düşük gerilim bobini nedir ?

Merhaba.
Bence senin sorunun voltaj değişikliklerinden dolayı akımın değişmesiyle yani yüksek akım çekmesiyle Soft Starterlerin deliniyor.

Çünkü soft starter Şebeke pik gerilimlerine 4Kv kadar dayanabiliyor diyeceksiznki kaç ms dayanıyor katalogtan baktım ama bulamadım.
Ama emin olki 10ms değerinin altında değildirki şalterlerin pik gerilimlerinde 10ms de açarlar voltajdan olsaydı şalterlerden herhangi birisi açmış olacaktı.
Normal çalışmadada 690vac enerji üzerini şalterler geçirmez açarlar 690 vac gerilimin altıda soft startere zarar verirmi bilemiyorum.

Sizin söylemenize göre şebe gerilimi bir köy trafosunda ise burada yüksek gerilim söz konusu olamaz genelde köy trafolarında gerilimler düşer akşamları daha çok düşer.Gerilim düşümünden kaynaklı olarakta motor akımının yükselme ihtimali var burada 55kW möller marka SOFT STARTER 99A etiket değeri var yanarsa fazla akımdan dolayı yanar.Birde Normalde şalterler motor koruma için yeterli elemanlar değildir.Bu aşırı akımlardada şalterlerin set değeri yüksek ise soft starterlerin yanma sebebi budur.

Benim önerim.
1-Mevcut trafoda gerilim düşümü varsa bunu kesinlikle düzeltmek gerekicek.
Düzeltilemiyorsa zaten verimli bir çalışma alınamaz çünkü biz motoru ve soft starteri korumak için aşağıdaki önlemleri aldığımızda şebekedeki dalgalanmalar yüzünden motor kalkıp duracak.

2-Mevcut sistem çok eski değilse(yani şalterler problemsiz çalışıyorsa)bu sisteme Faz kontrol devresi,şalterede motor ilavesi yaparak sistemi revize etmek Bu sistemi fazların kontrolü ile otomatik yaparız yani şalter açtığında birileri gidip on yapmaya uğraşmaz.55Kw motor için bir üst model 75kW lık soft starter almak.
Bu Cihazlarıda Termik Röleyle korumak.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba.
Bence senin sorunun voltaj değişikliklerinden dolayı akımın değişmesiyle yani yüksek akım çekmesiyle Soft Starterlerin deliniyor.

Çünkü soft starter şebeke pik gerilimlerine 4Kv kadar dayanabiliyor diyeceksiznki kaç ms dayanıyor katalogtan baktım ama bulamadım.
Ama emin olki 10ms değerinin altında değildirki şalterlerin pik gerilimlerinde 10ms de açarlar voltajdan olsaydı şalterlerden herhangi birisi açmış olacaktı.
Normal çalışmadada 690vac enerji üzerini şalterler geçirmez açarlar 690 vac gerilimin altıda soft startere zarar verirmi bilemiyorum.

Sizin söylemenize göre şebe gerilimi bir köy trafosunda ise burada yüksek gerilim söz konusu olamaz genelde köy trafolarında gerilimler düşer akşamları daha çok düşer.Gerilim düşümünden kaynaklı olarakta motor akımının yükselme ihtimali var burada 55kW möller marka SOFT STARTER 99A etiket değeri var yanarsa fazla akımdan dolayı yanar.Birde Normalde şalterler motor koruma için yeterli elemanlar değildir.Bu aşırı akımlardada şalterlerin set değeri yüksek ise soft starterlerin yanma sebebi budur.

Benim önerim.
1-Mevcut trafoda gerilim düşümü varsa bunu kesinlikle düzeltmek gerekicek.
Düzeltilemiyorsa zaten verimli bir çalışma alınamaz çünkü biz motoru ve soft starteri korumak için aşağıdaki önlemleri aldığımızda şebekedeki dalgalanmalar yüzünden motor kalkıp duracak.

2-Mevcut sistem çok eski değilse(yani şalterler problemsiz çalışıyorsa)bu sisteme Faz kontrol devresi,şalterede motor ilavesi yaparak sistemi revize etmek Bu sistemi fazların kontrolü ile otomatik yaparız yani şalter açtığında birileri gidip on yapmaya uğraşmaz.55Kw motor için bir üst model 75kW lık soft starter almak.
Bu Cihazlarıda Termik Röleyle korumak.
anladım cvp için teşekkürler önereceğiniz bir motorlu şalter varmıdır bide onu zaman rölesi ile gecikmeli devreye girmesi lazım ...bugun başka birisi bir öneride bulundu soft starterle değişir byy pass yaparız dedi bu nasıl bir çözüm sağlar
benm nu sistemi korumamda sadece motorrlu şalter yeterli olur mu bide mevcut kompakları sorti siigortayla değiştirecem .

birde molleri siemens 75 kw ile değiştirecem de plc bilgi ucları bağlantı klemensi farklılık gösteriri mi ?

Merhaba.

Şalter için gerekli malzemeyi senin adına istersen benim tedarikçilerimden fiyat alırım.
75kW soft starter koymalısın.Soft Starter devresini termik koruma ile koruyacaksın mevcut şalterler kalsın bi önemi yok.

Soft starteri biraz daha gelişmiş bir model alabilirsin kendinden by passlı ve termik korumalı alırsan.Ayrıca pay-pass ve termik devresi kurmana gerek kalmaz.

Zaten sofstarteri gelişmiş bir model alman yani termik korumalı ve kendiliğinden bay-pass lı alırsan bişeyde değiştirmene gerek kalmaz Soft Starter kendinide motoruda koruma alır zaten.Bu yolla tek bir şey yaparsın Faz kontrolü yaparsın istediğin değerlerde değilse fazlar şaltere on yaptırmazsın olur biter.

Soft Starter ve şalt malzeme için yardımcı olurum.Plc bağlantılarınada senin bakıp ona gre revize edebilirsin kuru kontaklamı rle ilemi çalıştırıyor motorları.

Merhaba.

Şalter için gerekli malzemeyi senin adına istersen benim tedarikçilerimden fiyat alırım.
75kW soft starter koymalısın.Soft Starter devresini termik koruma ile koruyacaksın mevcut şalterler kalsın bi önemi yok.

Soft starteri biraz daha gelişmiş bir model alabilirsin kendinden by passlı ve termik korumalı alırsan.Ayrıca pay-pass ve termik devresi kurmana gerek kalmaz.

Zaten sofstarteri gelişmiş bir model alman yani termik korumalı ve kendiliğinden bay-pass lı alırsan bişeyde değiştirmene gerek kalmaz Soft Starter kendinide motoruda koruma alır zaten.Bu yolla tek bir şey yaparsın Faz kontrolü yaparsın istediğin değerlerde değilse fazlar şaltere on yaptırmazsın olur biter.

Soft Starter ve şalt malzeme için yardımcı olurum.Plc bağlantılarınada senin bakıp ona gre revize edebilirsin kuru kontaklamı rle ilemi çalıştırıyor motorları.

teşekkür ederim ilinize
mesaja gec cvp vedim özür dilerim Samsunda bi firma buldu soft starterleri siemensin gelişmiş bi modeli3 faz tristorlu ve bayypasslı .. evet kuru kontak ile çalısıyor

Merhaba ,
Bir avmde enerji gitti, jeneratör devreye girdi daha sonra şebeke geldi fakat ana şalter devreye girmedi manuel açtık, sorun ne olabilir?
Trip olayını direk? Eğer öyleyse ne yapicaz ve bu trip olayını nerden anlariz?
Yani ölçüm mü yapalım, ana şalter de birşeylermi değişecek acil durum yardimlarinizi bekliyorum

Öyle bir tesisatta,düşük gerilim bobinli şalter kullanılmaz.Bobini söküp,mekanik kısmı devre dışı yapmanız
gerekir.Şalter firmasından yardım isteyin.

Sami bey,
Düşük gerilim bobinli şalter neden kullanılmıyor, sebebini öğrenebilirsiniz?
Ayrıca çözüm için şuan ne yapmaliyim, nasıl kesin çözüm olur?

Sami bey,
Altta resim mevcuttur, ana şalter budur.

IMG_3664.JPG
IMG_3663.JPG

Düşük gerilim bobini,istek üzerine takılan bir parçadır.Bu şalterde varsa,sökülmesi yeterli olmaz.Mekanik kumandanında devre dışı yapılması gerekir.Bu işi servisinin yapması daha doğru olur.Düşük gerilim bobini kullanıldığında,her gerilim salınımında şalter açar ve tekrar kapanması gerekir.Bu da,bağlı olduğunuz şebeke durumuna göre çok rahatsız edici boyutlarda olacağı gibi,AVM türü yerlerde,lüzumsuz paniklere sebep olabilir.
Jeneratör transfer panosunda,gerilimle ilgili tedbirler zaten alındığından,böyle bir korumaya ihtiyaç yoktur.Aslında,bu tedbir baştan düşünülmesi gerekirdi.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,460
Son üye
erdemakbulut

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri