediğini nasıl bilecektim çürük yumurta değil ki koklayayım.

Şöyle yapalım.

Önce ledlerinizi tanımlayalım. Led gruplarınızın nasıl bağlandığını kaç adet olduğunu ve seri direnç olarak ne kullandığını resimleyebilirmisiniz?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri