Dükkan açmak, mutahitten iş almak ve onaylatmak için ne gerekiyor lütfen yardım..

c4han_

Üye
Dükkan açmak, mutahitten iş almak ve onaylatmak için ne gerekiyor lütfen yardım..

Slm kontrol kalemi.Com yöneticileri ve değerli üyeleri..
Kardeşlerim abilerim belki birkaç yerde anlatılmış ama ben tam anlayamadım.Size birkaç soruyu net olarak sormak cevap almak istiyorum.

Arkadaşlar kayseride bir dükkan kiraladım biraz malzeme aldım koydum.Köyümde malzemeli iş yapıyorum.

Şimdi öğrenmek istediğim birkaç sorum olacak lütfen bilenler yardım etsin..

1-dükkanı açtım.Ama resmi olarak değil..Ustalık kalfalik belgelerinin hiçbiri yok ama işi biliyorum..

Ilk önce mutahitten iş alabilmek için neler yapmam gerekiyor..(belgem yok)

2-dükkanımda yaptığım işlerin proje ve kabulünü nasıl yaptırırım..

3-belgem olmadığı halde dükkanımda resmi olarak nasıl hem malzeme satabilir hemde nasıl mutahitten iş alıp yapabilirim..

4-dükkana resmiyeti nasıl kazandırabilirim.

Abiler sizden ricam soruların cevabını kesin biliyorsanız nerden başlayacağımı ve nasıl devam edeceğimi anlaşılır şekilde maddeler halinde yazarmisiniz lütfen.(şimdiden teşekurler Allah razı olsun) kısacası dükkan yeni resmiyeti yok.Benimde belgem yok.Bu halde mutahitten iş alıp yapmak için ne gerekiyor.Hayırlı günler

1:Öncelıkle kalfalık ,ustalık ve işyeri acma belgesi olmak zorundadır.Belgen olmadıktan sonra işi bılmenın bır artısı yok.
2:Dükkan için gerekli olan vergi levhası ve iş yeri acma belgeleri olmak zorundadır.
3:Mütahhitten iş almak ve tedasa onaylatmak için proje imza yetkin olması gerekir.Yoksa sen işi alırsın belgeli bir adamı yanında calıstırarak onun belgelerıyle iş yapabılırsın.
4:Dükkanında malzeme satabılmek ve iş yapabılmek ıcın işyeri acma belgesi, ruhsat ve vergi levhası olmak zorundadır.
5.Dukkana resmıyeti ilk once iş yeri acma belgesiyle .ruhsat ve vergi levhasıyla resmıyetı kazandırabılırsın.kalfalık ve ustalık belgelerı de olamak zorundadır.İNSALLAH YARDIMCI OLMUSUMDUR.VERDİGİM BİLGİLERLE

Öncelikle hayırlı olsun...
Seninle aynı durumda olup, dükkan da açmadan piyasada iş yapan, o kadar çok kişi var ki...
Sen de yaparsın...
Müteahhitten iş de alırsın... Ama paranı alabilirmisin bilmiyorum... Zamanında zaten alamazsın da...
Dükkanını elektrik malzemeleri satışı olarak gösterir, vergi kaydını yaptırırsın. Uyduruk bir sınavdan sonra esnaflık belgeni de alırsın. Tedaş gibi resmi işlerinde de, çevrende ustalık belgesi sahibi esnaf arkadaşlar, ucuz yollu güzellik yaparlar sana... Örneğin abone dosyası aboneye 100 TL ise sana 50 ye yaparlar... Sen müşteriden gene 100 TL alırsın... Onların sırtından da para kazanmış olurun yani... İyiki yıllarca okumamış, birsürü sınavlara inekleyip, kalfalık ustalık belgesi falan almamışsın...
Akıllı adamsın vesselam... :) ;-)

bilgileriniz için teşekurler.yok hocam keşke okusaydim elektrik bölümü lise 2 terk malesef..

En kısa zamanda diploma alabilmemiz için Mesleki açık öğretim lisesine gidip diploma ma alabilirsin en yakın eml gidin görüşün derim yaş sınırı yok. Akşam veya pazarları yüz yüze ders var. Diploma aldıktan sonra ustalık sınavlarına direk giriş hakkı kazanacaksınız.ondan sonra yetkili elektrikçi olabilirsiniz.

sy mardahanı ın sözleri çok gerçekçi kendisini takdir ediyorum inananınkı çoğu noktada diplama havada kalıyo o kadar sınav o kadar zaman sankı boşuna imiş gibisine geliyo bu zaman diploma para etmiyor once dil lisan yani ikna kabiliyeti gelmekte sonra ustalık vede işin kalitesi gelmekte daha sonra diploma gelmekte piyasada düzen bu şeklıde kım nederse desin hakikat bu:D

arkadaşım hayırlı olsun.önce mesleğini ispatlamak için kalfalık belgeni al sonra ustalık belgeni al daha sonra mesleki açık liseye kayıd ol hem dışarda iş yap hemde bu belge faliyetlerini sürdür inanki belgelerini alınca bakış açın değişecek zaten işi normalde biliyosun belgelerinde olunca daha anlamlı işlere imza atarsın sakın belgeleri önemsiz gibi görme çok önemlidir nasıl bizim nüfus cüzdanımızla kim olduğumuzu ispatlarsak elektrikçi olduğunu da bu belgelerle ispatlarsın yolunda başarılar dilerim.

hayırlı olsun..

ilk önce benım gibi senın tum elektrik projelerini çize bilen birine ihtiyacın var sonrasını boş ver..
nasıl olsa hallolur :)

teşekurler sağolun arkadaşlar yardımlarınız için.konu hala günceldir.değerli yorumlarını ve konu hakkında bilgilerini eklemek isteyen abileri beklerim

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri