Daire içi 380V priz hattı?

scorpiowx

Üye
Merhabalar, bir sorum var;
Normal bir daire içerisinde 380 V luk priz hattı döşemek için ne yapılmalıdır? Bunun faydası yada zararı nedir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bazı duş kabinleri ve hidromasaj sistemleri 3faz kullanır.bizim firmanın bu tür ürünleri var.Müşteri bu modeli kullanmak isterse evinde 3faz olması ve buna göre tadilat yaptırması söylenmektedir

geçenlerde bir müteahhit daire içerisini 380 V yapacaklarını söyledi, benim anladıgım komple priz hattı 380V olacak,, bunun icin her linyenin 2 faz olarak cekilmesi gerekir diye düşünüyorum.. Ancak bir çok aletin 380V a göre çalışmayacagını da biliyorum. Yoksa buna göre özel bir priz mi var,, yani istediginde tek faza istediginde 2 faza baglama gibi? bunun hakkında bilgim yok. Bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim,,

arkadaşım 380 V prizlerde 2 tane faz ve bir de nötr ucu gelir bizim standart kullandığımız ürünlerin fişlerinde isi 2 uç(1 faz+nötr) vardır
sen bu fişi prizin bir faz ve nötr ucuna bağlarsan 220 V olarak kullanırsın. Bu şekilde kullanım ne kadar doğrudur bu tartışılır

saygılar

Müteahhitin söylediğini yanlış anlamış olabilirsiniz Dairenin gücü (yanlış bilmiyorsam 9kw)aştığında dairelere 3 faz besleme çekilir 3 faz sayaç bağlanırSanırım prizler 3 faza dağıtılacak denmek istenmiştir Siz zaten projeyi uygulayacaksanız nereye ne çekileceği bellidir siz çizecekseniz otorur konuşursunuzYoksa prize 380 çekildiği görülmüş şey değildir

müteahhit sanırın yeni sistemden bahsetmiş yapı denetim için galiba sadece daireyi trıfaze hatla besleyeceklerini belirtmiş olmasın trıfaze hat için 2 faz diil 3 faz gereklidir mutfak bülömündeki bazı ankastre cihazlar trıfaze ile çalışmaktadır örneğin elektrikli ocaklar bunun içinde olabilir bana sorucak olursanız daire içindeki trıfaze pirize 5x2.5 mm lik kablo çekmenizi öneririm

daire tali panosuna kadar olan kısım zaten her zaman 3 faz çekilir zaten,, 4x6/6 gibi kablolarla. Ancak burda istenilen daire içerisi, prizler 380V 2 faz,, aydınlatmalar yine normal tek faz olur sanırım.

5x2.5 kablo deil de 4x2.5 kullanılması gerekmez mi,, çünkü 2 faz 1 nötr 1 topraklama ..

ben trifaze yaptığım 1 dairede 3 fazı eşit dağıtmadım 1 fazı iç tesisata 1 fazı klimalara 1 fazıda şofbene verdim mutfakta bulunan buzdolabı ve fırına siz r ve s fazını verdiğiniz zaman nötr müşterektir şofbenin olasılıkla yakacağı yada koparacağı nötr kopmasında tüm cihazlarda çift faz olacak ve cihazlar yanacaktır bu evdeki tüm hassas cihazlar için geçerli düne kadar iç tesisat lamba mutfak cihazları şofben ve klimalar 1 faz ile çalışırken en azından şofben ve klimaları 2 faza yükleyip geri kalan ufak cihazlarıda tek faz çok rahat besleyebilir aşırı gerilim rolesi ve kaçak koruma rolesinide ihmal etmemek gerek ancak bu roleler varken koruma yaparken neden tesisata 3 faz dağıtmıyosun derseniz sadece gereksiz bir risk almamak için derim yoksa isteyen 3 fazı tesisata dağıtabilir.tabi bu anlattığım sizin mesuliyetinizde olan tesisatlar içindir yoksa müteahhit veya mühendis dağıt derse sorumluluk onlarda ise hiç tereddütsüz dağıtırım ama benim sorumluluğum varsa dosyaya kaşe ve imzamı atacaksam ben 80 ve 180 metre karelik evlere 3 faz alırım ancak iç tesisata dağıtmam

hem trifaze prizden bahsediyorsunuz hemde 2 faz alırsak filan diye yorum yapmışsınız.Arkadaslar adı üstünde trifaze yani 3 faz calıştırılacagı cihaza baglı olarak ya 3faz cekilir yada 3faz artı notur olarak kullanılır topraklamayı unutmamak lazım.kullanılacak cihazın nasıl olacagı bilinmiyorsa yanına birde monofaze priz konabilir.monofazeyi trifaze bacaklarından alabiliriz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri