Dahlender motorların devir sayısı

kutahyali

Üye
öncelikle s.a..

Bu devrenin okulda plançete üzerinde uygulamasını yaptım.çalıştı.

1.soruyu yani alman normunda çizimini yaptım ama 2.soruyu cevaplayamadım.

Soru:dahlender motorların devir sayısı nasıl değiştirilir?(kısaca açıklayınız.)

soru bu. Lütfen bi ilgilenir misiniz? dahlender motor2.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
DAhlender motorlarin devir sayilari kumanda merkezinden motorun kutup sayisini degistirmek suretiyle yapilir. Ornegin dusuk devirde 4 kutuplu olarak calisiyorsa yuksek devire gectiginde 2 kutuplu olarak calisir. Ana mantik budur. Ayrintili bilgi icin kaynak dokumanlardan yararlanmaniz dogru olur.

Dahlender motor tek bir sargidan olusan ancak sargilarin ortalarindan ek uc cikarilarak farkli kutup ve farkli hizlari elde etmemize yarayan motor olduklarindan disardaki kontaktor ve zaman roleleriyle motorun kutuplar sayisini degistirerek farkli devir elde ederiz.
farzedelim 2kutup-4 kutup bir motor kelemse 9 adet uc olarak cikarilmis ise yaklasik 1500-3000 devir/dakikadir.
2 adet kontaktor ve zaman rolesi ile devreyi kurur yuksek hiz start butonuna basariz ilk once kucuk devir kontaktoru devreye girer motor 1500d/dk olarak calisir. bu arada zaman rolesi hedef zamani sayinca kucuk devir kontaktorunu devreden cikarir ve yuksek devir kontaktorunu devreye sokar ve motor 2 kutup yani 3000 d/dk olarak yuksek hizda calismis olur bu yaptigimiz islemle motorun devir sayisini degistirmis oluruz.

Dahlender çift devirli motor sargilarının sağlamlık kontrolü nasıl yapılır acaba . Elimde 2 tane motor var .

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri