Dünya Standartlarında Kablo Damar Renkleri!

Mehmetf

Bölüm Yöneticisi
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Selammun aleykum.
Arkadaşlar, Yurtdışından gelen panolardan incelediğim ve ilgili arkadaşlarla konuştuğum kadarı ile sizleri bilgilendirmekte faydalı buldum.
Aşağıdaki yazacağım renk kodlamaları Dünya da standardize olmuş durumda.

24 VDC + => Mavi ( Bütün çaplar )
24 VDC - => Mavi üstü Beyaz ( Bütün çaplar )

220 VAC ( Faz ) => Kırmızı ( Bütün çaplar )
220 VAC (Nötr ) => Kırmızı üstü Beyaz ( Bütün çaplar )

380 VAC ( Bütün fazlar ) => Siyah ( Bütün çaplar )

Topraklama => Sarı üstü Yeşil ( Bütün çaplar )

Analog sinyal ( 4-20 mA\0-10 V bütün analog sinyaller ) => Mor ( Bütün çaplar )

PT 100 vb problar ( motor koruma probları dahil ) => Pembe ( Bütün çaplar )

PLC giriş çıkış üniteleri Yedek olarak bırakılan bütün noktalar => Turuncu ( Bütün çaplar )

Daha çok standartlar hakkında bilgisi olan arkdaşlar varsa lütfen devam etsin.

Unutmayalım;

Mesleğinin sadakasını vermeyen, Bereketini göremez !!
Selam dua ile

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Detaylar aklımda değil ama CE normuna göre +24 Kırmızı, 220v Siyah, Nötür Mavi diye hatırlıyorum. Dediğim gibi detay aklımda değil, fakat çelişki var gibi, sanırım bir kaynak göstermenizde fayda var.

Saygılar

arkadaşımızın dedigine katılıyorum zaten katılmak zorundayım çünki EN 60204 standartlarını incelelerseniz bu konuda bir çok soruya cevap bulursunuz eğer bi ara dökümanların arasından bulursam bu konuyla ilgili metni yazarım sanırım buradan abuzettin arkadaşımızında sorusu yanıtlanmış olur

Arkadaşlar ilgili standartları içeren belgeyi burada paylaşırsanız hepimiz aydınlanmış oluruz.(Ayrıca ben standart düşmanı değilim) eğer söylediğiniz gibi ise Türkiye'de bu renklerde kablo bulmakta ayrı bir sorun zaten.

Biraz araştırdım TSE bu evrak için 250YTL taleb etmekte, Sanırım Türkiye'nin gelişmesi için çalışıyorlar.

(Ayrıca yukarda sadece fikrimi beyan ettim, yanlış anlaşılmasını istemem)
iyi paylaşımlar

Abuzettin sevgili arkadaşım, burası tartışma forumu Doğrular tartışılarak bulunur size standart düşmanısınız demedik :)

bizim bildiğimizde sizinkinden farklı değildi. Dediğinize %100 katılıyorum TSE hakikaten bir şeyleri standartlaştırmaya uğraşıyor. Nryi hangi standart'a uyduracağını bilmeden deli gibi para istiyorlar.

Bizde böyle kendimizi yırtıyoruz bir şeyleri öğreneceğiz diye.

Meslek liselerinde Standardizasyon ve kalite dersinde bu tür konulara hiç ama hiö değinilmiyor. Oysaki Avrupa ülkelerinde Standartın nasıl olması gerektiği ile ilgili ve bütün standartları okuyabildikleri görebildikleri bölümleri var.

Abuzettin arladaşımız gerçekten ilgili ama burası türkiye, bizde birbirimizin öğrendiğini ancak birbirimize anlatarak bir şeyler öğreniyoruz :)

selam dua ile

merhaba arkadaslar

Hollanda da yasayan bir meslektasiniz olarak yukaridaki renklere bazi duzeltmeler yapmak istiyorum.
oncelikle sunu belirteyim bazi sirketlerin panolarinda kullandiklari kendi renk duzenleri var.Bu renk duzenlerini hemen hemen heryerde ayni olanlarini sayacagim.
Kirmizi=24 volt +
mavi(koyu) =24 volt -
mor= analog plc giris.
beyaz= +24 volt sistem ici (plc .rele ,sonrasi gibi kesintiye ugrayabilecek)
siyah=220v kesintiye ugrayabilecek
kahve=220v devamli .sabit kesinytiye ugramaz
mavi(acik)=notr
sari/yesil=toprak
bazi panellerde plc telleri sari olarak kullaniliyor.
bunlarin arasinda kahverengi,siyah,acikmavi,sari/yesil renkler hem panelde kullanimda hemde ev tesisatlarinda kullanim alanlari DEGISMEZ RENKLER.
umarim yararli olmustur.
iyi calismalar.

yukaridaki bilgime ek olarak
pano icinde
yesil=-24 volt olarak ta kullaniliyor
iyi calismalar

balikcipasa ' Alıntı:
merhaba arkadaslar

Hollanda da yasayan bir meslektasiniz olarak yukaridaki renklere bazi duzeltmeler yapmak istiyorum.
oncelikle sunu belirteyim bazi sirketlerin panolarinda kullandiklari kendi renk duzenleri var.Bu renk duzenlerini hemen hemen heryerde ayni olanlarini sayacagim.
Kirmizi=24 volt +
mavi(koyu) =24 volt -
mor= analog plc giris.
beyaz= +24 volt sistem ici (plc .rele ,sonrasi gibi kesintiye ugrayabilecek)
siyah=220v kesintiye ugrayabilecek
kahve=220v devamli .sabit kesinytiye ugramaz
mavi(acik)=notr
sari/yesil=toprak
bazi panellerde plc telleri sari olarak kullaniliyor.
bunlarin arasinda kahverengi,siyah,acikmavi,sari/yesil renkler hem panelde kullanimda hemde ev tesisatlarinda kullanim alanlari DEGISMEZ RENKLER.
umarim yararli olmustur.
iyi calismalar.
Sn.balikcipasa ;
Bende sizinle aynı düşünceleri paylaşıyor ve renk kodlarının bu şekilde oldugunu biliyorum.
Saygılarımla;

Arkadaşlar bende elektrik kurumunda çalışıyorum. Kesinlikle standartlara uyan bir yere bu zamana kadar rastlamadım. Çoğu binada kofreler açıkta durmakta. Faz için elektrikçiler sarı kablo kullanmışlar. İnsanların işini zorlaştıran asıl enerji bakanlığının kendisidir. Bu konularda ne bir çalışma yapmakta ne de bir dergi veya yayın çıkarıp elektrik işi ile uğraşan insanları bilgilendirmektedir. Abonelere takılan elektrik saatleri bile 1 yıl geçmeden bozulmakta ve buna bir standart dahi getirememektedir. Ankara elektrik kurumları özelleşti. Sabancı ve verbund ortaklığı ile çalışmalara başlandı. İstanbul 2009 da hayırlısı ile özelleşse de bir düzen gelse. Devletin beceremediği işlerden elini çekmesi gerekir diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,895
Son üye
HalilKonec

Yeni konular

Geri