DAC lı regülatör devresi , yardım ??

merhabalar arkadaşlar,

ekledeğim resimdeki 6 bacaklı eleman bir dac yanı digital to analog converter .burda bu eleman regulator seklınden kullanılmış gibi. giriş gerlimini 9 v ta düşürmek için kullanılmış ancak kullanımı ve parametre hesabı konusunda bir bilgi bulamadım. yardımcı olabilecek var mı acaba ?

http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/AD5602_5612_5622.pdf anladığım kadarıyla datasheeti de bu.anladığım kadarıyla diyorum çünkü bulabildiğim tek veri bu. ve burda min2.7 v ve max da 5.5 v ile çalıştığı yazılmış ama bu devrede ölçüm yapınca 4. bacağa 10 v da filan da geliyor. (ben kaynağı yükseltince)

Ekli dosyalar

• Untitled111.jpg
    Untitled111.jpg
    116.6 KB · Görüntüleme: 17
Oradaki ic1 dac değil o bir step down konvertör. 78l05 yüksek voltajla beslenip üzerinde fazla ısı harcaması olmasın diye öncesinde kullanılmış bir dc dc konvertör. Muhtemelen 7805 e gelen voltajı 7-8 volta düşürüyor.

Oradaki ic1 dac değil o bir step down konvertör. 78l05 yüksek voltajla beslenip üzerinde fazla ısı harcaması olmasın diye öncesinde kullanılmış bir dc dc konvertör. Muhtemelen 7805 e gelen voltajı 7-8 volta düşürüyor.
Cevap için teşekkürler :) bu tasarimi yapan arkadaş açıklama bölümüne bunu dac olarak yazmış. Ben de şaşkın şaşkın baktım öyle. Uygulamalari konusunda bir kaynak önerebilir misiniz acaba?

Şema kaynağını sakıncası yoksa paylaşabilir misin, opamp ile dc dc konvertor yapılabilir. Şemadaki AEQ sanırım kılıf tipi.

Şema kaynağını sakıncası yoksa paylaşabilir misin, opamp ile dc dc konvertor yapılabilir. Şemadaki AEQ sanırım kılıf tipi.
Şema bana ait değil. Denetleyicili bir sistemi ve onun kontrol ettigi 9v lük bir roleyi beslemek için kullanılan güç katı. Role için 9v, pic için de 5v hani. Bunun step down olduğunu öğrendikten sonra lm2670 i buldum. Aynı dizayn. Ama henüz istediğim gerilimi ve akımı tam olarak nasıl elde edeceğimi çözemedim. Ben olur da ihtiyacım olursa bunun gibi bir regülatör devresi kurabileyim istiyorum. Nedense pek ayrıntı bulamadım. Biraz daha dolanicam artık nette.

Cevap için teşekkürler bu arada @kesmez

LlM2596 ve benzeri anahtarlamali step up ve step down regulatorler var. bu ent3greleri incelemenizi oneririm. uygun yan elemanlarla 3 ampere kadar guc aktarabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri