dalgıç pompa hesabı

m-usta-fa

Usta Üye
iyi günler;
90 metre dik ve 510 metre yatay olmak üzere toplam 600 metreye,derinkuyu dalgıç pompası ile su basılmak isteniliyor.1 parmak çıkış olsa da yetiyor.Debisi veya basıncı hakkında bir bilgi yok ama çok fazla olmasına gerek yok.şehir şebekesinde musluklardan akan su kadar olsa yeter.
bunun için nasıl bir derin kuyu dalıcı ve kaç KW lık motor gereklidir?Hesabı nasıl yapılır?

Düzeltme:510 metre yatay kısmı aslında çok sorun olmaz,orada su depolanıp başka bir sistemle yatay bastırılabilir.

Alarko sayfalarında hesap programı var.Bayilerinden de CD isteyebilrsiniz.Yarına kadar cevap gelmez
ise,cevabınızı yarın veririm.Bu arada,debi ile ilgili yaklaşık bir bilgi verir iseniz,hesaplama daha sağlıklı
olur.

Üstadım ilginize teşekkür ederim.
o programlarda sürtünme katsayısı gibi benim bilemeyeceğim şeyler istiyorlar.İşin içinden çıkamadım.
debi ile ilgili şunu söyleyeyim çok önemli değil.Ama saatte 1000 metreküp bassa yeter diye düşünüyorum.dediğim gibi şehir şebekesi olsa bile yeterli.

m-usta-fa arkadaşım.Zannediyorum saatte 1 ton ihtiyacınız var.Alarko 4003 / 16 derin kuyu pompaları-
nın hem tek fazlısı ,hem 3 fazlı olanı var.Pompa çapı 4",gücü 2 hp ( ikisininde ),Hm =110 metre (boru ka-
yıpları ile birlikte ,size yeterli ),Noryl fanlı,ağırlık 16-17 kg,boy 115 cm özelliklerindedir.Tesisiniz uygun ise,
3 fazlısını tavsiye ederim.
Not: saatte 1000 M3 ,saatte 1000 ton demektir.
pompa,size 1,8 ton/saat su verecektir.

Üstadım çok teşekkür ederim.Hatam için kibarca uyardığınız için ayrıca teşekkür ederim.Evet kastım 1 metreküptü.
üstadım asıl sorun ise şu.Şu anda mekanik bölümü başlığı altındayız ama,konu bütünlüğü açısından buraya yazıyorum.
600 metre çok mesafe.Besleme sorun olabilir.Pompa bir yana kablo maliyeti çok fazla olacak.Onun için tek fazlı daha çok işimize gelir.Peki tesisat hesabı konusunda hiç tecrübem yoktur.biz bu pompayı 600 metreden besleyebilecek miyiz?Yani illaki besleyeceğiz de nasıl bir kablo kullanmamız gerekecek.Bu arada cevap gelene kadar bir kaç firmaya sorduğumda yatay mesafenin de önemli olduğunu söylüyorlar.Fakat en kötü ihtimalle suyun kullanılacağı yerin biraz üst seviyesi olacak şekilde tank koyarız,serbest akışla işimizi hallederiz.Sonuçta bahçe sulanacak.memlekette geçen sene 90 metreye monofaze pompayla su basmıştım ve oldukça iyi su geliyor.Maliyet olarak da daha ucuz markalar kullanarak 500 ytl civarına maletmiştim.(kablo boru hariç)
kısaca ben bu 2HP lik motoru monofaze için kaçlık kablo ile besleyeceğim?(mesafe 600 metre )

m-usta-fa arkadaşım.Biz biliyoruz ki,aynı gücü,trifaze yerine,monofaze çalıştırmak için,kablo kesitini 6 kat artır-
mamız gerekir.Hesaplamalara göre,1,5 kw motor için ,2x16 mm2 monofaze kabloya,4x4 trifaze kabloya ihtiyaç
vardır.Kablo fiyatlarını mukayese ederek,mesafeniz çok uzak olduğu için,olası bir arıza için,2x16 yerine,3x16mm2
kullanmanız düşünülmelidir.Bu durumda,kablo masrafınız daha da artacaktır.O nedenle,daha başlangıçtan,moto-
ru trifaze yapmanızı öneriyorum.Diğer çözümler arkadan gelecektir.4X4 için % e =3,13 ,2x16 için % e =2,76 çık-
maktadır.

Bu durumda trifaze için 4*4 kablo mu kullanmam gerekli?Bu işin pazarlığı olmaz ama 4*2,5 kurtarmaz mı?

4x2,5 için,gerilim düşümü % 5 olmaktadır.Voltajın düşük olduğu durumlarda sorun olabilir.4x4 olması
daha uygundur.

Arkadaslar dalgıç motor güç hesabını yapan bir program arıyorum ilginize şimdiden tesekkurler..

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri