cnc router için motor seçimi

Herkese merhaba.

Kendime, hobi amaçlı bir cnc router yapmak istiyorum. Ufak çaplı alüminyum işleyecek birşey olsun istiyorum. Zaman ve hız kaygım yok. Yani ilerlemesi çok yavaş olsada olur. Parçayı bağlıyayım akşama kadar işlesin önemli değil.

Forumdaki diğer konuları inceledim. Herkes çok güzel iş çıkartmış. Fakat genelde hep mekanik olarak paylaşım yapılmış. Benim mekanikten ziyade elektronik olarak yardıma ihtiyacım var.

Alüminyum işlemek için hangi güçlerde motor ve kumanda devresi kullanmalıyım. Spindle için 2.2kw sanırım yeterli.

Ayrıca haberleşme olarak anladığım kadarıyla seri ve paralel port önerilmiyor. Bu durumda ethernet yada usb ile çalışan sistemlere yöneldim. Bu hususta dikkat etmem noktalar nelerdir?

Şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum.

niye önerilmesin ki
lpt ile çalışıyor genelde buradaki insanların makineleri
gayet de sağlıklı ve sorun yaşayan görmedim.

3 amper nema 23 standardındaki motorlar bence uygun olur

niye önerilmesin ki
lpt ile çalışıyor genelde buradaki insanların makineleri
gayet de sağlıklı ve sorun yaşayan görmedim.

3 amper nema 23 standardındaki motorlar bence uygun olur
hocam cevap için teşekkürler.
lpt dediğiniz sürücünün hangi modelini seçmem lazım. Birde 3 amper nema 23 step motorlar yeteri kadar hassasmıdır.

motorlar ve sürücüler yeterki kadar hassasdır ancak sizin makinenizde kullanacağınız aktarma sistemi bu hassaslığı değiştirebilir. o yüzden makinede kullanacağınız kayış mı vidalı mil mi ne kullanıcaksanız ucuzunu kullanırsanız hassaslık azalıcak

Mekanik kısımda sıkıntımız yok. paraya kıyıp güzel bir sistem yapacağız. Vidalı mil ile. Yabancı olduğumuz konu motor güçleri , sürücüler ve kartlar vs..

Aliminyum işleyen arkadaşalr var ama sertliğini bilmiyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri