Dünya Standartlarında Kablo Damar Renkleri!

Arkadaşlar,

Ekteki dökümanda ülkelerin kullanmış oldukları kablo renkleri bulunmakta.Ülkeden ülkeye değişmekte.

Ekli dosyalar

• Cable Colour Code.pdf
    389.2 KB · Görüntüleme: 350
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
elinize sağlık güzel bir konu olmuş. herkes mavinin nötr, yeşil - sarı'nın toprak, kahverenginin faz olduğunu biliyor ama bilmediklerimiz de varmış.
Bu saydiginiz uc renk tam uygulansa ona da raziyiz. baktigim bir panoda tek renk kullanmisti adam. Sari yesil. Neden boyle yaptin dedim o vardi elimde dedi.

arkadaşlar 4x2,5 kablo kablo kombinasyona geliyor renkler kahve siyah mavi sarı yeşil doğal olarak bir elektrikçi sarı yeşili ayırır toprak diye doğrumu ?? değil sarıyeşil kahve siyah faz mavi nötr yapmış adam varmı böyle bir şey arkadaşlar soruyorum..

Arkadaslar herkeze selamlar. Lutfen bana yardimci olun. Arastirmadigim yer kalmadi. Bilgi karmasasinin icinden cikamadim. Amerika ya pano yapicam. Pano ici kablo renklerini tam olarak bilen varmi.?

Pano girisine trafo koyucam.
Giris 3x190v -Cikisi 3x380v + Notr.
Analog girisler
Analog cikislar
Plc giris
Plc cikis
+24vdc
gnd
Toprak
Motor kablosu
220v faz
190v faz
Notr
380v
Bu kablo renkleri nelerdir. Sanirim ANSI standartini kullaniyorlar. Bilen arkadaslar yardimci olursa sevinirim.

Saygilar...

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Geri