CELİK_CPU

Onursal Üye
Onursal Üye
Fm350-1 Counter modülündeki veri sıfırlandığında veriyi tekrar modülün içine yazabilirmiyiz.

Örnek :Enkoderden gelen sayı 550 olsun
plc nin enerjisi kesildi ve counter sayısı 0 oldu.
Counter modülüne tekrar 550 sayısını nasıl girebiliriz?Enkoderi döndürmeden.
plc programı ile girebilirmiyiz.

İlgili data bloğa move komutu ile sayı gidiyor ancak move disable olduğunda sayı sıfırlanıyor.Bunu kalıcı olarak nasıl yapabilirim?

Ekli dosyalar

• fm351.jpg
    fm351.jpg
    82.5 KB · Görüntüleme: 163
Son düzenleme:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
zladye.jpg

Ben bir çok enkoder uygulamasında hep bu şekilde kullanıyorum ve elektrik gidip gelince değer sabit kalıyor.enerji gittiğinde enkoderde oynama olursa işler değişir tabi.

Burada network5 in başında ki SAYICI_CIKIS sayıcıdan aldığın ham değerdir.

Son düzenleme:
FM350-1 ile FC2 Kullanıyorum Counter bilgleri DataBlog üzerinde durduğunda enerji kesilsede başka bir şey olsada oradaki counter değeri sabit kalıyor. Yalnız FC2 üzerindeki IO7 bitini true yaptığımda counter değeri ile istediğim gibi değiştirebiliyorum.

FM350-1 ile FC2 Kullanıyorum Counter bilgleri DataBlog üzerinde durduğunda enerji kesilsede başka bir şey olsada oradaki counter değeri sabit kalıyor. Yalnız FC2 üzerindeki IO7 bitini true yaptığımda counter değeri ile istediğim gibi değiştirebiliyorum.
sayın macix örnek blok varmı paylaşabileceğiniz.

Örnek bir proje yaptım sorununu çözeceğini düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• Counter.rar
    179.7 KB · Görüntüleme: 220
Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn Macix Şimdi bende Fm350-2 modülü ile ığraşıyorum , ama sizin kullandığınız fonksyon bloğunu nereden buldunuz ? çünkü ürünün cd si içerisinde çıkmadı ve Sizin blokları kopyala yapıştır yaptığımda da alarm alıyorum. Yanlışmı yapıyorum birşeyleri acaba..

dosyaya ulasamiyorum tekrar yükleme sansiniz varmi lütfen.

FM350-2 8 kanal sayıcı modülü ile ilgili örnek var mı?

350-2 ile aktif uygulama yapmadım ancak mantık şu şekilde ;

Aktif pals değerini istediğiniz gibi resetleyebiliyor ve resetlemeden önce dilerseniz preset değeri de atabiliyorsunuz, bu göre puls değerini sürekli olarak ayrı bir adreste saklayın(kalıcı adres) ve enerjiyi yeniden açtığınızda OB100 üzerinde sakladığınız bu değeri modülün presetdeğerine yazarak resetleme işlemi yapın. Hemen hemen hepsinde mantık bu.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,907
Son üye
ayse.krcsarge

Yeni konular

Geri